Ekonomi Yerli üründe dikkat çeken öneri Bire 10 koyalım

Çağrı Market'in patronundan yerli ürün çağrısı: 1'e 10 koyalım

Yerli üründe dikkat çeken öneri: Bire 10 koyalım

Çağrı Marketler grubunun sahiplerinden Mustafa Kara'dan yerli ürünlerin satışına yönelik dikkat çeken bir öneri geldi. Ürünlerin üzerinde hangi ülkenin malı olduğuna yönelik bilginin Türkiye'de de olduğunu ancak yerli ürünlerin daha fazla ön plana çıkarılması için raflara 1 yabancı ürüne karşı 10 yerli ürün konulması gerektiğini belirten Kara, bakanlığın zincir marketlerin bu yönde önünü açacak bir düzenlemeye gitmesi gerektiğini de ifade etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Yerli ürünlerin üzerine ayırt edici renk ya da logo konulması yönünde kampanya başlatıldı.
Yerli ürünlerin üzerine ayırt edici renk ya da logo konulması yönünde kampanya başlatıldı.

Döviz kurları üzerinden Türkiye yönelik başlatılan ekonomik savaş sonrası özellikle sosyal medya üzerinden Litvanya örneği ile dile getirilen yerli ürünlerin üzerine ayırt edici renk ya da logo konulması yönündeki kampanyaya Çağrı Marketler grubundan da destek geldi.

Gerçek Hayat dergisinden Sevda Dursun'a konuşan Çağrı Marketler grubunun sahiplerinden Mustafa Kara, tüketici derneklerinin de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile destek verdiği uygulama için bakanlığı işaret etti.

1 yabancı ürüne 10 yerli ürün

Çağrı grubu olarak yerli markayı öne çıkartıp yerli üreticiye destek olmaya özen gösterdiklerini belirten Kara şöyle konuştu;

''Yerli ürünlerin artması öncelikle tüketicinin isteğine bağlı, tüketici talep edecek, girişimci mağaza buna karar vermiş olacak ve o ürünü satmaya başlayacak. Mağazacılıkta bir ürünü nereye koyduğunuz çok önemli. Arka taraflara atarsanız, müşteri onu arayarak bulmak zorunda kalır. Yerli yatırımcılar olarak bize düşen, yabancı markalardan çok yerli markayı öne çıkartmak, bir tane yabancı ürün koyuyorsak, 10 tane yerli ürün koymak, onunla ilgili kampanyalar yapabilmek. Biz Çağrı grubu olarak yerli markayı öne çıkartıp yerli üreticiye destek olmaya özen gösteriyoruz. Böylelikle markayı çoğaltarak, bu kısa vadede yapılan dolar hareketlerine karşı daha da güçlü durmuş oluruz.

Mustafa Kara: Yerli ürünlerin artması tüketicinin talebine bağlı
OYNAT 00:00
Mustafa Kara: Yerli ürünlerin artması tüketicinin talebine bağlı
Çağrı Marketler Grubunun sahiplerinden Mustafa Kara'dan yerli ürünlerin satışına yönelik bir öneri geldi. Ürünlerin üzerinde hangi ülkenin malı olduğunu belirten bilgilendirmenin Türkiye'de de olduğunu ancak yerli ürünlerin daha fazla ön plana çıkarılması için raflara 1 yabancı ürüne karşı 10 yerli ürün konulması gerektiğini belirten Kara, bakanlığın zincir marketlerin bu yönde önünü açacak bir düzenlemeye gitmesi gerektiğini ifade etti.

  • Litvanya örneği oldukça güzel bir uygulama. Aslında bizde de her barkodun üzerinde hangi ülkenin menşei olduğu yazılı. Ama bunun için tüketicinin çok bilinçli olması, arayıp bulması gerekiyor. Bunların çoğaltılması bakanlığın bize vermiş olduğu yetkilere bağlı. Belki bir düzenleme gelirse, bu tarz kullanım gittikçe çoğalmış olur.''

Yabancı gıdada kimyasal fazla

Yerli ile yabancı ürünleri kıyasladıklarında yabancı ürünlerin daha endüstriyel olduğuna dikkat çeken Kara sözlerini şöyle sürdürdü;

REKLAM

Müşteri öncelikle aldığı ürünün ne kadar sağlıklı olduğuna, besin değeriyle beraber, onun GDO’lu olup olmadığına, içerisinde kimyasallardan ne kadar arındırıldığına bakıyor. Bu oranda da endüstrileşme olarak bakıldığında, ürün ne kadar yabancıysa, o kadar endüstriyel oluyor. İthal ürünler son kullanma tarihlerini de uzun tutuyorlar. Bu durum da ürünün ne kadar tehlikeli ve sağlıksız olduğunu ortaya koyuyor. Yerlide de buna geçen firmalar var ama daha azınlıkta. Yerli ürünü tercih ettiğinizde son kullanma tarihleri daha kısa olacaktır. Daha kısa olması demek, daha az kimyasal olduğu ve daha sağlıklı ürünler olduğu anlamına gelir.

Garanti verilirse yerli üretim çoğalır

İthalle yerli ürün arasında kalite yönünden fark olup olmadığına da değinen Kara, ''Global firmaların AR-GE’leri çok güçlü. Bir ürünü geliştirirken, on yıl sonunda onu ürüne dönüştürüyorlar. Bu sebepten çoğunluk endüstriyel ithal ürünlerin kaliteli olduğu bir gerçek. Ama gıda ürünlerine baktığımızda, bu tersine dönüyor. Dünyada çok moda olan tatlandırıcılar, gıda boyaları, iştah artırıcı dediğimiz Çin tuzu gibi insan sağlığını bozan şeyler ithal gıdalarda çok kullanılıyor.
Ama bizim gerçek tatlarımız, içinde tuzu, şekeri olsa bile, doğal. İşte burada da sunum devreye giriyor. İthal ürünlerin o albenisiyle mücadele edebilmek için hem yerli üreticilere, hem organize perakendeyi yapan kişilere bunları öne çıkartmak için çok büyük görev düşüyor.

  • Bu bir kazan kazandır. Siz kazanırsınız, yerli üretici de kazanır. Artık şartlı üretimler çoğalmaya başladı. Üreticiye satın alma garantisi verdiğinizde, o kişi üretim fiyatlarını da ayarlıyor. Bu da yerli markaların çoğalmasına yarar.

Ama ithal ürüne geldiğimizde, yabancılar küçük bir dolar hareketinde veya dünyadaki başka cazip bir ülkeye yatırım söz konusu olduğunda çok rahatlıkla çıkıp gidebiliyorlar.'' dedi.

REKLAM

Etiketlere yerli logo için çağrı
EKONOMİ
Etiketlere yerli logo için çağrı

500 milyon liralık dev teşvik
EKONOMİ
500 milyon liralık dev teşvik

Cumhurbaşkanı'nın çağrısıyla yerli telefon satışı artacak
EKONOMİ
Cumhurbaşkanı'nın çağrısıyla yerli telefon satışı artacak
Harekata destek

Harekata destek

Süryaniler, Fırat'ın doğusunda güvenlik istiyor.
Dağlar teröristlerden temizlendi

Dağlar teröristlerden temizlendi

​Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Çetin'den flaş açıklama.
5 kez sildikarakolluk oldu

5 kez sildi
karakolluk oldu

​Temizlik işçisine onur kırıcı hareket.
1 milyon 349 bin<br>kök ele geçirildi

1 milyon 349 bin
kök ele geçirildi

Diyarbakır'da ​PKK'nın finans kaynağına darbe.
Kafa karıştıran<br> sahte paralar

Kafa karıştıran
sahte paralar

Tamamının neredeyse 100 TL olması dikkat çekti.
Kız istemede katliam

Kız istemede katliam

3 aile arasında çıkan silahlı kavgada 5 kişi öldü.
Kız lisesini kül etti

Kız lisesini kül etti

​Taliban'ın ateşe verdiği okul kullanılamaz hale geldi.
Tepki çeken fiyat

Tepki çeken fiyat

50 liralık lahmacundan sonra 80 TL'ye waffle.
Uzlaşma sağlanamadı

Uzlaşma sağlanamadı

Hükümet ile memurlar arasında gelinen son nokta.
Sona doğru

Sona doğru

​Fenerbahçe, Babacar ve kulübüyle anlaştı.
Öğlene dikkat!

Öğlene dikkat!

İstanbul ve bir çok ile son dakika uyarısı.
Aylardır gizlenen<br>hırsızı bekçi yakaladı

Aylardır gizlenen
hırsızı bekçi yakaladı

Çalıştıkları bankadan 30 milyon TL çalarak film gibi bir soyguna imza atmışlardı.
Huzur ve<br>hizmet gelecek

Huzur ve
hizmet gelecek

​Diyarbakır, Mardin ve Van'ın kaynakları artık PKK'ya aktarılamayacak.
Baharat<br>kokulu Zanzibar

Baharat
kokulu Zanzibar

​Tropik adadaki baharat yetiştiricisi Abdullah bahçesini Yeni Şafak'a açtı.
İkili ilişkiler ele alındı

İkili ilişkiler ele alındı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan Alman mevkidaşı ile telefon görüşmesi yaptı.
Haluk hocaya veda

Haluk hocaya veda

​Vefat eden bakan yardımcısı Dursun'a Galatasaray Lisesi'nde tören düzenlendi.
500 hektar kül oldu

500 hektar kül oldu

Yangın 53 saatlik uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alındı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.