Ekonomi BAYKAR "20 Temmuzu bekleyin" diyerek duyurmuştu İşte insansız uçak sistemi projesinden ilk fotoğraflar

BAYKAR "20 Temmuz'u bekleyin" diyerek duyurmuştu: İşte insansız uçak sistemi projesinden ilk fotoğraflar

BAYKAR Savunma'nın heyecanlandıran "20 Temmuz" paylaşımını yaptı. BAYKAR Savunma, "Muharip İnsansız Uçak Sistemi (#MİUS) projemizin kavramsal tasarım görsellerini ilk kez paylaşıyoruz" diyerek müjdeyi verdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
BAYKAR 20 Temmuzu bekleyin diyerek duyurmuştu: İşte insansız uçak sistemi projesinden ilk fotoğraflar
Baykar Savunma

BAYKAR Savunma, resmi sosyal medya hesabından "20 Temmuz'u bekleyin" diyerek "Bayram hediyesi yükleniyor" mesajını paylaşmıştı.

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da 17 Temmuz'da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, söz konusu videoyu paylaşarak, "Hayatta hangisi daha değerlidir diye sorsalar... Menzile varmak mı yola çıkmak mı? Yeni bir yola, yine ilk günkü heyecanla başlamak derim... #MilliTeknolojiHamlesi" şeklinde bir paylaşımda bulunmuştu.

MÜJDEYİ DUYURDULAR

BAYKAR Savunma bugün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile "20 Temmuz" müjdesini açıkladı.

BAYKAR, "Muharip İnsansız Uçak Sistemi (#MİUS) projemizin kavramsal tasarım görsellerini ilk kez paylaşıyoruz" dedi.

Baykar'dan heyecanlandıran paylaşım: Bayram hediyesi yükleniyor! 20 Temmuz'u bekleyin
EKONOMİ
Baykar'dan heyecanlandıran paylaşım: Bayram hediyesi yükleniyor! 20 Temmuz'u bekleyin

Selçuk Bayraktar: Hedef ilk uçuşu Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında gerçekleştirmek


Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın Muharip İnsansız Uçak Sistemi ile ilgili videolu paylaşım yaptı.

Bayraktar, “Genç mühendis ve teknisyen kardeşlerimle geliştirdiğimiz MİUS prototipinin ilk uçuşunu Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında gerçekleştirmek. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanarak teknolojide lider olmak” ifadelerini kullandı.

Selçuk Bayraktar açıkladı: 12 yıllık hayal gerçek oluyor
OYNAT 03:44
Selçuk Bayraktar açıkladı: 12 yıllık hayal gerçek oluyor
Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından insansız hava uçağı MİUS'un prototipinin 2023'te ilk uçuşunu gerçekleştireceğini açıkladı. Bayraktar paylaşımında 'Genç mühendis ve teknisyen kardeşlerimle geliştirdiğimiz MİUS prototipinin ilk uçuşunu Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştirmek' ifadelerini kullandı.


Muharip İnsansız Uçak Sistemi (#MİUS)
Muharip İnsansız Uçak Sistemi (#MİUS)

"12 yılı aşkın süredir hayalini kuruyorduk"


BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, “Bugün Arefe günü. Yarın duyuracağımız sürprizle alakalı bir çok soru geldiğini gördüğüm için bayramın ilk günü sürpriz açıklandıktan sonra yayınlamak üzere bu kısa videoyu çekiyorum.

İnsansız Savaş Uçağı (MİUS) projemizin 12 yılı aşkın süredir hayalini kuruyorduk. AKINCI’nın seri üretime geçip olgunlaşmasıyla birlikte son dönemde çalışmalarımız hız kazandı. Geliştirdiğimiz bu projenin devam eden kavramsal tasarımlarını paylaşmış oluyoruz. Halihazırda dünyada bu alanda geliştirme çalışmaları yürütüyor.

İnsansız savaş uçaklarının, aynen SİHA’larımızda olduğu gibi hava muharebe konseptini değiştireceği, gelecekte 5.nesil savaş uçaklarının yerine geçeceği öngörülüyor” şeklinde konuştu.


Muharip İnsansız Uçak Sistemi (#MİUS)
Muharip İnsansız Uçak Sistemi (#MİUS)

“Radara az görünür tasarıma sahip olması için mühimmatlarını gövde içinde taşıyabilecek”


Uçağın 1.5 tona yakın mühimmat taşıyacağını ifade eden Bayraktar, ““MİUS projemizi de aynen Bayraktar TB3’de olduğu gibi tümüyle öz kaynaklarımızla yürütüyoruz. MİUS ses hızına yakın bir seyir süratiyle görev yapacak. Sonraki prototipleri ise ses hızının üstüne çıkarak süpersonik kabiliyette olacak. 1.5 tona yakın mühimmat ve faydalı yük kapasitesine sahip olacak. Hava-Hava, Hava-Yer akıllı füzeleri ve seyir füzeleri taşıyabilecek. Radara az görünür tasarıma sahip olması için mühimmatlarını gövde içinde taşıyabilecek. Radar görünmezliğinin ön planda olmadığı görevlerde mühimmatlarını kanat altında da olabilecek. Dünyada bu alanda geliştirilmiş diğer prototiplerden farklı ve büyük bir kuvvet çarpanı oluşturacak önemli bir yönü ise TCG Anadolu sınıfındaki kısa pistli gemilerden iniş ve kalkış yapabilecek olması. Katapult yardımı olmadan TCG Anadolu’dan kalkmasını hedefliyoruz. Yakalama kabloları ve kanca yardımı ile gemiye inebilecek” ifadelerini kullandı.


Muharip İnsansız Uçak Sistemi (#MİUS)
Muharip İnsansız Uçak Sistemi (#MİUS)

"Agresif manevra kabiliyetine sahip olacak"


Bayraktar, “Hava aracımızın tasarımında dünyadaki diğer insansız savaş uçaklarından ayıran unsur ise dikey kuyrukları ve önde bulunan kanard dediğimiz yatay kontrol yüzeyleri. Bu kontrol yüzeyleri sayesinde agresif manevra kabiliyetine sahip olacak. Böylelikle önleme, kaçınma ve yakın muharebe manevralarını geliştirdiğimiz yapay zeka bilgisayarları sayesinde otonom olarak yapabilecek. Farklı kabiliyete sahip MİUS’lar yapay zekayla donatılmış akıllı filo otonomisi sayesinde dost savaş uçaklarıyla birlikte görev yapabilecek. Aynı akıllı filo otonomisi kabiliyeti sayesinde MİUS daha yüksek kapasiteye sahip son nesil insanlı savaş uçaklarına karşı muharebe de icra edecek. Hem insansız muharebenin getirdiği tüm üstünlükleri hem de akıllı filo otonomisi ve maliyet etkinliği ile hava muharebelerinde yeni bir çığır açacağını düşünüyorum” diye konuştu.


Muharip İnsansız Uçak Sistemi (#MİUS)
Muharip İnsansız Uçak Sistemi (#MİUS)

“Hedefimiz, 2023’te MİUS prototipimizin ilk uçuşunu gerçekleştirmek”

“Hedefimiz, 2023’te MİUS prototipimizin ilk uçuşunu gerçekleştirmek” diyen Bayraktar, “Hedefimiz, 2023’te MİUS prototipimizin ilk uçuşunu gerçekleştirmek... Daha önce de ifade ettiğim ve SİHA’larımızın dünyada yakaladığı başarının anahtarı olan bir hususu tekrar vurgulamak isterim. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanıp, dünyanın gittiği yerde lider olmaya çalışmalıyız. Bu vesileyle milletimize ve tüm İslam alemine hayırlı bayramlar dilerim. Kurban Bayramımız mübarek olsun” dedi.


Arnavutluk İçişleri Bakanı Çuçi Bayraktar TB2'yi inceledi
EKONOMİ
Arnavutluk İçişleri Bakanı Çuçi Bayraktar TB2'yi inceledi

Sosyal medyanın en sevilenleri belli oldu
TEKNOLOJİ
Sosyal medyanın en sevilenleri belli oldu

Letonya Savunma Bakanı Pabriks Bayraktar TB2'yi inceledi
DÜNYA
Letonya Savunma Bakanı Pabriks Bayraktar TB2'yi inceledi

Selçuk Bayraktar'dan F-35 ve Milli Muharip Uçak değerlendirmesi
OYNAT 03:21
Selçuk Bayraktar'dan F-35 ve Milli Muharip Uçak değerlendirmesi
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), dün akşam, Türkiye'nin F-35 programından resmi olarak çıkarıldığına ilişkin Ankara'ya bildirimde bulunduğunu açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Türkiye'nin insansız savaş uçağı üretmesi gerektiğini söyledi.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.