Ekonomi Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdelemişti Bakan Dönmez dördüncü sondaj gemisi için tarih verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdelemişti: Bakan Dönmez dördüncü sondaj gemisi için tarih verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkali-2 kuyusunun rezervuar testinde günlük 650 bin metreküp gaz akışına ulaşıldığını açıkladı. Bakan Dönmez, Sakarya Gaz Sahasındaki mühendislik çalışmalarının da tamamlandığını duyurarak, "Boruların siparişini verdik. 2022'nin baharında suyun altına boruları yerleştirerek ilk kaynağı yapacağız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan, dördüncü sondaj gemisinin 7. nesil bir gemi ve dünyada sadece 5 tane olduğu bilgisini veren Dönmez, “Ve biri artık bizde. Gemimiz inşallah önümüzdeki yılın bahar aylarında ülkemize doğru demir alacak” değerlendirmesini yaptı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA İHA
Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdelemişti: Bakan Dönmez dördüncü sondaj gemisi için tarih verdi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez

Antalya’da özel bir otelde, Türkiye enerji piyasalarının “En büyük Aile Buluşması” olarak geleneksel bir şekilde tüm sektör paydaşları tarafından beklenti ve önerilerin dile getirildiği Türkiye Enerji Zirvesi’nin 11’incisi gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, zirvede açılış konuşması yaptı. Bakan Dönmez, Türkiye’nin ve dünyanın içinden geçtiği Covid-19 pandemisi döneminde piyasa aktörleriyle iletişimlerini her zamankinden daha güçlü tuttuklarını ifade etti.

Bakan Dönmez, bazı zorluklarla karşılaştıklarını belirterek, dünyada enerji fiyatlarının hızla yükseldiğini ve geçen yıldan bu yana petrolün yüzde 105, kömürün yüzde 300, doğal gazın ise yüzde 535 oranında rekorlar kırarak yükseldiğini vurguladı.


“TRT payı ve enerji fonunun faturalardan kaldırılmasıyla vereceğimiz destek yaklaşık 3 milyar lira olacak”

Elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarında yaptıkları sübvansiyonlarla (destek) vatandaşlara 127 milyar liralık destek sağladıklarını dile getiren Bakan Dönmez, “Biliyorsunuz geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız faturalardaki TRT payı ve enerji fonunun kaldırıldığını açıkladı. Her iki fonun kaldırılmasıyla birlikte vatandaşımıza vereceğimiz destek yaklaşık 3 milyar lira olacak” dedi.

“Uluslararası kuruluşlara, uluslararası yatırımcılara Türkiye’ye yatırım yapmayın diyecek kadar pervasızlaşan bir güruh var”

Türk milleti için ter dökmelerine rağmen, psikolojik baskılarla çeşitli manipülasyonlarla karalamalarla yalan yanlış istatistiklerle Türkiye’de yatırımcıların üzerine olumsuz bir hava oluşturulmak istendiğini kaydeden Dönmez, “Öyle ki uluslararası kuruluşlara, uluslararası yatırımcılara Türkiye’ye yatırım yapmayın diyecek kadar pervasızlaşan bir güruh var Türkiye’de. Kendi milletini, kendi devletini dışarıya şikâyet edebilecek, burada yatırım yapmayın diyebilecek kadar gözleri ve kalpleri kararmış bir topluluk” diye konuştu.

Enerji sektörü için kara senaryolar yazanların ve yatırımcılar için kara bulutlar estirmeye kalkanların; Türkiye’nin enerjide nereden nereye geldiğini en iyi bilenler olduğunu ifade ederek, “Şimdi 90’ların Türkiye’sine dönüp o dönemdeki enerji kesintilerinden bahsetmeyeceğim. Bunu bu salondakiler zaten bilir. Ancak daha da önemlisi enerjide büyük bir zihniyet değişimi ve dönüşümü yaşandı” dedi.


Bakan Dönmez'den doğal gaz paylaşımı: 650 bin metreküpe  yükseldi
EKONOMİ
Bakan Dönmez'den doğal gaz paylaşımı: 650 bin metreküpe yükseldi

“2020 yılında yenilenebilir enerji kurulu gücünü en çok artıran dünyada dokuzuncu, Avrupa’da dördüncü ülke olduk”

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kurulu gücünün ekim ayı sonu itibarıyla yaklaşık 53 bin megavata ulaştığını hatırlatan Bakan Dönmez, “Bugün kurulu gücümüzün yüzde 53,4’lük kısmı yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor. 2020 yılında yenilenebilir enerji kurulu gücünü en çok artıran dünyada dokuzuncu, Avrupa’da dördüncü ülke olduk. 2020 yılının başından itibaren devreye alınan kurulu gücümüzün tamamına yakını yenilenebilir kaynaklardan oluştu” ifadelerini kullandı.

“2019 ve 2020 yılında yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı yüzde 42’nin üzerinde çıktı ve 2023 hedefimize bugünden ulaşmış olduk”

Bakan Dönmez, 2019 yılında yayımlanan 11. Kalkınma Planı’nda yer alan 2023 yılı için elektrik üretiminde 38,8’lik yenilenebilir kaynaklar payının hedeflendiğini anımsatarak, “Hamd olsun uyguladığımız politikalar sayesinde 2019 ve 2020 yılında yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı yüzde 42’nin üzerinde çıktı ve 2023 hedefimize bugünden ulaşmış olduk. Bundan sonrası artık açık alan. Gidebileceğimiz son noktaya kadar ilerleyeceğiz” diye konuştu.

“İletim sektörümüzde ise 2021-2023 döneminde 20 milyar liralık bir yatırım yapacağız inşallah”

Elektrik üretim sektörünün ekim ayı itibarıyla yaptığı yatırımın 8,5 milyar liraya ulaştığına dikkati çeken Dönmez, “Dağıtım sektörümüzde 2021-2025 döneminde ise 78 milyar liralık bir yatırım gerçekleştireceğiz inşallah. İletim sektörümüzde ise 2021-2023 döneminde 20 milyar liralık bir yatırım yapacağız inşallah” dedi.

“2021-2025 döneminde doğal gaz dağıtım ve iletimine 56,6 milyar liralık daha yatırım yapacağız”

Doğal gazda yatırımların durmayacağına vurgu yapan Bakan Dönmez, “Doğal gaz dağıtım ve iletim sektörümüz 2020 yılında 5,7 milyar liralık yatırımlarla altyapımızı modernizasyonu, rehabilitasyonunu yaptı bir yandan da mevcut ağlarımızı genişletmeye devam etti. 2021-2025 döneminde doğal gaz dağıtım ve iletimine 56,6 milyar liralık daha yatırım yapacağız” ifadelerini kullandı.

“2022’nin baharında suyun altına boruları yerleştirerek ilk kaynağı vuracağız inşallah”

Karadeniz doğal gazını ele alarak, temmuz ayında Türkali-2 kuyusunun Rezervuar-2 ve Rezervuar-3 testlerinin başarıyla tamamladığını anımsatarak, “Bu hafta da Türkali-2 kuyumuzun Rezervuar-1 testinde günlük 650 bin metreküp gaz akışına ulaştık. Sakarya Gaz Sahasına ilişkin bütün mühendislik çalışmalarını tamamladık. Yüksek nitelikli boruların siparişlerini verdik. Alanında uzman, yetkinliği üst seviyede olan bir şirketle birlikte yürüteceğiz bu işi. 2022’nin baharında suyun altına boruları yerleştirerek ilk kaynağı vuracağız inşallah” dedi.


Bakan Dönmez duyurdu: Erdoğan'ın vereceği müjde vatandaşın cebine yansıyacak
EKONOMİ
Bakan Dönmez duyurdu: Erdoğan'ın vereceği müjde vatandaşın cebine yansıyacak

“4. sondaj gemimiz inşallah önümüzdeki yılın bahar aylarında ülkemize doğru demir alacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan, dördüncü sondaj gemisinin 7. nesil bir gemi olduğu bilgisini veren Dönmez, “Dünyada sadece 5 tane var ve biri artık bizde. Gemimiz inşallah önümüzdeki yılın bahar aylarında ülkemize doğru demir alacak” değerlendirmesini yaptı.

“Tüketimin dönüşmediği yerde enerji dönüşümü olmaz”

Bakan Dönmez, enerji dönüşümünde Türkiye’nin “-mış” gibi yapma lüksü olmadığına dikkati çekerek, “Birçok kişi enerji dönüşümü ile elektrik dönüşümünü karıştırıyor. Enerji dönüşümünde eskisi gibi tüketimler olacak mı? Tüketimin dönüşmediği yerde enerji dönüşümü olmaz. Bakanlık olarak planlarımızı yaptık, temiz enerji devrimini yapabilecek güçteyiz” diye konuştu.

Dünyanın en iyi sondaj gemisine 'Alparslan' adı verilecek
GÜNDEM
Dünyanın en iyi sondaj gemisine 'Alparslan' adı verilecek

“Cımbız siyaseti yapanlara inat ülkemizin, milletimizin faydasına olacak her şey için elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğiz”

Öncelikle düşük maliyetli yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin yaygınlaşmasının yeşil dönüşümün kilit anahtarlarından olduğunu ifade eden Dönmez, şunları söyledi:

“Türkiye son dönemde inanılmaz bir verimlilik atılımı da yaptı. Enerji verimliliğinden son 3 yılda 1 milyar 117 milyon dolarlık bir tasarruf elde ettik. Bizler her zaman doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz. Cımbız siyaseti yapanlara inat ülkemizin, milletimizin faydasına olacak her şey için elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğiz.”

Zirve, Bakan Dönmez’in konuşmasının ardından Bakan Özel Oturumu ile devam etti.


Bakan Dönmez Karadeniz'deki keşiflerle ilgili güzel haberi duyurdu: Yeni müjdeler için gün sayıyoruz
EKONOMİ
Bakan Dönmez Karadeniz'deki keşiflerle ilgili güzel haberi duyurdu: Yeni müjdeler için gün sayıyoruz

Bakan Fatih Dönmez'den heyecanlandıran paylaşım: Günlük 650 bin m3
OYNAT 00:24
Bakan Fatih Dönmez'den heyecanlandıran paylaşım: Günlük 650 bin m3
Türkiye'nin denizlerdeki petrol ve doğal gaz aramaları son sürat devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez son gelişmelere ilişkin olarak heyecanlandıran bir tweet paylaştı.

Bakan Dönmez 'Türkali-2 kuyusu Rezervuar-1 testi günlük 650 bin m3'e yükselen akışla devam ediyor. Karadeniz gazında 2023 hedefimiz açık ve net. Adım adım ilerliyoruz.' dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.