Ekonomi Sıfır otomobilde çip krizi

Sıfır otomobilde çip krizi!

Koronavirüs salgının etkisinden kurtulup artan taleple üretimlerini hızlandıran otomotiv sektörü şimdi de çip krizi ile sarsıldı. Çok sayıda otomotiv devi çip tedarikinde ortaya çıkan sıkıntı sonrası üretimlerini durdurmaya başlarken kriz Türkiye'de üretim yapan bir markaya da sıçradı. Otomotiv sektöründe yaşanan çip kıtlığı nedeniyle 700 bine yakın daha az araç üretiminin gerçekleşeceği, üreticilerin gelir kaybının ise 60 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor. Sıfır otoda çıkan kriz sonrası fiyatların yeniden yükselişe geçip geçmeyeceği de merak edilirken ikinci ele dikkat çeken sektör temsilcileri ise fiyatlarda yukarı yönlü artış olabileceğine işaret ediyor.

Abone Ol Google News
Kenan Biter Yeni Şafak
Sıfır otoda çip krizi: İkinci el araçta fiyatlar yeniden yükselişe geçecek!
Otomotiv devleri artan taleple birlikte ortaya çıkan çip kıtlığı nedeniyle üretimlerine bir bir ara veriyor.

Tüm dünyada hızla yayılan koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz yıl üretimlerine belli bir süre ara vermek zorunda kalan otomotiv sektörü tam aşılama çalışmalarının hızlanması ve alınan tedbirlerle normalleşme sürecine girilmesiyle ortaya çıkan talebi karşılayacakken şimdi de yeni bir kriz ile sarsıldı.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle kapılarını belli bir süre kapatmak zorunda kalan otomotiv fabrikalarına gönderilemeyen çipler, salgın döneminde vatandaşın da eve kapanmasıyla talepte büyük artış yaşayan tüketici elektroniğine yönlendirilince sektörde çip krizi yaşanmaya başladı.

Salgının etkisinden kurtularak talebin de artmasıyla üretimlerini hızlandıran otomotiv firmaları çip tedarikinde yaşanan sıkıntı sonrası üretim planlamalarını tümden değiştirdi.

Sıfır coştu ikinci el durdu: 85 bin lira indirim yapan var
EKONOMİ
Sıfır coştu ikinci el durdu: 85 bin lira indirim yapan var

OTOMOTİV DEVLERİ ÜRETİMLERİNİ DURDURUYOR

Aralarında Ford, Toyota, Fiat Chrysler Automobiles (FCA),Nissan, Honda, Volkswagen, General Motors ve Daimler gibi dünya devlerinin de bulunduğu çok sayıda otomobil üreticisi çip tedarikinde ortaya çıkan sıkıntı sonrası üretimlerine bir bir ara vermeye başladı.

Otomobil markaları çip tedarikindeki sıkıntı nedeniyle üretimlerini durduruyor.
Otomobil markaları çip tedarikindeki sıkıntı nedeniyle üretimlerini durduruyor.

ÇİP KRİZİ TÜRKİYE'YE DE SIÇRADI

Çip krizinin Türkiye'deki ilk mağduru ise Oyak Renault oldu. Şirket Bursa'daki fabrikasında tedarik sıkıntıları nedeniyle üretimde kesintiye gideceğini açıkladı.

Oyak Renault Genel Müdürü Dr. Antoine Aoun, "Yaşanan küresel kaynaklı elektronik bileşen tedarik sıkıntısı nedeniyle üretim programımızda değişiklikler yapmak zorunda kaldık. 15-22 Mart 2021 tarihleri arasında üretime kısa bir ara vereceğiz. Dış kaynaklı krizlerin etkilerini en kısa sürede aşarak üç vardiyada çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Çip krizinin Türkiye'deki ilk mağduru ise Oyak Renault oldu.
Çip krizinin Türkiye'deki ilk mağduru ise Oyak Renault oldu.

Oyak Renault üretimi geçici olarak durdurdu
EKONOMİ
Oyak Renault üretimi geçici olarak durdurdu

672 BİN DAHA AZ ARAÇ ÜRETİLECEK

Otomotiv devlerini sarsan çip krizinin sektöre yönelik ilk yansımalarına ilişkin de araştırma sonuçları yayımlanmaya başladı. IHS Markit isimli araştırma şirketi tarafından yayınlanan bir rapora göre; çip kıtlığı nedeniyle 2021′in ilk çeyreğinde 672 bin adet daha az araç üretilecek.

Yarı iletken çipler yeni araçla için son derece önemli bileşenleri olarak öne çıkıyor.
Yarı iletken çipler yeni araçla için son derece önemli bileşenleri olarak öne çıkıyor.

60 MİLYAR DOLARLIK KAYIP KAPIDA!

Koronavirüs salgını sonrasında ortaya çıkan çip tedarik sorunu otomotiv devlerinin gelirlerini de ciddi anlamda etkilemesi bekleniyor. Sürpriz gelişmenin gelirlere yansımasına ilişkin değerlendirmede bulunan otomotiv devlerinden General Motors, çip sıkıntısının 2021 yılı kazançlarını 2 milyar dolar düşürmesini beklerken, Ford Motor ise durumun kazançları 1 milyar dolar azaltarak 2.5 milyar dolar azaltabileceğini öngörüyor. Honda Motor ve Nissan Motor ise çip krizi nedeniyle 250 bin adet daha az otomobil satılacağını öngörüyor.

  • Danışmanlık firması AlixPartners ise çip kıtlığın bu yıl küresel otomotiv endüstrisinden elde edilen geliri 60 milyar dolar azaltacağını tahmin ediyor.

KISA VADEDE ÇÖZÜM BEKLENMİYOR

Öte yandan çip krizinin çözümüne ilişkin sektör temsilcileri ise kısa vadede ufukta ışık görmüyor. Tayvan merkezli Taiwan Semiconductor Manufacturing ve United Microelectronics gibi büyük çip tedarikçilerin üretim kapasitelerini artırmaya yönelik yatırım planlarını açıklamalarına rağmen krizin üçüncü çeyreğe hatta yıl geneline yayılabileceğine ilişkin değerlendirmeler otomotiv sektöründe ağırlık kazanıyor.

Otomotivdeki çip krizinin yıl geneline yayılabileceğinden endişe ediliyor.
Otomotivdeki çip krizinin yıl geneline yayılabileceğinden endişe ediliyor.

İkinci el otomobil pazarında hareketlilik başladı: Fiyat düşüşü için tarih verdiler
EKONOMİ
İkinci el otomobil pazarında hareketlilik başladı: Fiyat düşüşü için tarih verdiler

HÜKÜMETLER DEVREDE!

Otomotivdeki çip krizi sonrası hükümetler de harekete geçti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Başkan Biden'ın otomobil endüstrisindeki çip kıtlığını gidermek için devrede olduğu belirtilirken, Alman Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Tayvan hükümetini ülkenin yarı iletken endüstrisinin Alman otomobil üreticilerine daha fazla çip sağlamaya çağırmak için Ocak ayından bu yana Taipei'deki mevkidaşı ile temas halinde. Çinli yetkililer de, sorunu çözmek için çip üreticileriyle bir araya gelerek, Çin'e daha fazla üretim tahsis etmelerini istedi. Ülkenin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, çip tedarikçilerinin Çin pazarına daha fazla önem vermelerini tavsiye etti.

Yarı iletken çipler yeni araçla için son derece önemli bileşenleri olarak öne çıkıyor.
Yarı iletken çipler yeni araçla için son derece önemli bileşenleri olarak öne çıkıyor.

ÇİPLER NERELERDE KULLANILIYOR?

Yarı iletken çipler, bilgi-eğlence sistemleri gibi alanlar ve hidrolik direksiyon ve frenler gibi daha temel parçalar için yeni araçların son derece önemli bileşenleri olarak öne çıkıyor. Araca ve seçeneklerine bağlı olarak uzmanlar, bir araçta yüzlerce yarı iletken çipin olabileceğini söylüyor. Gelişmiş güvenlik ve bilgi-eğlence sistemlerine sahip daha yüksek fiyatlı araçlar, farklı çip türleri de dahil olmak üzere bir temel modelden çok daha fazlasına sahip bulunuyor.

Sıfır araç tarafında üretimlerin durmasına yol açan çip krizinin araç tedarikine ve fiyatlara nasıl yansıyacağı da merak konusu oldu.

İKİNCİ ELDE FİYATLAR YENİDEN YÜKSELEBİLİR

Geçtiğimiz yıl koronavirüs kaynaklı otomotiv fabrikaları geçici olarak kapılarını kapatınca çok sayıda sıfır araç modelinde tedarik problemi yaşanmış, araç alacaklar ikinci ele yönelince fiyatlar ise kimi modellerde neredeyse ikiye katlanmıştı.

Konuyla ilgili konuşan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, otomotivdeki çip krizinin büyümesi ve geçtiğimiz yılki senaryoya benzer bir tablonun ortaya çıkması halinde araç alımı yapacakların ikinci ele yöneliminin artacağının altını çiziyor.

Ertemel, döviz kurlarına bağlı olarak sıfır araç fiyatlarının artışa geçeceğini de öngördüklerini belirterek üzerine bir de tedarik sıkıntısı ortaya çıkarsa bunların ikinci el tarafında fiyatlara yansımasının ilk etapta yüzde 10 şeklinde olmasının da kuvvetle muhtemel olduğunu kaydediyor.

Sıfır otomobilde büyük indirim: İşte fiyatı en uygun sıfır araçlar
FOTOĞRAF 46
Title
​Otomobil markaları 2021 yılı mart ayı sıfır araç kampanyalarını bir bir açıklamaya başladı.
Title
Sıfır araç tedarikinde ortaya çıkan sorunun aşılmasıyla satış rakamları da artarken mart ayında markalar kimi sıfır araç modelleri için sıfır faiz ve özel vade seçenekleri sunuyor.
Title
İşte mart ayına ilişkin sıfır otomobil tarafında kampanya açıklayan markalar..
Title
CITROEN Mart ayına özel kampanya hazırlayan markalardan Citroën'in C5 Aircross SUV modeli, 303 bin TL’den başlayan fiyatlarla ve 150 bin TL’ye özel 30 ay yüzde 0.99 faiz veya 120 bin TL’ye özel 12 ay yüzde 0 faiz seçeneğiyle sunuluyor.
Title
Yapılan açıklamaya göre, C3 Aircross SUV’a 67 bin TL için 20 ay yüzde 0.79 faiz ile sahip olmak mümkün.
Title
C3 modelinde ise 50 bin TL için 12 ay yüzde 0 faiz ve 145 bin 500TL’den başlayan fiyatlar yer alıyor.
Title
Berlingo Van’a 155 bin 500TL’ye ve 60 bin TL için 15 ay yüzde 0 faiz, Jumper modeline ise 100 bin TL için 30 ay yüzde 0.99 faiz veya 60 bin TL için 20 ay yüzde 0 faiz yer alıyor.
Title
FIAT Fiat'tan yapılan açıklamaya göre şirket, Mart ayında Egea Ailesi'ni, 132 bin 900 TL'den başlayan fiyatlar ve 100 bin TL'ye yüzde 0,99 faizli kredi ile satışa sunuyor.
Title
HONDA Honda Civic Sedan modellerinde, Mart ayı boyunca 90 bin TL’lik kredi kullanımına yüzde 0.99 faiz oranı ile 12 ay taksitli ödeme seçeneği sunuluyor.
Title
CR-V modeline sahip olmak isteyenlere de, Mart ayında 100 bin TL’ye kadar kredi imkanı faizsiz ve 12 ay vadeli sağlanıyor.
Title
HR-V modelinde ise ay boyunca 70 bin TL kredi kullanımına yüzde 0.80’den başlayan faiz oranı ile 15 ay taksit seçeneği sunuluyor.
Title
HYUNDAI Koreli üretici Hyundai'nin A segmen modeli i10, 50 bin TL 12 ay, B segmenteki modeli i20 ise 12 ay 100 bin TL kredi kullanımı için sıfır faiz ve 146 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
Title
Nakit alımlarda ise ii10 modelinde 10 bin 500 TL, i20’de ise 21 bin 800 TL’ye varan indirim yapılıyor.
Title
Markanın C-SUV modeli Tucson'un N Line donanım seçeneğindey 100 bin TL, 12 ay sıfır faiz ve ayrıca 68 bin 500 TL’ye varan indirim sunuluyor.
Title
Geçtiğimiz aylarda makyajlanarak tekrar satışa sunulan B-SUV model Kona ise 62 bin 900 TL’ye varan indirim veya 80 bin TL 12 ay yüzde 0.99 faizli kredi ile sahibini bekliyor.
Title
JEEP Jeep, Renegade modelinde Mart boyunca 70 bin TL'ye Compass'a ise 85 bin TL'ye varan indirimler sunuyor.
Title
Kampanyada, Compass 359 bin 900 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulurken, Renegade 232 bin TL'lik fiyat ile yeni sahiplerini bekliyor.
Title
KIA Kia Mart Sportage (Cool benzinli MT versiyon hariç) modelinde, 100 bin TL’ye 12 ay yüzde 0 faiz seçeneği sunuyor. Yapılan açıklamaya göre, Sportage Prestige (4x2) 1.6L dizel otomatik versiyonu da 362 bin TL satış fiyatıyla sunuluyor.
Title
Ceed modeli, 50 bin TL’ye 18 ay yüzde 0.99 faiz ödeme seçeneği ile sunuluyor. Ceed HB Prestige 1.6L dizel otomatik versiyonu da 299 bin TL satış fiyatıyla bayilerde yerini almış durumda.
Title
Markanın XCeed modeli ise, Mart ayına özel 100 bin TL’ye 12 ay yüzde 0 faiz ödeme seçeneği ile sahiplerini bekliyor.
Title
Markanın, Picanto, Rio ve Stonic modellerinde ise 50 bin TL’ye 18 ay yüzde 0.99 faizli finansman seçeneği yer alıyor. Rio 1.4L Prestige modelinde ise 8 Mart’tan itibaren ay sonuna kadar sadece kadınlara özel indirim uygulayan Kia, 187 bin 900 TL'lik başlangıç fiyatı ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor.
Title
PEUGEOT Peugeot Türkiye, 3008 modelinde 140 bin TL için 12 ay yüzde 0 faiz oranı sunuyor.
Title
1.5 lt BlueHDi dizel motora sahip yeni 5008’de ise 200 bin TL için 12 ay yüzde 0 faizli ödeme seçeneği tüketicilere sunuluyor.
Title
2008 modelinde ise 229 bin 700 TL'den başlayan fiyatlar ve 100 bin TL için 12 ay yüzde 0 faiz imkanı yer alıyor.
Title
Fransız markanın D-Sedan segmentindeki modeli 508’de de 200 bin TL için 36 ay yüzde 0.99 faiz oranı ve 5 bin TL akaryakıt hediyesi sunuluyor.
Title
Markanın 308 modelinde de 229 bin 500 TL'den başlayan fiyatlar ve 120 bin TL için 12 ay yüzde 0 faiz seçeneği yer alıyor.
Title
Rifter’da da 100 bin TL için 24 ay yüzde 0 faiz oranı sunuluyor.
Title
SEAT Seat Mart ayı kampanyasında Ateca modelinde, 27 bin 500 TL’ye varan indirim sunuyor. Modelin başlangıç fiyatı 325 bin 500 TL olarak açıklanıyor.
Title
Arona modelinde ise 218 bin TL’den başlayan fiyatlar ve 50 bin TL’ye 12 ay vadeli yüzde 0 faizli kredi seçeneği yer alıyor. İki modeldeki kampanyanın da 15 Mart'a kadar süreceği açıklandı.
Title
TOYOTA Toyota'nın Mart ayı kampanyası kapsamında Corolla modelleri 181 bin 250 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
Title
Yapılan açıklamaya göre, Corolla Sedan modellerinde peşin ödemelerde 181 bin 250 TL’den başlayan fiyatlar veya 12 aya kadar “0” finansman oranıyla satışa sunuluyor.
Title
Suzuki'den yapılan açıklamaya göre şirket, sunduğu standart donanım ve teknoloji özellikleriyle kendi sınıflarında fark yaratan Swift Hibrit ve Vitara modellerine özel avantajlı mart kampanyasını başlattı.
Title
Kampanya kapsamında, ortalama 4,1 litre yakıt tüketimi sunan ve zengin standart güvenlik donanım özellikleri bulunan otomatik vitesli Suzuki Swift Hibrit'e 189 bin 900 TL satış fiyatıyla sahip olunabiliyor.
Title
80 bin TL'ye 12 ay boyunca yüzde 0 faiz avantajı da Swift Hibrit'in mart ayı ayrıcalıkları arasında yer alırken, Suzuki, 4x4 teknolojisini Mart ayında otomobil severlere cazip fiyatlarla sunmayı da sürdürüyor. 4x4 Bizden uygulaması kapsamında 4x2 fiyatına en yüksek donanım seviyesindeki ALLGRIP 4x4 sürüş sistemli Suzuki Vitara, Mart ayına özel 330 bin 800 TL veya 100 bin TL'ye 12 ay boyunca yüzde 0 faizli kredi imkanıyla sunuluyor.
Title
Renault Megane 225.900 liradan başlayan fiyatlarla
Title
Renault Symbol 141.000 liradan başlayan fiyatlarla
Title
Opel Corsa 173.000 liradan başlayan fiyatlarla
Title
Nissan Micra 182.000 liradan başlayan fiyatlarla
Title
Hyundai i20 164.000 liradan başlayan fiyatlarla
Title
Dacia Duster 176.000 liradan başlayan fiyatlarla
Title
Dacia Sandero 142.000 liradan başlayan fiyatlarla
Title
Toyota Corolla 203.600 liradan başlayan fiyatlarla
Title
Seat Leon 209.00 liradan başlayan fiyatlarla
Title
Seat İbiza 170.000 liradan başlayan fiyatlarla
Title
Ford Focus Sedan 212.500 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor.
Title
Sıfır otomobilde büyük indirim: İşte fiyatı en uygun sıfır araçlar
Otomobil markaları 2021 yılı mart ayı sıfır araç kampanyalarını peş peşe açıklamaya başladı. 36 aya kadar sıfır faiz seçeneği ile taksit imkanı sunan markalar kimi sıfır modeller için ise indirim oranını 85 bin TL'ye kadar çıkarmış durumda. İşte Toyota, Fiat, Peugeot, Seat, Jeep, Hyundai, Honda, Ford, Suziki, Opel, Cıtroen 2021 mart ayı sıfır model araç kampanyaları..


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.