Ekonomi Trafik kazası sonrası değer kaybı taleplerine ilişkin platform 1 Temmuzda uygulamaya girecek

Trafik kazası sonrası değer kaybı taleplerine ilişkin platform 1 Temmuz'da uygulamaya girecek

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (SEDDK), Değer Kaybı Taleplerinde Ekspertiz İşlemlerine İlişkin Genelge'nin 1 Temmuz Cuma günü yürürlüğe gireceği bildirildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Trafik kazası sonrası değer kaybı taleplerine ilişkin platform 1 Temmuzda uygulamaya girecek
Arşiv

SEDDK'den yapılan açıklamada, söz konusu düzenleme ile hak sahipleri ve sigorta şirketleri trafik kazası sonrasında değer kaybı taleplerine ilişkin eksper atama işlemlerinin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) bünyesinde oluşturulan platform üzerinden gerçekleştirebileceği belirtildi.

Açıklamada, eksper atama işlemlerinin yanı sıra atanan eksperin değer kaybı tespitlerine ilişkin raporunu bu platform üzerinden hazırlayacağı, tarafların raporda yer alan tespitlere bu platform üzerinden itiraz edilebileceği, isterlerse itiraz eksperi ve hakem eksperi de atayabileceği kaydedildi.

Uygulamanın, hak sahiplerinin değer kaybı hesaplama ve raporlama süreçlerinin tamamını kendisinin yönetebilmesini, ekspertiz raporuna kolayca ulaşmasını sağlayacağı aktarılan açıklamada, "Değer kaybı tespitlerinde standardizasyon sağlayacak bu uygulama ile hak sahiplerinin trafik kazası sonrasında araçlarında oluşan değer kaybına ilişkin tazminat ödemelerini en hızlı bir şekilde elde etmelerine, güvenilir bir tazmin süreci oluşturulmasına imkân sağlanacak." ifadelerine yer verildi.

Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında yüzde 5'in üzerinde azalma
EKONOMİ
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında yüzde 5'in üzerinde azalma

Açıklamada, SBM bünyesinde oluşturulan söz konusu platformun 1 Temmuz Cuma günü yürürlüğe gireceği belirtildi.

Araç alacakların mağduriyetini engelleyecek kasko değer listesi ayda üç kez yayınlanacak
EKONOMİ
Araç alacakların mağduriyetini engelleyecek kasko değer listesi ayda üç kez yayınlanacak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.