Ekonomi Yabancı yatırımcılara yol gösteren kitap

Yabancı yatırımcılara yol gösteren kitap

Türkiye özellikle son yıllarda Afrika ülkeleriyle yapılan ticari ilişkilere büyük önem veriyor. Bu amaçla hayata geçirilen ‘Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi’ meyvelerini vermeye başladı ve Türkiye, Afrika ülkeleriyle 2003 yılında 5.5 milyar dolar olan ticari hacmini geçen yıl 20.6 milyar dolara yükseltti. Kara kıta ile ticaret hacmi artarak devam ederken Prof. Dr. İlhan Helvacı’nın Fransızca olarak kaleme aldığı ‘ Le droit turc du contrat’ (Türk Sözleşme Hukuku) kitabı Fransızca konuşan yatırımcılar için rehber niteliği taşıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Prof. Dr. İlhan Helvacı
Prof. Dr. İlhan Helvacı

Türkiye’de yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar zaman zaman yasal prosedürler nedeniyle büyük sorunlar yaşıyor.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlhan Helvacı bu eksikliği gidermek adına geçen yıl ‘Türk Sözleşme Hukuku’ adlı çalışmasını İngilizce olarak yayınlamıştı. Bir ilke imza atılan çalışma yabancı yatırımcıların el kitabı niteliğini taşıyordu. Son olarak ise Prof. Helvacı, Türk Sözleşme Hukuku adlı çalışmasını ‘ Le droit turc du contrat’ adıyla Fransızca olarak yayınladı. Kitap, İsviçre’de dünyanın hukuk alanındaki önde gelen yayınevlerinden olan ‘Schulthess Éditions Romandes’ tarafından yayınlandı.

Türk Sözleşme Hukuku Fransızca Yayınlandı

Eser, Türk Sözleşme Hukuku’nun en teknik ve anlaşılması güç konularını bile sade ve anlaşılır bir dille anlatıyor.

Prof. Helvacı kitabın Fransızca baskısıyla ilgili olarak, "Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen Fransız yatırımcılar ya da Fransızca konuşulan Afrika ülkelerine ait şirketler için bu kitap büyük bir eksikliği giderecek. Bu eserle Türk Sözleşme Hukuku ile ilgili merak edilen tüm bilgilere Fransızca ulaşabilecekler. Türk Sözleşmeler Hukuku’nu hem İngilizce hem de Fransızca yayınlayarak yabancı yatırımcılara önemli bir kolaylık sağladığımızı düşünüyorum" dedi.

Önemli Bir Eksikliği Giderecek

Kitabın Türk Sözleşmeler Hukuku alanında bilgiler verdiğinin altını çizen Prof. Helvacı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir yabancı yatırımcı Türkiye’ye hangi alanda yatırım yaparsa yapsın, tüm ticari girişimlerinde öncelikle ya satım, kira, kredi, finansal kiralama, hizmet, eser, inşaat sözleşmeleri gibi sözleşmeler kurmak ya da daha önce yapılmış olan bu gibi sözleşmelere taraf olmak zorunda kalacaktır. Dolayısıyla yabancı yatırımcılar, taraf oldukları bu sözleşmeler çerçevesinde ne gibi haklara, özellikle sözleşmenin diğer tarafı borçlarını yerine getirmediğinde ona karşı ne gibi yaptırım olanaklarına sahip olduklarını bilmek isteyeceklerdir. Aynı şekilde, ticari ilişkilerinde mevcut sözleşmelerden doğan alacağın devri veya borcun üstlenilmesi ya da kredi ve sair borç ilişkilerinden doğan risklerin teminat altına alınması (kefalet, garanti, banka teminat mektupları, rehin, ipotek, inançlı temlik, vb.) için de Türk Borçlar Kanunu’nun ilgili düzenlemelerini öğrenmek isteyeceklerdir. Esasen kitap yabancı yatırımcıların bu çerçevedeki sorularına yanıt verecektir."

REKLAM
Fırat Aydınus Fair-Play'e izin vermedi
Spor

Fırat Aydınus Fair-Play'e izin vermedi

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin 57. dakikasında Gökhan Gönül ve Şenol Güneş arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Tecrübeli futbolcu, hocasına taç atışı kullanacakken kararın yanlış olduğunu ve taçı Fenerbahçe'nin atması gerektiğini söyledi. Güneş de bunun üzerine oyuncusundan topu rakip takıma vermesini söyledi. Ancak Fırat Aydınus kararında ısrar edince Beşiktaş taç atışını kullandı.
Parayı değil futbolu seçen adam Papiss Cisse
Spor

Parayı değil futbolu seçen adam Papiss Cisse

Aytemiz Alanyaspor'un Kasımpaşa ile oynadığı maçta attığı 2 golle takımına maçı kazandıran isim olan Papiss Cisse'nin transferiyle ilgili bilinmeyen gerçeklere yenisafak.com Spor Servisi ulaştı. Akdeniz ekibinin transferin son saatlerinde imza attırdığı oyuncunun Çin'deki kulübünden tam 6 milyon euro yıllık ücret aldığı ancak takımdaki forvet sıklığı sebebiyle fazla forma şansı bulamadığı için bu paradan vazgeçtiği belirtildi. Cisse'nin Alanyaspor'dan önce 5 Süper Lig kulübünden teklif aldığı Galatasaray'ın da kapısından döndüğü öğrenildi.
A101 ürünleri yarı fiyatına satacak!
Teknoloji

A101 ürünleri yarı fiyatına satacak!

A101, 27 Eylül aktüel ürünler listesini yayınladı. Yayınlanan katalogda Toshıba 49 inç Full HD Smart LED TV, Samsung Galaxy J7 Duo akıllı cep telefonu, General Mobile Discovery Akıllı cep telefonu ve A4TECH kablosuz multimedya klavye-mause seti dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. İşte A101’in 27 Eylül aktüel ürünler listesine eklediği tüm ürünler ve fiyatları…

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.