Gündem 104 emekli amiralin bildirisine tepki Alışkanlık haline getirenler var

104 emekli amiralin bildirisine tepki: Alışkanlık haline getirenler var

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nde gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan soru üzerine 104 emekli amiralin bildirisini kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Erdoğan, “Zaten içinizde bu işi alışkanlık haline getirmiş olanlar var. Bu işi çok seviyorsanız, kalkarsınız siyasete soyunursunuz” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​104 emekli amiralin bildirisine tepki: Alışkanlık haline getirenler var
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi’nde düzenlenen Kütüphane Söyleşileri’nde, gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gündemdeki konulara ilişkin konuştu.

Erdoğan’a ilk yöneltilen soru Kanal İstanbul ile ilgili oldu. Dev proje için “42-43 km uzunluğu olan kanal burası, bu kanalda Karadeniz’i Marmara’ya bağlıyoruz” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın baş döndüren 24 saati
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın baş döndüren 24 saati
  • “Bununla birlikte de tabii Karadeniz’de ve Marmara tarafında gelen gemilerin oralarda bekleme beklememe bu süreçler hepsi bizim kudretimizde. Tabii bunun Montrö ile yakından ve uzaktan alakası da yok. Montrö, İstanbul Bogazı ile alakalı sözleşmeydi.

EGEMENLİĞİMİZİ TESİS EDECEĞİZ

Dolayısıyla burada kendi bağımsızlığımızı kendi egemenliğimizi tamamen tesis ettiğimiz bir eser kazandırıyoruz. Şimdi Montrö ile yakından uzaktan alakası olmayan Kanal İstanbul ne yapacaktır? Çok daha huzurlu rahat olacaktır. Kanal İstanbulumuzu, İstanbulumuza kazandırdığımızda İstanbul çok çok büyük bir zenginliğe kavuşmuş olacak ve İstanbul Boğazı da çevrecilik açısından ciddi manada rahatlayacaktır.”

Bildiriyi yazan Ergun Mengi itiraf etti: Montrö bahaneymiş
GÜNDEM
Bildiriyi yazan Ergun Mengi itiraf etti: Montrö bahaneymiş

KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

  • Gençlerin, emekli amirallerin bildirisine ilişkin de Erdoğan, “Cumhurbaşkanı olarak ordunun başkomutanıyım. 104 emekli olarak böyle bir açıklamayı nasıl yapıyorsunuz? Bu özgürlüğünüzle alakalı değil. Koordine olan, aynı düşünce kalıbı içinde böyle bir metnin ortaya konulmasını Başkomutan, Cumhurbaşkanı olarak kabul etmemiz mümkün değil. Bundan sonraki süreç zaten tamamen yargıya ait olan bir süreçtir. Zaten içinizde bu işi alışkanlık haline getirmiş olanlar var. Bu işi çok seviyorsanız, kalkarsınız siyasete soyunursunuz” ifadelerini kullandı.

KADIN HAKLARINA SAYGI GETİRMEDİ

“İstanbul Sözleşmesi uygulaması itibariyle maalesef ne ülkemizde ne dünyada özellikle kadın haklarına saygıyı getirmedi” diyen Erdoğan, şunları söyledi: “Şu anda Avrupa Konseyi, AB ülkelerinden de 11 tanesi bundan çekilme arifesinde. Kadına şiddeti bizim anayasamız reddediyor, kabul etmiyor. Biz öyle bir medeniyetin, öyle bir dinin mensubuyuz ki, dinimizde kadına şiddet bir defa haramdır, eğer biz böyle bir sözleşmeye illa ihtiyacımız varsa, biz bu sözleşmenin daha adilini, daha güzelini, daha güçlüsünü kalkarız Ankara Sözleşmesi diye bir sözleşme hazırlarız, onunla beraber yola devam ederiz.”

Darbe imalı bildiri yayımlayan gözaltındaki emekli amirallerden suçlamalara ret
GÜNDEM
Darbe imalı bildiri yayımlayan gözaltındaki emekli amirallerden suçlamalara ret

TAM BİR DENSİZLİK

Erdoğan kendisi için “diktatör” diyen İtalya Başbakanı Mario Draghi’ye de “İtalya Başbakanı’nın yapmış olduğu açıklama tam bir densizliktir, tam bir terbiyesizliktir” sözleriyle tepki gösterdi.

DOĞU AKDENİZ’DE ANLAYIŞ GÖSTERDİK

  • Erdoğan, Doğu Akdeniz’le ilgili olarak ise “Bütün bu çatışmalarda, gerginliklerde bizim yumuşak bir üslubumuz olmamış olsaydı durum daha farklı yere giderdi ama biz anlayış gösterdik” dedi. Libya ile ortak sismik araştırma ve sondaj da yapabileceklerini kaydeden Erdoğan, “Bundan Yunanistan rahatsız oldu çünkü kendisinde o imkanlar yok” şeklinde konuştu.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.