Gündem ABDnin S-400 korkusu

ABD’nin S-400 korkusu

Rus S-400 sistemlerini almasının ardından Türkiye’nin F-35 program ortaklığını askıya alan ABD’nin asıl korkusu, tüm savaş gücünü F-35 programına bağlamasına dayanıyor.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
S-400 Hava Savunma Sistemleri (Arşiv)
S-400 Hava Savunma Sistemleri (Arşiv)

Halen yaklaşık 2 bin 600 savaş uçağı bulunan Amerika, Joint Street Fighter (JSF) Projesi kapsamında 2 bin 443 F-35 savaş uçağı daha alacak. Bu da ilerleyen yıllarda Amerikan hava gücünün neredeyse tamamını F-35’lerin oluşturacağı anlamına geliyor.

F-35 TEHDİDİ

JSF programı başladığı sıralarda Amerika, savaş gücünü ağırlıklı olarak F-22 uçakları üzerine bina etmişti. Ancak son dönemde F-22 uçaklarından beklenen performansın alınamaması üzerine tüm güç F-35’e yoğunlaştırılmış durumda. Rusya’nın bu uçakların görünmezliğini çözmesi, Amerika için büyük bir tehdit olarak görülüyor. Ancak bu korku yersiz. Norveç ve İsrail’den havalanan tüm F-35’ler Rus hava savunma sistemlerinin menzili markajında bulunuyor ve günümüz teknolojisinde sistemi çözebilmek için bu yeterli bir gerekçe yaratıyor.

ABD teröristlere sevkıyata devam ediyor: PKK'ya 6 ayda 3 bin 700 tır silah yollandı
DÜNYA
ABD teröristlere sevkıyata devam ediyor: PKK'ya 6 ayda 3 bin 700 tır silah yollandı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.