Gündem Avrupaya açılan sınır kapılarında alarm Koronavirüse karşı önlemler artırıldı

Avrupa'ya açılan sınır kapılarında alarm: Koronavirüse karşı önlemler artırıldı

Edirne'nin Yunanistan ve Bulgaristan'a açılan sınır kapılarında, coronavirüs önlemleri kapsamında görevlilere maske ve eldiven dağıtıldı. Sınır Kapılarında İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele birimi de aktif hale getirildi, UMKE ekipleri görevlendirildi. Görevli personel, maske ve eldiven takarak işlemleri yürütüyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA DHA
Avrupaya açılan sınır kapılarında alarm: Koronavirüse karşı önlemler artırıldı
Türkiye sınırına gelen herkesin tek tek ateşi ölçülüyor.

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve her geçen gün daha fazla ülkeye yayılan koronavirüsn (Kovid-19) nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valilikleri, İl Emniyet Müdürlükleri, İl Jandarma Komutanlıkları, İl Göç Müdürlükleri ile hudut sınır kapılarına gönderilen, "Hudut kapılarında alınması gereken tedbirler" ile ilgili genelge kapsamında, Pazarkule, İpsala, Hamzabeyli ve Kapıkule sınır kapılarında da önlemler alındı.

Sınır personeli eldiven ve maskesiz çalışmıyor.
Sınır personeli eldiven ve maskesiz çalışmıyor.

Sınırda koronavirüs alarmı: Önlemler en üst düzeyde
FOTOĞRAF 10
Title
Çin'den dünyaya yayılan koronavirüs salgını devam ederken, İran'da da ölümlerin yaşanması üzerine Türkiye, bu ülke ile sınır kapılarını kapatarak, sıkı önlemler aldı.
Title
Türkiye, doğu sınırlarında önlemleri en üst seviyeye çıkarırken, Edirne'den Yunanistan ve Bulgaristan'a açılan Pazarkule, İpsala, Kapıkule, Hamzabeyli sınır kapılarında da koronavirüs önlemleri alındı.
Title
Gümrük kapılarındaki görevli personellere maske ve eldivenler dağıtıldı. Sınır kapılarındaki önlemler kapsamında Edirne İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele birimi de aktif hale getirildi. UMKE ekiplerinin de sınır kapılarında önlem aldığı görüldü.
Title
Türkiye'nin batı komşularından Yunanistan'ın Selanik kentinde İtalya'ya gidip dönen bir kadında koronavirüs görülüp, karantinaya alınırken, Bulgaristan'da ise virüse rastlanmadı.
Title
Edirne'den Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'nda gümrük ve polis görevlileri, Türkiye'ye giriş yapan araçları tek tek kontrolden geçiriyor.
Title
Görevliler, araçlardaki yolculara bir hastalıkları olup olmadığını sorduktan sonra işlemlerini yapıyor.
Title
Edirne'deki sınır kapılarında tüm önlemlerin alındığını belirten yetkililer, şüpheli bir vakaya rastlanılmadığını söyledi.
Title
Olası bir olumsuzluğa karşı Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi 'referans hastane' olarak belirlenerek, tedbirler alındı.
Title
Title
Sınırda koronavirüs alarmı: Önlemler en üst düzeyde
Edirne'nin Yunanistan ve Bulgaristan'a açılan sınır kapılarında, koronavirüs önlemleri kapsamında görevlilere maske ve eldiven dağıtıldı. Sınır Kapılarında İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklarla Mücadele birimi de aktif hale getirildi, UMKE ekipleri görevlendirildi.
Dezenfeksiyonun yapıldığı sınır kapılarında personel, maske ve eldiven takarak işlemleri yürütüyor. Günde yaklaşık 16 bin yolcunun giriş çıkış yaptığı sınır kapıları sık sık dezenfekte ediliyor. Sınır kapılarında UMKE ekipleri de tedbir amacıyla bekletiliyor. Virüs görülen ülkelere son bir ayda seyahat geçmişi bulunan kişiler, UMKE ekiplerine sevk ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı: Geçici olarak yeni umre kaydı alınmayacak
GÜNDEM
Diyanet İşleri Başkanlığı: Geçici olarak yeni umre kaydı alınmayacak

Sınır personeli maske ve eldiven takarak işlem yapıyor.
Sınır personeli maske ve eldiven takarak işlem yapıyor.

Kontrolden geçmeden Türkiye'ye giremiyorlar

  • Virüsün Yunanistan'ın Selanik kentinde de görülmesi üzerine UMKE ekipleri, özellikle Pazarkule Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan yolcuların ateşini ölçüyor. Yetkililer koronavirüs vakalarının görüldüğü ülkelerden Türkiye'ye gelen yolcuların, sağlık kontrolünden geçtikten sonra ülkeye giriş yaptıklarını belirtti.

İran'da koronavirüsten 4 kişi daha öldü
DÜNYA
İran'da koronavirüsten 4 kişi daha öldü

Türkiye'de vaka yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından, dünyada Kovid-19 salgınının devam ettiğini hatırlatarak, Çin dışında, Yunanistan ve Bahreyn de dahil 36 ülkede hastalığın görüldüğünü söylemişti. Türkiye'de henüz vakaya rastlanmadığını ancak bunun rastlanmayacağı anlamına gelmediğini belirten Koca, tüm çabalarının virüsün ülkeye girişinin önlenmesine yönelik olduğunun altını çizmişti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.