|
Reklam
Reklam
Gündem

AYM'nin kararı isabetli

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Anayasa Mahkemesi'nin yüzde 10'luk seçim barajına ilişkin yapılan bireysel başvuruyu oy çokluğuyla reddetmesi kararını "İsabetli bir karar, Meclis'in iradesine müdahale etmemek noktasında da doğru bir karar olarak değerlendiriyorum" dedi.

Yeni Şafak
11:57 . 7/01/2015 Çarşamba
IHA

Türk sanayisinin rekabet edebilirliğini ve verimliliğini yükseltmek amacıyla hazırlanan "Kümelenme Destek Programı" kapsamında ilk sözleşme Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Eskişehir Bilecik Kütahya (EBK) Seramik İş Kümesi arasında imzalandı. Bakanlıkta düzenlenen imza törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve EBK Seramik İş Kümesi yetkilileri katıldı. Bakan Işık, karşılıklı imzaların atılmasının ardından Kümelenme Destek Programı Sözleşmesi Sertifikası'nı firma yetkililerine teslim etti. Törende konuşan Bakan Işık, firmaların birbirlerini rakip olarak görmek yerine, stratejik ortak olarak görmelerini son derece önemli gördüklerini belirterek, "Ahilik kültüründe yer alan birlikte iş yapma olgusunu Kümelenme Destek Programı'yla daha da güçlendirmeyi arzu ediyoruz" dedi.


Dünya çapında bazı kümelenme alanlarını paylaşan Işık, bilişim alanında Silikon Vadisi, finansal hizmetler alanında Londra, otomotivde Güney Almanya, havacılıkta Kuzey Almanya, tekstil ve modacılıkta ise Kuzey İtalya'nın kümelenmelere verilecek güzel örnekler olduğunu söyledi.


AYM'NİN YÜZDE 10'LUK SEÇİM BARAJINA İLİŞKİN KARARI

Bakan Işık, Anayasa Mahkemesi'nin yüzde 10'luk seçim barajına ilişkin yapılan bireysel başvuruyu oy çokluğuyla reddetmesi kararını da değerlendirdi. "Seçim barajı bireysel hak kapsamında değerlendirilemez" diyen Bakan Işık, "Seçim barajı, zamanında TBMM'nin çıkardığı bir yasadan dolayı uygulanan barajı tartışabiliriz, bunu çok bulabiliriz, barajın düşürülmesi veya kaldırılmasını değerlendirebiliriz, bu tartışmalar ayrı. Ama Anayasa Mahkemesi'nin bu konuyu bireysel başvuru kapsamında değerlendirmemiş olması son derece isabetli bir karar oldu. Eğer aksi olsaydı, Meclis iradesine müdahale olarak algılanırdı" şeklinde konuştu.


Seçim barajının düşürülmesinin 2015 Haziran ayında yapılacak genel seçimlerin tartışmalı konularından biri olacağını belirten Bakan Işık, şöyle devam etti: 

"AK Parti olarak bizim bu noktada 3 önerimiz var: Bir tanesi dar bölge ve sıfır baraj. Her bir milletvekilinin bir bölgeden seçilmesi ve Türkiye'nin 550 ayrı seçim bölgesine ayrılması ve orada herhangi bir barajın kalmaması, dar bölge sisteminin gelmesi. İkinci öneri daraltılmış bölgeydi. Türkiye'nin 3 veya 5 milletvekilinin oluşturduğu bölgelere ayrılması. Burada da daraltılmış bölgeyle Türkiye'nin seçim barajını kaldırmış olması, daha uygun bir zemine çekmiş olması veya bugünkü durumun devamı. Ama o dönemde muhalefet 'Biz hiçbir şey istemiyoruz, sadece barajı kaldırın' noktasında durdu."

"AYM'NİN SEÇİM BARAJI KARARI İSABETLİ"

Demokrasilerde "temsilde adalet" ve "yönetimde istikrar dengesi"nin önemine dikkat çeken Işık, "Bu açıdan dünyanın pek çok ülkesinde seçim barajları var ama yüzde 10 barajı yüksek midir derseniz bu farklı bir tartışma. Önümüzdeki dönemde bunu Anayasa Mahkemesi değil siyaset kurumu tartışacak, inanıyorum ki belirli bir noktada uzlaşma sağlanacak. Ben Anayasa Mahkemesi'nin bu noktada verdiği kararın isabetli bir karar, Meclis'in iradesine müdahale etmemek noktasında da doğru bir karar olarak değerlendiriyorum" dedi. 

#fikri ışık
#bilim sanayi teknoloji bakanlığı
#aym
#seçim barajı
#2015 genel seçimleri
#kümelenme destek programı
8 yıl önce
default-profile-img