Gündem Kariyere akademik destek

Kariyere akademik destek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yapılacağını tekrarladığı başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavlarına akademisyenler de destek verdi. Akademisyenler öğretmenlik kariyer sınavlarına ilişkin tartışmaları Yeni Şafak’a değerlendirdi.

Abone Ol Google News
Yasemin Asan Merve Safa Akıntürk Yeni Şafak
Kariyere akademik destek
​Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yapılacağını tekrarladığı başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavlarına akademisyenler de destek verdi. Akademisyenler öğretmenlik kariyer sınavlarına ilişkin tartışmaları Yeni Şafak’a değerlendirdi. Eğitim Fakülteleri Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Cemil Öztürk, “Tepkilerin bir bölümü bilgisizlikten kaynaklanmaktadır” diye konuştu. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhanettin Dönmez ise tepkileri “Öğretmenler yasa yeni çıktığı zaman kendilerini ilgilendiren yasayı okumadan, incelemeden, yeniçeriler gibi ‘istemezük’ davranışında bulundular” diye değerlendirdi.

YENİ HEDEFLERİ OLACAK

  • Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar da öğretmenliğin uygulama ile bir kariyerlik mesleğine dönüştürülmek istendiğini hatırlattı. Bunu öğretmenlik mesleği içinde önemli bulduğunu kaydeden Özcoşar, “Şu ana kadar ki sistem öğretmenleri sadece standart bir noktada tutup kendini geliştirmek için önlerine hedef koymayan bir sistemdi. Bu sınavla öğretmenlere yeni hedefler koymasının önünü açıyor” diye konuştu. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Sadi Seferoğlu da “Bakanlık, öğretmenin mesleki eğitim gelişimine süreklilik getirmeyi amaçlıyor. Konunun çok iyi planlanması gerekiyor” ifadesini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.