Gündem Meral Akşener Çilleri hayal kırıklığına uğrattı

Meral Akşener Çiller'i hayal kırıklığına uğrattı

Yeni Şafak’ın sosyal medya hesapları üzerinden yapılan canlı yayında soruları cevaplandıran İçişleri Bakanı Soylu, DYP İstanbul İl Başkanı sıfatıyla, Meral Akşener’in istifasını isteği o fotoğrafın hikayesini anlattı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Süleyman Soylu
Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yeni Şafak’ın Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından yapılan canlı yayında Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik’in sorularını cevapladı.

Akşener'in istifasını getiren istismarın hikayesini anlattı
OYNAT 04:12
Akşener'in istifasını getiren istismarın hikayesini anlattı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Yeni Şafak'ın sosyal medya canlı yayında Ersin Çelik'in sorularını yanıtladı. Bakan Soylu 2000'li yıllarda hainlikle suçladığı Meral Akşener'in istifasına ilişkin soruya “İstismar ortaya koydu, Çiller'i hayal kırıklığına uğrattı. Parti içi muhaliflikten öteydi duruşu " Şeklinde cevap verdi.

Soylu, programda DYP’li 32 ilçe başkanıyla 2000’de Meral Akşener’in istifasını istediği gün çekilen fotoğrafın hikayesini anlattı.

Fotoğrafın 'çok derin bir altyapısı' olduğunun altını çizen Soylu, şunları söyledi:

"Aslında çok derin bir alt yapısı var bu fotoğrafın. Bir kısmını burada söyleyebilirim. 1999 kongresiydi sanırım Akşener, Tansu hanıma karşı kurulan kongrede hareket etti. Tansu Hanım, Akşener’e önemli sorumluluklar vermişti. Şehit aileleriyle ilgili ve aynı zamanda bütün meselelerin içeresine müdahil etmişti."

"Akşener istikrarlı bir isim değil"

Soylu, "Meral Akşener’in kim olduğunu toplum bilmiyor. Biz beraber çalıştık" diyerek, şöyle devam etti:

"Önemli bir özelliği mesela 6-7 aydan sonraki bir olayı sürdüremez. Bir devamlılık sorunu vardır. Bulunduğu bir çizgi içerisinde istikrarlı değildir.

Tansu hanım kendisine partide önemli görev vermişti. O bu dönemde aldığı görevlerden birinde istismar ortaya koydu ve parti camiasında bunu herkes bilir.

Bu istismar sayesinde Tansu Çiller’i hayal kırıklığına uğrattı. Çiller, Akşener’in partiden gitmesi için ortak bir karara vardılar. Hem başkanın hem de partinin güvenini istismar etti. Sağda solda partiye yönelik sözler üzerine başkanlık üzerine böyle bir açıklama yaptık."

Bakan Soylu, Ersin Çelik'in sorularını yanıtladı.

KANDİL ZAMAN MESELESİ

Irak’ın kuzeyinde Kandil Dağı istikametinde devam eden terör operasyonlarına da değinen İçişleri Bakanı Soylu, “Kandil operasyonuyla PKK denilen böcek yuvasını tarihe gömeceğiz, hiç kimsenin şüphesi olmasın. Kandil bizim hiç gündemimizden çıkmadı, daima gündemimizde. Kandil lojistik ve uluslararası buluşma alanı olarak önem taşıyor, orası bir bir karargahtır. Avrupa’da esas yapılanmayı Kandil yönetiyor. Kandil’de eğitim verilir. Onun için bizim gündemimizden çıkmadı. Yani Kandil operasyonu bir zamanlama meselesi” dedi.

REKLAM

Soylu, İstanbul İl Başkanı sıfatıyla 32 DYP ilçe başkanını yanına alarak bir basın toplantısı düzenlemiş ve Akşener’i ‘hainlikle’ suçlayarak istifa etmesini talep etmişti.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.