Gündem Patriot heyeti Ankarada

Patriot heyeti Ankara’da

Patriot hava savunma sistemine ilişkin müzakereler Ankara’da başladı. ABD Savunma Bakanlığı heyeti dün Ankara’ya geldi.

Abone Ol Google News
Kıymet Sezer Yeni Şafak
Patriot heyeti Ankara’da
MIM-104 Patriot

Aralarında büyükelçilik yetkililerinin de bulunduğu ABD’li heyet, Savunma Sanayi Başkanlığı’nda Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoğlu liderliğindeki heyetle buluştu. Dün başlayan, bugün de devam edecek görüşmelerde Amerikalılar, 19 Aralık’ta Pentagon tarafından onaylanan ve 3 Ocak’ta Türkiye’ye sundukları teklifi detaylandıracak. Teklifin tüm ayrıntıları da bu görüşmelerde masaya yatırılacak.

PAZARLIKLAR SÜRÜYOR

Rus yapımı S-400 ile ABD’li F-35’lerin aynı ortamda bulunmasının sıkıntıya sebep olacağı yönündeki iddialara karşı Ankara, ‘bu konuda teknik bir sorunla karşılaşılmayacağını’ anlatacak. Teknik toplantılar, ABD ile Patriot konusunda yapılması beklenen uzun soluklu pazarlıkların ilk adımını oluşturuyor.

ÖN KOŞUL KABUL EDİLEMEZ

  • Bu çalışmaların ardından üst düzey görüşmelere geçilecek. Türkiye’nin fiyat indirimi, uygun kredi, teknoloji transferi ve ortak üretim ile ön koşulsuz alım taleplerinin de üst düzey pazarlıklarda görüşülmesi bekleniyor. ABD Dışişleri Bakanlığı, 3,5 milyar dolar değerindeki Patriot sisteminin Türkiye’ye satışına 19 Aralık’ta onay vermişti. Washington, Ankara’nın Moskova’dan alacağı S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmesini istiyor. Ankara ise herhangi bir önkoşula karşı çıkarak S-400 anlaşmasındaki kararlılığını vurguluyor.

Türkiye hem Patriot hem S-400 alabilir mi?
GÜNDEM
Türkiye hem Patriot hem S-400 alabilir mi?

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.