Gündem Ramazana özel Osmanlı geleneği mahyalar camilere asılıyor

Ramazana özel Osmanlı geleneği mahyalar camilere asılıyor

Edirne'deki Selimiye Camisi'ne mahya asmak için ekibiyle çalışmalara başlayan Kahraman Yıldız: 'Mahyaların yapımından yazısının yazılmasına kadar tüm işleri biz yaptık. İstanbul'daki 7 camiye mahyalarımızı astık. Edirne'de Selimiye Camisi ve Bursa'da Ulu Cami'ye mahya asacağız' diyerek Osmanlı geleneğini sürdürdüğünü açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Ramazana özel Osmanlı geleneği mahyalar camilere asılıyor
Ramazana özel Osmanlı geleneği mahyalar camilere asılıyor

İstanbul, Bursa ve Edirne'deki bazı tarihi camilere "Onbir ayın sultanı" ramazana özel Osmanlı geleneği mahyalar asılıyor.

Osmanlı Devleti'nde ilk defa Sultan 1. Ahmet döneminde Sultanahmet Camisi'ne asılmasıyla başlayan mahya geleneği, o dönemden bugüne sürdürülüyor.

Mahya ustası Kahraman Yıldız ve ekibi, İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü atölyesinde hazırlanan mahyaları, ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber İstanbul, Bursa ve Edirne'deki bazı tarihi camilerin iki minaresi arasına asıyor.

'Mahyaların yapımından yazısına kadar tüm işleri biz yaptık'

Genç yaşta başladığı mesleğinde 50. yılını dolduran mahya ustası Kahraman Yıldız, AA muhabirine, mahyaların ilk dönemlerde yağ kandilleriyle yapıldığını ve ilk kez Sultanahmet Camisi'ne asıldığını söyledi.

Yıldız, mahya geleneğinin Cumhuriyet döneminden sonra elektrikli sisteme dönüştürüldüğünü belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl bir tema belirlendiğini ifade eden Yıldız, bu senenin temasının ise "İman, doğruluk ve istikamet" olduğunu aktardı.

Belirlenen yazıları ekibiyle hazırladıktan sonra camilere asmaya başladıklarını dile getiren Yıldız, "Mahyaların yapımından yazısına kadar tüm işleri biz yaptık. İstanbul'daki 7 camiye mahyalarımızı astık. Edirne'de Selimiye Camisi ve Bursa'da Ulu Cami'ye mahya asacağız. Bugün Selimiye Camisi'ne geldik. İki günlük bir çalışmamız var. İnşallah bitireceğiz." dedi.

Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye'ye 1975 yılından bu yana mahya kurduğunu anlatan Yıldız, mahyaların ramazanın müjdecisi olduğunu ifade etti.


'Birkaç kişi yetiştirebilirsek ne mutlu bize'

Yıldız, mahyacılık mesleğinin zor bir iş olduğunu, bu nedenle çırak yetiştiremediklerini anlattı.

Kendisinden sonra mahyacılığı devam ettirecek kimsenin olmadığını vurgulayan Yıldız, "Yeni nesil bu işi yapmak istemiyor. İnşallah yeni nesil gençler gelir de bayrağı elimizden alır. Zor olduğu için bu iş sanat, ustalık, biraz da ırgatlık istiyor. Minareye malzeme taşımak kolay değil, cesaret, güç, kuvvet, her şeyden de önemlisi sevda lazım. Birkaç kişi yetiştirebilirsek ne mutlu bize. İnşallah bayrağımızı taşıyacak biri olur." ifadelerini kullandı.

İyilik yarışı Kızılay’la hayır mağazasına dönüştü
Gündem

İyilik yarışı Kızılay’la hayır mağazasına dönüştü

Türk Kızılayı Küçükçekmece Şubesi, Kurban Bayramı öncesinde, imkanı olmayan vatandaşlar için giyim mağazası açtı. Kızılay gönüllülerinin, ihtiyaç sahiplerinin bayramı yeni elbiselerle geçirebilmesi için gece gündüz çalışarak hayata geçirdiği mağazanın açılışı dün yapıldı. Küçükçekmece Belediyesinin tahsis ettiği alanda hayata geçirilen mağazanın açılışında konuşan Türk Kızılayı Küçükçekmece Şubesi Başkanı Hüseyin İpek, "Hayırsever vatandaşlarımız için köprü olduk. Gönüllü ekip arkadaşlarımız gece gündüz demeden çalıştı. Özellikle minik yavrularımızın bayramlık elbise mutluluğu, tüm yorgunluğumuzu aldı” dedi.
Raoul Petretta Kasımpaşa'da
Spor

Raoul Petretta Kasımpaşa'da

Kasımpaşa, 25 yaşındaki İtalyan savunma oyuncusu Raoul Petretta'yı kadrosuna kattığını açıkladı.
TEKNOFEST Girişim Programı başladı: Selçuk Bayraktar 'ilk kez' diyerek duyurdu
Teknoloji

TEKNOFEST Girişim Programı başladı: Selçuk Bayraktar 'ilk kez' diyerek duyurdu

TEKNOFEST Girişim Programı bugün İstanbul'da gerçekleştirilen lansmanla başladı. T3 Girişim Merkezi'nin TEKNOFEST yarışmacılarını 2 farklı eğitimle destekleyeceği programla ilgili açıklama yapan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, "Yarışmalarda finale kalmış, dereceye girmiş genç kardeşlerimizin projelerini geliştirmek maksadıyla bu yıl ilk kez TEKNOFEST girişim programını başlattık. Finale kalanlar da bugün desteği kazandıklarında ileri seviye eğitimlere tabi tutularak ülkemizin milli teknoloji hamlesindeki tam bağımsız yarınlarına hizmet etmek için yolculuklarına devam edecekler" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.