Gündem Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından Sıla Şentürk açıklaması Caninin mümkün olan en ağır cezayı alması için davaya müdahil olacağız

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan Sıla Şentürk açıklaması: Caninin mümkün olan en ağır cezayı alması için davaya müdahil olacağız

Giresun’da Hüseyin Can Gökçek (21), ailesi tarafından nişanlandırılan Sıla Şentürk’ü (16) bıçakla boğazını keserek öldürdü. Polis ekipleri, kaçan Gökçek'i il dışına çıkmak için gittiği havalimanında yakaladı. Yaşanan olayla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada "21 yaşındaki failin tutuklu yargılandığı hukuki süreç Bakanlığımız tarafından takip edilmektedir. Caninin mümkün olan en ağır cezayı alması için davaya müdahil olunacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Sıla Şentürk olayı: 16 yaşında Öldürülen Sıla Şentürk Kimdir Neden Öldürüldü: Bakanlıktan Son Dakika Açıklaması
16 yaşındaki Sıla Şentürk cinayeti Türkiye'yi ayağa kaldırdı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; Giresun’da 21 yaşındaki H.C.G. tarafından öldürülen 16 yaşındaki S.Ş’ye ilişkin olarak basında yer alan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur;

2020 yılında staj için kurulmuş whatsapp grubunda tanışan S.Ş. ve H.C.G.’nin aralarında duygusal yakınlık gelişmiştir. 22.03.2021 tarihinde bu ilişkinin S.Ş.’nin ailesi tarafından onaylanmaması sebebiyle S.Ş. ailesi tarafından şiddete maruz kalmıştır. Gelişen olaylar neticesinde kız çocuğu ve zanlı birlikte kaçmıştır. Ailenin şikayeti üzerine emniyet kontrol noktasında S.Ş. ve H.C.G. polis memurları tarafından yakalanmıştır.

25.03.2021 tarihinde kız çocuğu S.Ş. hakkında acil koruma kararı alınmış ve Bakanlığımıza bağlı bir kuruluşa yerleştirilmiştir. Bu süreçte H.C.G. de hakkında yapılan şikayete istinaden tutuklanmıştır.

Yapılan incelemeler sonucunda ve aile ile çocuğun ortak istekleri doğrultusunda 12.04.2021 tarihinde kız çocuğu, hakkında danışmanlık tedbiri kararı alınarak ailesi yanına dönmüştür.

11.11.2021 tarihinde, S.Ş. hakkında devam eden istismar davasında aile H.C.G.'den şikayetçi olmuş, kız çocuğu ise şikayetinden vazgeçmiştir. Sanığın mahkemeye %50 oranında engelli olduğuna dair rapor ibraz etmesi ve S.Ş.'nin şikayetini geri çekmesi üzerine H.C.G. mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmiştir. Bunun üzerine baba, S.Ş.'nin kurum bakımına alınmasını talep etmiştir.

"ACİL KORUMAYA ALINDI"

16.11.2021 tarihinde savcılık kararı ile kız çocuğu S.Ş. hakkında ikinci kez acil korunma kararı alınarak yeniden Bakanlığımıza bağlı bir kuruluşta korumaya alınmıştır.

  • İlerleyen süreçte S.Ş. yeniden H.C.G.'den şikayetçi olmuş ve ailesi yanına dönmek istemiştir. Aile de çocukları S.Ş.'yi teslim alma talebinde bulunmuştur. 07.12.2021 tarihinde danışmanlık tedbiri kararının devam etmesi kaydıyla kız çocuğu ailesi yanına dönmüştür.

20.01.2022 tarihinde danışmanlık tedbiri kapsamında yapılan en son görüşmede, çocuk veya ailesi tarafından herhangi bir risk ve tehdit durumundan bahsedilmemiş ve bu yönde bir başvuruda bulunulmamıştır.

"DAVAYA MÜDAHİL OLUNACAK"

16.02.2022 tarihinde yaşanan cinayetin ardından Bakanlığımız uzmanları, aile ile rehberlik ve psikososyal destek çalışmalarına başlamıştır.

  • 21 yaşındaki failin tutuklu yargılandığı hukuki süreç Bakanlığımız tarafından takip edilmektedir. Caninin mümkün olan en ağır cezayı alması için davaya müdahil olunacaktır."

Türkiye bu cinayeti konuşuyor: Katilin 16 yaşındaki Sıla Şentürk'ü neden öldürdüğü ortaya çıktı
FOTOĞRAF 19
Title
Giresunda erkek arkadaşı tarafından boğazı kesilerek öldürülen 16 yaşındaki genç kızın daha önce de aynı kişi tarafından kaçırıldığı ortaya çıktı.BOĞAZINI KESEREK ÖLDÜRDÜAlınan bilgiye göre, Bulancak ilçesi Yalı Mahallesindeki bir evde Hüseyin Can G. (21), tartıştığı kız arkadaşı Sıla Şentürkü (16) bıçakladı. Zanlının kaçtığını gören komşuların ihbarı üzerine eve gelen 112 Acil Servis ekibi, Sıla Şentürkün yaşamını yitirdiğini belirledi.
Title
HAVALİMANINDA GÖZALTINA ALINDICinayetin ardından Özel Harekat polisleri evin bulunduğu bölgede geniş güvenlik önlemleri alırken, olay yerinden kaçan şüpheli Ordu-Giresun Havalimanı yakınlarında yakalanarak gözaltına alındı.Ankarada ikamet eden şüpheli Hüseyin Can G.nin dün Giresuna gelerek geceyi bir otelde geçirdiği belirlendi. Yakınlarının ve komşularının verdiği bilgiye göre Hüseyin Can G. ile Sıla Şentürkün internetten tanıştıkları ve evlenmek amacıyla kaçtıkları ancak ailesinin şikayeti üzerine yaşı küçük olduğu için Sılanın ailesine teslim edildiği öğrenildi.
Title
GEÇEN YIL İNTERNETTEN TANIŞTILARGiresunda Hüseyin Can Gökçekin (21) bıçakla boğazını keserek öldürdüğü Sıla Şentürkün (16), nişanın bozulması üzerine Gökçekten ölüm tehdidi aldığı gerekçesiyle bir süre devlet korumasına alınarak yurda yerleştirildiği, 2 hafta önce felç geçiren babaannesine refakat etmesi için ailesinin talebi üzerine eve geri döndüğü ortaya çıktı. İkilinin geçen yıl internet ortamında tanıştığı, aileler arasında yapılan nişanın 3 ay önce bozulması üzerine Hüseyin Can Gökçekin barışmak için dün Ankaradan Giresuna geldiği de öğrenildi. Kendisiyle barışmak istemeyen genç kıza son haftalarda ölüm tehditlerini sürdürdüğü de öne sürülen şüpheli Gökçekin emniyetteki sorgusu sürüyor.
Title
VALİ ÜNLÜ: SÜRECİ HASSASİYETLE TAKİP EDİYORUZGiresun Valisi Enver Ünlü de Twitterdaki hesabından yaptığı paylaşımda Bugün bir cani tarafından hayattan koparılan Sıla Şentürk kızımızı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Cinayet zanlısı kısa sürede yakalanarak gözaltına alındı, süreci hassasiyetle takip ediyoruz. Evladımıza Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum dedi.
Title
YENİ DETAYLAR ORTAYA ÇIKTIMekatronik-CNC uzmanı olarak Ankarada çalışan katil zanlısının Sıla Şentürk ile 2019 yılı Aralık ayında sosyal medya üzerinden tanıştığı, 2020 ve 2021 yılı Mart ayına kadar zanlının toplamda 5-6 kez Giresun iline geldiği belirlendi. Sıla ile yüz yüze görüşen geçen yılda Sılanın ailesinin ilişkilerini öğrenmeleri üzerine tanışmak amacıyla Giresuna gelen zanlının ailenin evinde 5 gün kaldığı, Sılanın ailesinin Hüseyin Can Gökçekin uygunsuz davranışları üzerine tartışma çıktığı, Sıla ile zanlının Trabzon iline kaçtığı, ailenin şikayeti üzerine de Trabzonda yakalandıkları, Hüseyin Can Gökçekin de geçen yıl Mart ayında Çocuğun Cinsel İstismarı suçundan tutuklanarak cezaevine konulduğu ortaya çıktı.
Title
ZANLI CEZAEVİNDEN ÇIKTIKTAN SONRA SILA YANINA KAÇMIŞHüseyinin tutuklanması üzerine Sılanın mahkeme kararıyla Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimleri (ÇOKİM) kaldığı, ailenin ve Sılanın talebi üzerine zanlının tutuklu olması nedeniyle 07 Nisan 2021de Sılanın ailesine teslim edildiği belirlendi. Şikayetten vazgeçilmesi üzerine Hüseyin Can Gökçekin cezaevinden çıktıktan sonra Ankaraya gittiği, Sılanın ise Hüseyinin cezaevinden çıkmasından kısa bir süre sonra Hüseyin Can Gökçekin yanına giderek bir ay yanında kaldığı belirlendi.
Title
SILANIN AİLESİ ŞİKAYETÇİ OLMUŞSılanın ailesinin, evlendirme vaadiyle Hüseyin ve Sılayı ikna ederek Giresun iline getirdikleri ve aileler arasında nişan yaptıkları, bu tarihten sonra Hüseyinin Ankara iline döndüğü, bu zaman zarfında Sılanın ailesi ve Hüseyin Can Gökçek arasında kıskançlık sebebiyle tartışmalar yaşandığı, 11 Kasım 2021de görülen Cinsel İstismar davasının duruşmasında Sılanın ailesinin Hüseyin Can Gökçekten tekrar şikâyetçi olduğu ve nişanın şikayet sonrası bozulduğu öğrenildi.
Title
SILA SEVGİ EVLERİNDE KALMIŞSılanın Hüseyinden şikayetçi olmaması ve ailesi ile birlikte kalmak istememesi üzerine, ailenin de Sılanın tekrar evden kaçmasından endişe ve talebi doğrultusunda Savcı talimatıyla Sevgi Evlerine teslim edildiği ve Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce danışmanlık tedbiri uygulandığı bu esnada ise Sılanın 7 Aralık 2021de dilekçe vererek Hüseyinden şikayetçi olmak istediği, Hüseyin Can Gökçek ile aralarında herhangi bir birlikteliğin kalmadığını söylediği öğrenildi.
Title
ŞİKAYETTEN VAZGEÇMEDİKLERİ İÇİN ÖLDÜRMÜŞHüseyin Can Gökçekin geçen ocak ayında Sıla ile Giresunda yüz yüze görüştükleri, zanlının olaydan bir gün önce otobüs ile Ankaradan Giresuna geldiği, Bulancak ilçesinde otobüsten indiği, taksi ile Sılanın evine gittiği ve evde Sıla ile görüştüğü, daha sonra Turizm Uygulama Otelinde konakladığı, olay sabahı da Sılanın evine gittiği belirlendi.
Title
Kapıyı Sılanın açtığı, evde Sıla ve babaannesinin bulunduğu, Sıla ile aralarındaki mahkeme konusunu konuştuklarını, Sılanın şikayetinden vazgeçmeyeceğini söylemesi üzerine, Hüseyinin Şikayetinizden neden vazgeçmiyorsunuz dediği sonrasında tartıştıkları, tartışma sonrasında zanlının evin giriş katında bulunan mutfak kısmına giderek bıçak aldığı ve Sılanın bulunduğu odaya çıkarak birden fazla bıçak darbesi ile saldırdığı, sonrasında olayda kullandığı bıçağı evin içerisine atarak evden kaçtığı belirlendi. Sahil kısmında taksiye binerek Bulancak ilçesini sonrasında ise Ordu –Giresun Havalimanına gittiği belirlendi. Ailenin ve Sılanın herhangi bir koruma kararı taleplerinin de olmadığı öğrenildi. Zanlının Emniyetteki sorgusu sürüyor.
Title
ÇOK SAYIDA KULÜPTEN PAYLAŞIM GELDİGiresunda, Hüseyin Can Gökçekin (21) bıçakla boğazını keserek öldürdüğü Sıla Şentürk (16) için sosyal medyada binlerce takipçi, kadın cinayetlerine tepki yorumlarında bulundu. Sıla için GZT Giresunspor, Trabzonspor, Galatasaray, Fenerbahçe gibi spor kulüpleri de taziye paylaşımları yaptı.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Türkiye bu cinayeti konuşuyor: Katilin 16 yaşındaki Sıla Şentürk'ü neden öldürdüğü ortaya çıktı
Giresun'un Bulancak ilçesinde yaşayan 16 yaşındaki Sıla Şentürk internetten tanıştığı bir şahıs tarafından evinde boğazı kesilerek öldürüldü. Aileler arasında yapılan nişanın 3 ay önce bozulmasının ardından Hüseyin Can Gökçek'in barışmak için dün Ankara'dan Giresun'a geldiği de öğrenildi. Diğer yandan Sıla Şentürk'ün barışmak istememesi nedeniyle son haftalarda ölüm tehditleri aldığı da belirtildi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.