Gündem Sınırdaki hazırlıklar tamam

Sınırdaki hazırlıklar tamam

Suriye’de ‘barış koridoru’ için ABD’ye 2 haftalık süre veren Cumhurbaşkanı Erdoğan operasyon için sınırdaki tüm hazırlıkların da tamamlandığını açıkladı. Erdoğan, “ABD ile karşı karşıya gelmek gibi arzumuz yok. Ancak ABD’nin terör örgütlerine vermiş olduğu desteği görmezlikten gelme lüksümüz olamaz” diye konuştu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Erdoğan, Teknofest’te yerli savaş uçağı TF-X’in gerçek boyutlardaki maketi önünde vatandaşlara hitap etti.
Erdoğan, Teknofest’te yerli savaş uçağı TF-X’in gerçek boyutlardaki maketi önünde vatandaşlara hitap etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu Görüşmeleri’ne katılmak için ABD’ye gitti. Bu ülkeye hareketi öncesi dün ilk olarak TEKNOFEST İstanbul etkinlik alanını ziyaret eden Erdoğan, ardından Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde basın toplantısı düzenledi. Fırat’ın doğusuna yönelik askeri harekât hazırlıkları, Diyarbakır’da çocukları PKK tarafından kaçırılmış annelerin eylemi ve trafikte sigara kullanımına karşı alınacak önlemler gibi bir dizi konuda açıklama yapan Erdoğan, terör örgütünün Suriye kuzeyinden mutlaka temizleneceği mesajı verdi. İşte Cumhurbaşkanı’nın gazetecilerin sorularına verdiği cevaplardan satır başları...

ABD DAVETSİZ MİSAFİR

Bir Pentagon yetkilisi ABD’nin Suriye Demokratik Güçlerine silah, araç ve mühimmat sağlamaya devam ettiğini söyledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Güvenli bölge konusunda talebinizi dile getirdiniz. Bu ziyaretinizde mevkidaşlarınıza nasıl mesajlar vereceksiniz?

Sınır boylarında bütün hazırlıklarımız tamamlanmış vaziyette. ABD malum stratejik ortağımız. NATO’da beraberiz, uzun yıllar bu stratejik ortaklığımızı her halükarda devam ettirmişiz. Biz şu anda da aynı noktadayız. ABD ile karşı karşıya gelmek gibi bir arzumuz yok. Ancak ABD’nin de davetli olmadığı bir yerde şu anda terör örgütlerine vermiş olduğu desteği bizim de görmemezlikten gelme gibi bir lüksümüz olamaz. Yani YPG/PKK gibi terör örgütlerine verdikleri destek apaçık ortadadır. Ben bunu defaatle Sayın Trump’la paylaştım. Dedim ‘Bakın buraya siz o zaman binlerceydi ama şimdi on binlerce TIR buraya mühimmat, araç gereç vesaire bunlar geliyor. Biz paramızla sizden bu tür mühimmat, araç, gereç bunları alamıyoruz ama siz bilabedel ücretsiz olarak bu terör örgütlerine DEAŞ’la mücadele adı altında bu tür destekleri veriyorsunuz. Biz El Bab’ta 3 bin kadar DEAŞ’lıyı derdest ettik. Bizimle ilgili ne yazık ki yalan propagandalarla DEAŞ’a karşı tavrımızın olmadığı hep söylendi. Halbuki biz bu mücadelemizi onlarla açık net yaptık. Şu anda da bölgede zaten DEAŞ da adeta yok noktasına gelmiş vaziyette.”

SAHİPLERİNE TESLİM EDERİZ

Şimdiyse uydurma bir örgütü çıkarıldı. Açılımı Suriye Demokratik Güçleri yani SDG. Aslında bu bir aldatmaca. Yani bir kılıf bu. Bunun da PYD ve YPG’den hiçbir farkı yok. Buna bir çadır terör örgütü de diyebiliriz. Yani onları gölgeleyen, örten bir başka terör örgütü. Onunla bunu yapıyorlar ve diyorlar ki ‘Bunun PKK ile falan alakası yok.’ Hepsi de iç içe. Sayın Trump’la bunları masaya yatıracağız. Çünkü Sayın Trump, Fırat’ın doğusundan Amerikalı askerlerin çekilmesine yönelik bir açıklamayı yapmıştı. Ama bu gerçekleşti mi? Gerçekleşmedi. Aylar oldu bu açıklama yapılalı ama uygulamaya gelince bu maalesef olmadı. Şimdi bu gerçekleri bizim görmemezlikten gelmemiz mümkün değil, El Bab’ta, Cerablus’ta, Afrin’de nasıl kendi göbeğimizi kendimiz kestiysek şimdi de biz özellikle Suriye’nin kuzeyindeki 422 kilometre batıdan doğuya, derinliğine ise Sayın Trump’ın ifadesiyle 20 mil, yani bu 20 km olabilir, 30 km olabilir bu civarda bir derinlik söz konusu. Bu derinlikte bizim bir defa bir defa buradaki terör örgütlerinden bölgeyi arındırarak burayı gerçek sahiplerine teslim etmemiz gerekiyor ki buranın gerçek sahipleri de büyük oranda, yüzde 85-90 gibi Araplardır. Bu adımı atmak suretiyle bizi taciz eden, bize bölgemizde sıkıntı veren bu terör örgütlerinden de biz buraları arındırmış olacağız, temizlemiş olacağız. İnancımız budur.”

Ölümden öte köy yok

TEKNOFEST’te büyük ilgiyle karşılanan Erdoğan, yarışmalara projeleriyle katılan gençlerle fotoğraf çektirdi.

Erdoğan, BM Genel Kurulu’nda çok sayıda liderle ikili görüşmeler yapacağını belirterek şu mesajları verdi: “Dünya ekonomisi toplanacak, onlarla da bunları konuşacağız. Türkiye’nin bu büyük meydan okumasının elbette bir bedeli vardır. Ama biz topraklarda yaşamaya karar vermekle zaten her türlü bedeli ödemeyi göze almış bir milletiz. Dolayısıyla bize gizli açık tehditlerle bedel ödetmeyi düşünenler, bunun hesabını yapanlar, beyhude bir işle uğraştıklarını bilmelidirler. Eskiler ne diyorlar, ‘Ölümden öte köy mü var’ derler. Bu millet en ağır bedel olan ölümden bile korkmadığını 15 Temmuz’da göstermiştir.”

İlk Akıncı’ya imzayı koydu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akıncı'yı imzaladı.


TEKNOFEST’te gençlere seslenen Erdoğan, ülkeyi hedeflerinden alıkoymak isteyenlere cevabın, çok çalışarak verileceğini vurguladı.

Milletin bir şeye inandığında ve yola çıktığında onu durdurabilecek hiçbir gücün olmadığını kaydeden Erdoğan, TEKNOFEST’te neler yapıldığının görüldüğünü, bunları gençliğin başardığını dile getirdi. Bir üretim merkezine gittiğinde 600-650 genç mühendisin gece saatlerinde de halen çalıştıklarını görünce “Demek ki durmak yok yola devam” dediklerini anladığını belirten Erdoğan, azmin önünde hiçbir şeyin duramayacağını vurguladı. Gençlere, teknoloji sevdalılarına, bilim adamlarına ve araştırmacılara teşekkür eden, yarışmalarda dereceye giren gençlere de tebriklerini sunan Erdoğan, Baykar şirketince üretilen taarruzî insansız hava aracı Akıncı’nın gövdesine de imza koydu.

1 günde 570 bin ziyaretçi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Teknofest'te binlerce çocuk ve genç ile bir araya geldi.


TEKNOFEST, 5 günde 1 milyon 20 bin ziyaretçi ile rekor kırdı. Festivali geçen yıl 500 bin kişi ziyaret ederken, bu yıl bu rakam cuma günkü yoğun yağmura rağmen festival bitmeden aşıldı. Dört günde 450 bin kişinin ziyaret ettiği TEKNOFEST’e dün 570 bin kişi katıldı. Festivalin bugünkü kapanışının ardından ziyaretçi sayısının 1,5 milyona ulaşması bekleniyor.

Katiller Meclis’e kadar sızdı

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, TEKNOFEST’i ziyareti sırasındaki konuşmasında, 2014 yılında Suriye’nin Ayn el-Arab kentinin DEAŞ tarafından işgalini bahane ederek halkı sokağa çağıran ve meydana gelen 6-8 Ekim olaylarında 53 vatandaşın öldürülmesine yol açan HDP eski Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ hakkında açılan son soruşturmayı değerlendirdi. “Kimseyi aldatamazsınız, sokağa insanları çağırıp ondan sonra Diyarbakır’da 53 evladımızı öldürenleri bu millet unutmuyor ve unutmayacaktır da. Sonuna kadar bu işin takipçisiyiz, takipçisi olacağız. Bunları bırakamayız. Eğer biz bırakırsak ebedi alemde şehitlerimiz bize bunun hesabını sorar” diyen Erdoğan, terör örgütünün Meclis’e kadar uzanmış olduğunu kaydetti. İsim vermeden HDP’yi işaret eden Erdoğan, “Şimdi buradan ben Kandil’e de sesleniyorum. Bu terör örgütlerin içinde, yanında, arkasında olan ve onlara siyasi destek olanlara da sesleniyorum. Bu ülkede eğer katil aranıyorsa bunun adresini sormaya gerek yok. Bunlar biliniyor. Bunlar parlamentoya kadar sızmış olanlar” dedi.
  • ANNELER KORKMUYOR
  • Gerektiğinde terör örgütleri aracılığıyla ülkeye rota tayin etmeye kalkanların suratına bir şamar gibi indiklerini belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Bugün Diyarbakır’da evlatları dağa kaçırılan analar dimdik duruyorsa bunun bir sebebi var. Çünkü onların da ruh köklerinde bir dinamizm var. Ölümden korkmuyorlar, üzerine üzerine gidiyorlar, ‘Evlatlarımız gelene kadar buradan ayrılmayacağız’ diyorlar. Mücadelemiz ucu açık bir şekilde devam edecek. Bu aslında bir ilktir, çıkıştır, ama burada kalması bunun mümkün değildir. Biz asıl mücadeleyi Gabar’da, Cudi’de, Bestler Deresi’nde, Tendürek’te sürdürüyoruz. Birkaç gün içerisinde 15 kişi, terör örgütünden etkisiz hale getirildi. Bu daha fazla olacak. Bu kısa süre içerisinde olanlar. Üzerine üzerine bunun gidiyoruz, gideceğiz. Şimdi bu Kuzey Irak’taki atılan adımlar çok çok önemli adımlar. Oradaki mücadele çok farklı bir mücadele, ama Suriye’nin kuzeyi ve kuzeydoğu, bu bölgedeki atılacak adımlarda inanıyorum ki terör örgütünün belini ciddi manada kıracaktır.”

Araçta sigaraya yasak geliyor

Sigara yasaklarının özellikle trafikte genişletileceği söyleniyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bakıyorum aracı kullanan sigara içiyor. Bazen ben de işaret ediyorum, ayıptır diyorum. Yazılı kayda girmek suretiyle, şoför de içemeyecek, arkada oturanlar da sigara içemeyecek. Şimdi bunun üzerindeyiz. Futbol oynadığım gençlik yıllarımda kulübün tavanı sigara dumanından kızarırdı. Kim bunlar? Sporcu, kulübün üyeleri... Bir taraftan oyun oynarlar, bir taraftan sigara dumanları tavan rengini değiştirir. Biz de arka tarafta bilardo oynardık. Şimdi bakıyorsun batı ülkelerinin bir kısmı dışarıda bile sigarayı yasakladı. Biz, insanımızın sağlığını ön plana çıkarmayacak mıyız? İçişleri ile Sağlık Bakanlığı çalışma yürütüyor. Para cezası, ne gerekiyorsa bunların hepsi olacak. Bir de elektronik sigara var. Neymiş? ‘Zararı yok.’ Hepsi hikaye, onda da nikotin var. Ülkemize girişini yasaklayıp ciddi vergiler koyarak durumu çözeceğiz. Nargile sigaradan az zararlıdır diyenler de saflığa yatıyor. Öyle bir şey yok. Tam aksine, nargile sigaradan daha zararlıdır.

Satılmadı kiralandı

  • Arifiye’deki tank palet fabrikasıyla ilgili CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ‘gizli kararname çıkarıldı’ demişti. Buna ilişkin ne söylersiniz?
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fox TV’yi bir yalan medya olmaktan çıkarın. Bir defa dürüst olun. Kılıçdaroğlu, hayatını yalan üzerine düzenlemiş olan bir siyasidir. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, buranın satın alma veya satma böyle bir şey olmadığını söylüyor. Hukukta bir kaide var, önce bunu öğreneceksiniz. Müddei, iddiasını ispatla mükelleftir. Kılıçdaroğlu önce Arifiye satılmış mı satılmamış mı bunu ispat etmesi lazım. Burası kira ile bu gruba verilmiştir. 50 milyon dolar buranın bütün bakımı, tamiri bunlara da ayrıca bu harcamanın yapılmasıyla ilgili 25 yıl süreyle de buraya kiralanmıştır. Biz, bir işi yaptığımız zaman ülkemiz bundan ne kazanır buna bakarak yaparız. Buradan ne işçi çıne memur çıkarılmıştır. Şimdi tüm belediyelerde işçiler kapıya konuyor. Ne oldu? Bunlarla ilgili Fox acaba bir haber yapıyor mu? İşçi emekçi kardeşlerimin arkasında duruyor mu?
  • İnsansız tank
  • UKAP
  • ASELSAN ve Katmerciler tarafından geliştirilen Uzaktan Kumandalı Araç Platformu (UKAP) TEKNOFEST’te sergilendi. İkinci Nesil UKAP, her türlü arazi koşulunda yüksek isabetli atış yeteneği ve anti-tank roketleri dahil çok çeşitli silah sistemlerini taşıyabilmesiyle dikkat çekiyor. Uzaktan kumandalı zırhlı aracın ‘otonom mini ana muharebe tankı’ seviyesinde performans sergileyebileceği belirtiliyor. İstenirse UKAP, sınır bölgelerinde kendi başına devriye atıp bölgeyi haritalandırarak tespit ettiği hedefleri merkeze gönderebiliyor. Araç 2020 sonunda seri üretime hazır hale gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST'te
OYNAT 00:46
Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST'te
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TEKNOFEST'i ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli pikapı test etti
OYNAT 01:41
Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli pikapı test etti
TEKNOFEST'e katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BMC tarafından yerli olarak üretilen pikap aracı Atatürk Havalimanı'nda denedik.


Münbiç gelin bizi kurtarın diyor

Münbiç 'gelin bizi kurtarın' diyor

​Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü dönüşü gazetecilere konuştu.
Kritik görüşme

Kritik görüşme

​ABD Başkan Yardımcısı Pence perşembe günü Erdoğan ile görüşecek.
611e yükseldi

611'e yükseldi

​Barış Pınarı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı açıklandı.
Şehitler uğurlandı

Şehitler uğurlandı

​Barış Pınarı şehitlerinin naaşları memleketlerine gönderildi.
Akçakale ne düşünüyor?

Akçakale ne düşünüyor?

'Beş oğlumu vereyim bir asker vermeyelim!' Yeni Şafak sınırın sıfır noktasında...
PKK yine<br>sivilleri vurdu

PKK yine
sivilleri vurdu

Düzenlenen saldırılarda 6 kişi şehit oldu 15 sivil yaralandı.
Rejim kılığına girdiler

Rejim kılığına girdiler

​Münbiç cephesinde kara propaganda savaşı yaşanıyor.
Kongre daha ağır yaptırımlar istemiş

Kongre daha ağır yaptırımlar istemiş

Kongre'deki Cumhuriyetçi ve Demokrat partililer yaptırımları yeterli bulmadı.
'Üzerine dikkatle eğiliyoruz'

'Üzerine dikkatle eğiliyoruz'

​Deprem uzmanları İstanbul'da bir araya geldi.
Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

​Tunus'un güneyinde küçük bir Berberi köyü.

HDP'li vekilden polise tehdit

HDP'li vekilden polise tehdit

​'Çok kötü sonuçlar oluşur, farklı eylemler olabilir'.
İBB'den deprem kılıflı araç ihalesi

İBB'den deprem kılıflı araç ihalesi

​Adrese teslim 1 milyon TL'lik alımla araç kiralandı, 140 araç daha yolda.
Dünyaya duyurdular

Dünyaya duyurdular

Türk Konseyinden Barış Pınarı Harekatı'na tam destek.
ABD Münbiç'ten çekildi

ABD Münbiç'ten çekildi

​DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü, açıklamalarda bulundu.
Çifte standart

Çifte standart

Türkiye'ye karşı ambargo yarışına giren AB ülkeleri Ortadoğu'da kanlı operasyonlara silah yığıyor.
Skandal karar:<br>Soruşturma başlattılar

Skandal karar:
Soruşturma başlattılar

​Millilerin 'asker selamı'nı hazmedemediler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.