Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Suriyeden çocuk getirip dilendiren çeteye ceza yağdı 852 yıl hapis

Suriye'den çocuk getirip dilendiren çeteye ceza yağdı: 852 yıl hapis

İstanbul’da zorla dilendirilen 71 çocuk operasyonlarla kurtarılmıştı. Soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. İnsan ticareti yapmakla suçlanan 15 kişiden her biri hakkında 852 yıla kadar hapis cezası istendi.

Haber Merkezi Diğer
Suriyeden çocuk getirip dilendiren çeteye ceza yağdı: 852 yıl hapis
Arşiv

İstanbul Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri yaklaşık 3 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından Suriye'den getirdikleri çocukları İstanbul'da dilendiren suç örgütüne yönelik Sultangazi'de 9 adrese eş zamanlı baskın düzenledi.

TRT Haber'den Hamza Çiftçi'nin haberine göre, operasyonda 71 mağdur çocuk kurtarıldı. Zanlıların, çocukları ailelerinden "kiralayarak" Suriye'nin çeşitli bölgelerinden yasa dışı yollarla İstanbul'a getirdikleri, bazı adreslerde zorla tutarak kent genelinde dilendirdikleri belirlendi. Adreslerde yapılan aramada 250 bin lira, 100 dolar, 228,500 Suriye lirası ve çok sayıda madeni para ele geçirildi.

Hem örgüt üyeliği hem de insan ticaretinden yargılanacaklar

Soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. Yakalanan 15 kişiden 4'ü örgüt yöneticisi olmakla suçlandı. Haklarında 8 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Diğerleri ise örgüt üyeliğinden 4'er yıl hapis istemiyle yargılanacak.

Yöneltilen bir diğer suçlama da insan ticareti yapmak. Bunun için de her 1 çocuk için 12 yıla kadar hapis cezası istendi. 71 çocuk olduğundan bu da her bir sanık için 852 yıl hapis cezası anlamına geliyor.

Yetiştirme yurtlarındaki çocuklar da örgütün hedefindeydi

Örgüt üyelerinden bazılarının kendi çocuklarını da dilencilik yapmaya zorladığı bilgisi iddianamede yer aldı. Yetiştirme yurtlarında kalan çocukların da örgütün hedefinde olduğu ortaya çıktı. "Akrabasıyım" yalanıyla çocukları almak için başvuru yapıldığı tespit edildi.

İstanbul 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame kabul edildi. İlk duruşma 21 Mayıs’ta görülecek.

Dilenci çetesi çökertildi
GÜNDEM
Dilenci çetesi çökertildi

Sultangazi'de 20 adrese eş zamanlı baskın
GÜNDEM
Sultangazi'de 20 adrese eş zamanlı baskın
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.