Gündem Taşeron telekulak

Taşeron telekulak

Paralel yapının dinleme üssü haline gelen TİB'de taşeron olarak çalıştırılan personele dinleme yaptırıldığı ortaya çıktı. Yasada taşeron işçilere asli görevler verilemeyeceği belirtildiği halde taşeron şirketin personeline yıllarca dinleme yaptırıldı. Devlet Denetleme Kurulu'nun uyarısı bile dikkate alınmadı

Hüseyin Likoğlu Yeni Şafak
Taşeron telekulak
Taşeron telekulak
Paralel yapının tele-kulak üssü TİB'te incelemeler yapıldıkça çarpıcı bilgilere ulaşılıyor. TİB'teki yönetimin değişmesinin ardından başlayan incelemelerde ulaşılan skandalların ardı arkası kesilmiyor. Paralel yapının dinleme üssü haline gelen TİB'te dinlemelerin taşeron şirket üzerinden alınan personelle yapıldığı ortaya çıktı. 2011 yılında kurulan ve aynı yıl TİB'ten ihale alan bir anonim şirket üzerinden kuruma çok sayıda teknik personel yerleştirildi.

YAPILAN SÖZLEŞME YENİ DÖNEMDE FESHEDİLDİ

TİB'teki dinleme skandallarının ardından söz konusu anonim şirket ile yapılan sözleşme feshedildi. Sözleşmenin feshinin ardından taşeron şirket üzerinden TİB'te çalışan personelin işine de son verilmiş oldu. İşine son verilen çalışanlar haklarını yargıda ararken, şirketin sessizliğe bürünmesi dikkat çekti. Anonim şirketin web sayfasında hiçbir bilginin yer almaması ve 'referanslar' bölümünde TİB'ten hiç bahsedilmemesi dikkat çekti.

DTK 2010'DA UYARMIŞTI

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, 2010 yılında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 2006-2007 ve 2008 faaliyet ve işlemlerini denetleyerek bir rapor hazırladı. 17 Şubat 2010 tarihli raporda, BTK taşeron temizlik işçilerin konusunda uyarılmıştı. Raporda, 'Memurlar eliyle yürütülmesi gereken bazı hizmetlerin bir kısmının 'temizlik işi hizmet alım ihalesi ' ile kurumda çalıştırılan şirket elemanları tarafından yürütüldüğü tespit edilmiştir. Bu nedenle kurum hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevlerin memurlar ve diğer kamu görevlileri eliyle yürütülmesi hususunda gerekli tedbir ve önlem alınmalıdır' ifadelerine yer verilmişti.

EN KRİTİK DİNLEMELER TAŞERON ŞİRKETLERDE

Devlet Denetleme Kurulu'nun uyarılarına rağmen, 2011 yılında kurulan bir anonim şirkete ihale verildi. TİB'teki ihaleyi alan anonim şirket, Anayasa'nın 128. Maddesine göre kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevleri yapmakla yükümlü olan devlet memurlarının işlerini yapan personel istihtam etti. Şirket üzerinden TİB'te görev yapan personelin internet araştırmacısı, iletişim destek personeli, güvenli internet araştırma operasyonu gibi uzmanlık isteyen ve kurumun asli personelinin yapması gereken işlerler konusunda personel istihdam etmesi dikkat çekti.

Kimlerin dinlediği tek tek belirlendi

Dinleme ve internet izleme ile elde edilen kayıtlar silinse de bu işlemleri kimin yaptığını silmek mümkün değil. Yapılan incelemelerde kritik dinleme ve izleme yapan personelin kurumda memur veya kadrolu çalışanlardan çok taşeronluk ihalesi ile kurumda çalıştırılan personel olduğu tespit edildi. TİB'teki yeni yönetim, söz konusu şirketin ihalelerini iptal ederken, taşeron işçilerin de işine son verdi.

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.