Gündem Yol haritamız çok net

Bakan Selçuk temel liselerin ve etüt merkezlerinin kapatılması ile ilgili yol haritasını açıkladı

Yol haritamız çok net

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, temel liseler ve özel öğretim kurslarının kapatılmasına ilişkin, “Yerine ne koyacağımız, ne getirdiğimiz ve buradaki ihtiyacı, talebi nasıl karşılayacağımız konusunda çok net bir yol haritasına sahibiz” dedi. Selçuk bütün hazırlıkların tamamlandığını ve pilot çalışmaların şubat ayında başlayacağını söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ziya Selçuk
Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından "Eğitim ve Etik" temasıyla düzenlenen 18. Geleneksel Eğitim Sempozyumu'na katıldı. Dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde açılan temel liselerin ve diğer hazırlık kurslarının kapatılmasıyla ilgili yapılan yeni düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulunan Selçuk, "Temel liseler, dershaneler konusu çok uzun yıllardır bilinen ve geçmişten beri yapılması öngörülen kararlardır. Bu kararlar bilinmesine rağmen, aylar, yıllar önce bu kararlarla ilgili çok somut bir bilgi paylaşılmasına hatta kanun maddesi olmasına rağmen bu ilan edildiğinde insanların şaşırmasına çok şaşırdım" değerlendirmesinde bulundu.

HAZIRLIKLARIMIZ BİTTİ

  • Bu sürecin sancısız bir şekilde ilerlerlemesi için her türlü çabayı göstereceklerini vurgulayan Selçuk, "Bu dershaneler meselesinde çok uzun yıllardır bilinen ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki talimatlarının ne olduğunu açık şekilde bilindiği bir husus. Bu bağlamda tüm velilerimize, öğretmenlerimize çok açıklıkla ifade etmek isterim; yerine ne koyacağımız, ne getirdiğimiz ve buradaki ihtiyacı, talebi nasıl karşılayacağımız konusunda çok net bir yol haritasına sahibiz. Bunu da önümüzdeki haftalarda bir lansmanla açıklayacağız. Bütün hazırlıklarımız bitti" diye konuştu.

HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALACAĞIZ

Bakan Selçuk, yürütülen hazırlıklara ilişkin şu bilgileri paylaştı: "Bu hazırlıklarımız dijital bir altyapının oluşturulması, Türkiye'nin en iyi birikimine sahip öğretmenleriyle beraber video kütüphanelerin oluşturulması, yapay zeka temelli yazılımların devreye sokulması, birtakım televizyon kanalları ve buna benzer çok fazla imkanları ortaya koyabileceğiz. Bu konuyla ilgili bütün hazırlıklarımız da bitti. Herkes rahat olsun. Sadece bu konunun velilerimiz tarafından dikkatle ele alınmasına önem verdiğimi belirtmek isterim. Çünkü bu konunun istismarı söz konusu olabilir. Bunların engellenmesiyle ilgili Bakanlık olarak her türlü önlemi zaten alacağız."

  • Veliler okullara güvenmeli
  • Nevzat Kulaberoğlu
  • Temel liselerin ve özel öğretim kurslarının kapatılması sürecinin farklı açılardan ele alınabileceğini belirten Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu şu değerlendirmelerde bulundu: "Temel liseler, ara bir formül olarak oluşmuş ve dershaneler gibi daha çok sınav odaklı eğitim sağlamakta idi. Fiziksel ve beşeri özellikler bakımından da aslında dershanelerden çok farklı değildi. Bu durumu göz önünde bulundurursak bunların yerini alacak okulların daha geniş bilimsel, fiziksel, sosyal sportif ve kültürel olanaklara ve destek birimlere sahip olacağını, bunun da öğrenciye olumlu yansıyacağını dile getirebiliriz. Akademik olarak baktığımızda da kursların ve temel liselerin kapatılacak olmasının okullarda orta ve uzun vadede MEB’in öngördüğü gibi öğrenme ve beceri odaklı, daha akademik bir eğitimin verilebilmesine vesile olacağını öngörebiliriz. Ancak toplumumuzun okuldan beklentisinin maalesef şu anda sadece sınav başarısı olarak önümüzde durması, velilerin özel derse veya yasal olmayan kurslara yönelmesi de muhtemeldir. Ancak bir eğitimci olarak toplumumuzun buna tevessül etmemesi gerektiğini, okullara güvenmeleri gerektiğini, sınavlara hazırlığı da iyi yapan özel veya devlet okullarına yönelmelerinin daha doğru olacağını vurgulamalıyım."

20 bin sözleşmeli öğretmen atama tercihleri başladı
GÜNDEM
20 bin sözleşmeli öğretmen atama tercihleri başladı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.