Gündem Yüzde 98 engelli Egenin TEKNOFEST hikayesi göz yaşartıyor

Yüzde 98 engelli Ege'nin TEKNOFEST hikayesi göz yaşartıyor

TEKNOFEST'te engelliler kategorisinde yarışan ve Egeli Yiğit Efeler Takımı'na adını veren Ege, Yiğit ve Efe, İzmir Seferihisar'da yaşayan üç lise öğrencisi. Takım üyesi Yiğit ve Efe, omurilik felçlisi arkadaşları Ege'nin hayatına dokunabilmek için geliştirdikleri tekerlekli sandalyelerle uyumlu fotoğraf çekme, parmak kaldırma aparatlarıyla TEKNOFEST'te yarışıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Yüzde 98 engelli Egenin TEKNOFEST hikayesi göz yaşartıyor
Arkadaşları Ege'nin hayatına dokunabilmek için geliştirdikleri tekerlekli sandalyelerle uyumlu fotoğraf çekme, parmak kaldırma aparatlarıyla TEKNOFEST'te yarışıyor. ​

Ege Katmerci, 7 yaşındayken omurilik tümörü nedeniyle ameliyat oldu. Ameliyat sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum kaldı. Ege, şu an ise 18 yaşında ve yüzde 98 engelli.

EGE'NİN HAYATA DOKUNABİLMESİ İÇİN...

Kısa bir süre önce Ege, engeli nedeniyle hayatta karşılaştığı zorlukları lise arkadaşlarına anlattı. Arkadaşları Yiğit ve Efe, Ege'nin hayata dokunabilmesi için elektrikli sandalyesine belli aparatlar geliştirdi. Bu aparatlar sayesinde Ege, hayali olan fotoğrafları çekebiliyor, derslerde ve sınavlarda zorlanmadan parmak kaldırabiliyor ve ayaklarına zarar vermeden evinin kapısını çalabiliyor.

İzmir Seferihisar'da yaşayan bu üç liseli arkadaş, kendilerini Egeli Yiğit Efeler Takımı olarak adlandırıyor. Şu an ise Yiğit ve Efe arkadaşları Ege için geliştirdikleri aparatlarla TEKNOFEST'te yarışıyor.

TEKNOFEST'e yağmura rağmen yoğun ilgi
FOTOĞRAF 17
Title
ATATÜRK Havalimanı'nda gerçekleştirilen TEKNOFEST'in üçüncü gününde İstanbul'da yağmur etkili oluyor.
Title
Yağmur nedeniyle hava gösterileri iptal edildi.
Title
Yağmura rağmen festivale yoğun ilgi gösterildi.
Title
Alanda bulunan uçakları inceleyen katılımcılar, diğer etkinlikleri de takip etti.
Title
Yağmura rağmen festivale geldiğini aktaran Mustafa Öztürk, Ailemle birlikte geldim. Çok heyecanlıyım. İlgimi en çok uçaklar çekti. Çok güzel bir deneyim oluyor dedi.
Title
Festivale çocuklarıyla birlikte gelen Mehmet Emin Ergün, Çocuklarım özellikle festivale gelmek istedi. Çocuklar daha çok merak ettiği için onları buraya getirdim. TEKNOFEST’in memleketimiz için çok faydalı olduğunu düşünüyorum şeklinde konuştu.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
TEKNOFEST'e yağmura rağmen yoğun ilgi
Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen TEKNOFEST'in üçüncü gününde etkili olan yağmura rağmen katılımcıların yoğun ilgisi sürüyor."FOTOĞRAF ÇEKMEK EGE ABİNİN ÇOCUKLUK HAYALİYMİŞ"

Takım kaptanı Efe Bilir (17), “TEKNOFEST'te İzmir Seferihisar'dan katılıyoruz. Biz Egeli Yiğit Efeler takımıyız. Takımımız üç kişiden oluşuyor. Takım da ben, Ege ve Yiğit var. Projemizi Ege abimiz için geliştirdik ve onun için birkaç aparat tasarladık. Ege abi fotoğraf çekmeyi çok istiyordu. Hatta çocukluk hayaliymiş. Ancak engelli olduğu için fotoğraf çekemiyor, evinin kapısını çalamıyor ve derslerde parmak kaldıramıyordu. Bizde onun için aparatlar tasarlamaya başladık. Fotoğraf çekmesi için tasarladığımız aparat 180 derece dönebiliyor. Bu aparatı ileriye ve yukarıya kalkabiliyor. Bu şekilde Ege abi istediği gibi fotoğraf çekebiliyor. Bir diğer aparatımız ise parmak kaldırma aparatı. Derste parmak kaldırmak bizim için normal olsa bile yüzde 98 engeli olan Ege abi için kolay olmuyor. Çünkü sadece sol tek parmağını kullanabiliyor" dedi.

Bilir, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bir diğer aparatımız kapı çalma aparatı. Ege abi kapıları çalmak isterken kapılara çarpıyor ve ayakları kanıyor. Şu an Ege abi tekerlik sandalyesinde bulunan tuşa bastığı an kapı için bir çalma sesi oluşuyor. Biz Egeli Yiğit Efeler Takımı olarak bu çalışmalarımızın sadece başlangıç olduğunu söylemek isteriz. Şu an TEKNOFEST'te engelli kategorisinde yarışıyoruz. Burada birçok yarışmacı var ancak bizim farkımız bütün aparatlarımız engelli bir bireyin üzerinde denenmesi" diye konuştu.

TEKNOFEST 2021 Canlı: Yeni Şafak ekibi alandan çok özel içerikler aktarıyor
TEKNOLOJİ
TEKNOFEST 2021 Canlı: Yeni Şafak ekibi alandan çok özel içerikler aktarıyor


“HOCALARIN SORDUĞU SORULARIN CEVAPLARINI BİLİYORUM, ANCAK PARMAK KALDIRAMIYORUM"

Ege Katmerci (18) ise “Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Ancak çekerken çok zorlanıyordum. Telefonu elime aldığımda telefon elimden düşebiliyordu. Kaç kez telefonun ekranını kırdım. Arkadaşlarıma bu durumu anlatınca bana bu projeyi geliştirdiler. Aynı zamanda derste parmak kaldırmakta çok sorun yaşıyordum. Derste hocalar soru sorduğunda benim bilmediğimi sanıyorlar ancak ben sorunun cevabını biliyorum. Sadece parmak kaldıramıyorum. Bir de sınavlarda kalemim, silgim yere düşüyor. Sınıftaki arkadaşlarımın dikkati dağılmasın diye hocama söyleyemiyordum. Kapıları çalarken de birkaç kez ayağım incindi. Ancak şu an hayallerim gerçek oldu" dedi

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor
Gündem

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor

Programı çerçevesinde ihaleye çıkan projenin başlangıç toplantısına ilgili paydaşları olan; Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve proje ekibi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Gelişim Departmanı Başkan Yardımcısı Laurent Guırkınger ve Delegasyon Sektör Yöneticisi Asuman Özaltay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, bakanlık teknik personeli ile ihaleyi kazanan proje müşaviri ve yüklenici firmaların yetkilileri katıldı.
Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir
Ekonomi

Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir

Çok sayıda sektörün kabusu haline dönüşen stokçuluk çiğ köfteye de sıçradı. Son dönemde hammadde bulmakta zorluklar yaşandığına dikkat çeken Çiğ Köfte Üreticileri Derneği (ÇİĞDER) Başkanı Orhan Güzelaydın, stokçuluk yapıldığını ve bundan sektörün ve dolayısıyla vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Güzelaydın, sürecin bu şekilde ilerlemesi halinde ise çiğ köftenin artık ekonomik olmaktan çıkabileceği noktasında da uyarıda bulundu.
Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı
Dünya

Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı

Belarus-Polonya sınırında yaşam mücadelesi veren göçmenler, Belarus tarafında sınıra bir kilometre mesafede kurulan Göçmen Merkezi’nde soğuk ve açlıkla mücadele ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.