Hayat Avrupanın can damarları kuruyor

Avrupa’nın can damarları kuruyor

Tarihin en sıcak yıllarından biri olarak kabul edilen 2022’de kuraklık Avrupa’nın nehirlerini tehdit ediyor. Kış mevsimindeki yetersiz yağmur ve kar yağışı da tabloya eklenince kıtadaki nehirlerin yüzde 70’inden fazlasının kuruduğu belirtiliyor.

Abone Ol Google News
Dış Haberler Yeni Şafak
Avrupa’nın can damarları kuruyor
Tarinin en sıcak yazını geçiren kıtada durumun daha da kötüye gitmesinden korkuluyor. Avrupa’da birçok ülkeyi dolaşan Tuna nehri de kuraklık tehdidi altında. Romanya’daki kısmında su seviyesi düşerken nehrin yataklarında kum adacıkları oluştu.

İtalya’nın en uzun ve tarım için yüksek önemde olan Po nehri son 70 yılın en kurak dönemini geçiriyor. İtalyanların endişeli olmasına sebep olan tek nehir Po değil; Toskana bölgesindeki Tiber nehri de bir hafta öncesine göre yarım metre alçaldı.

İtalyan hükümeti birtakım önlemler alsa da kısa vadede kuraklığın önlenmesi beklenmiyor. Almanya’nın Ren nehrinde de durum farklı değil. Bölgedeki ticaret filolarının önemli bir kısmına ev sahipliği yaptığı için; nehrin seviyesi ülke ekonomisi için de büyük önem arz ediyor. Su seviyesinin düşmesi 200 milyon ton malın nehir üzerinden geçişini de riske atıyor.

SU KAYNAKLARI ENDİŞESİ ARTIYOR

Fransa’daki nehirler de benzer koşullara sahip. Paris’in sembolü Seine’in kapasitesi haftalardır düşmeye devam ediyor. Fransa’nın en uzun ikinci ve suyu en bol olan akarsuyu Rhone ve Kuzey İspanya’dan ve Güneybatı Fransa’ya uzanan Garonne nehirleri için henüz önlem alınacak bir durum ortaya çıkmasa da Fransızlar hem su kaynakları hem de nehirlerde yaşayan su canlıları için karamsar. İngiltere’de Thames nehrinin kaynağı da uzun yıllar sonra kurudu.

Avrupa'da aşırı sıcaklıkların kıyameti sürüyor: AB Komisyonu'ndan bölgenin yarısı için kuraklık uyarısı
FOTOĞRAF 13
Title
Avrupa Komisyonu'nun Ortak Araştırma Merkezi, Fransa ve İspanya'nın küresel ısınmaya bağlı aşırı sıcaklıklarla mücadele ettiği günlerde, AB'nin neredeyse yarısının kuraklık riski altında olduğu konusunda uyardı.

Title
AB'NİN YÜZDE 46'SI TEHLİKE ALTINDA
Kuruluşun, Temmuz ayı raporuna göre, AB'nin yaklaşık yüzde 46'sı uyarı düzeyinde kuraklığa maruz kalıyor ve yüzde 11'i ekinler zaten su eksikliğinden muzdarip olduğundan daha yüksek alarm düzeyinde bulunuyor.
Title
Diğer taraftan, Portekiz'in kuzeyindeki Murca belediyesinde çıkan bir orman yangınından kaçmaya çalışırken kaza yapan yanmış bir aracın içinde 80'li yaşlarındaki bir çiftin cesetleri bulundu.

Title
Murca Belediye Başkanı Mario Artur Lopes, \"Çift arabanın içinde öldü. Tamamen dramatik bir durum. Bölgenin yarısından fazlası yanıyor\" diye konuştu.

Title
PORTEKİZ'DE DURUM
Portekiz'in çoğu, geçen haftaki 47 derecelik rekor sıcaklıkların ardından orman yangınları ile mücadele etmeye devam ediyor. Ülkedeki yangınlar yaklaşık 60 kişiyi yaraladı ve 37 bin dönümlük araziyi yok etti.
Title
İSPANYA'DA EN AZ 500 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Komşu ülke İspanya’da ise ülke genelindeki en az 500 kişi aşırı sıcaklıklar nedeniyle hayatını kaybetti. 62 yaşındaki Daniel Munoz Varas isimli bir itfaiyeci Zamora eyaletinde bir yangınla mücadele ettikten sonra yanıkları nedeniyle hayatını kaybetti. Varas için bir günlük yas ilan edildi.
Ayrıca dün, aynı tepelik alanda bir çobanın cesedi bulundu. 69 yaşındaki adamın bölgeden uzak durma uyarılarını dikkate almadığı bildirildi.
Title
SANCHEZ: KÜRESEL ISINMA ÖLDÜRÜR
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, üç büyük yangının şiddetlendiği Extremadura bölgesine yaptığı ziyarette, ölümler ve küresel ısınma arasındaki ilişkiye vurgu yaparak, “Küresel ısınma öldürür. İnsanları öldürür, ekosistemlerimizi ve biyolojik çeşitliliğimizi öldürür” diye konuştu. Meteoroloji uzmanları, sıcaklıkların yarın özellikle Extremadura'da tekrar yükseleceğini ve yeni cehennem korkularını artıracağını konusunda uyardı.

Title
FRANSA'DA ALARM
Diğer taraftan, Fransa'da itfaiyeciler \"aşırı ve istisnai durumlarla\" karşı karşıya olduklarını ve rüzgarın yön değiştirmesi nedeniyle 15 bin kişiye önlem olarak evlerini terk etmelerini söyledi. Toplamda, Gironde bölgesindeki 31 binden fazla insan, geçen hafta başladığından bu yana yaklaşık 35 bin dönümlük alanı yok eden orman yangınları nedeniyle evlerinden ve tatil yerlerinden uzaklaştırıldı.
Title
Popüler turizm kasabası Arcachon'daki bir hayvanat bahçesinden ise pazartesi günü en az 1000 hayvan tahliye edildi. 200'den fazla takviye güç, alevlerin değerli üzüm bağlarına yaklaştığı Gironde bölgesindeki alevleri kontrol altına almak için savaşan bin 500 kişilik itfaiyeci gücüne katılmak üzere yola çıktı.

Title
Fransız meteoroloji uzmanı Francois Gourand'ın \"bir ısı kıyameti\" olarak nitelediği aşırı sıcaklar nedeniyle ülkedeki 15 bölgenin yüksek tehlikede olduğu konusunda uyardı.

Title
Öte yandan, Brittany ve Normandiya'da 40 derece ve üzeri rekor sıcaklıklar görülürken, Nantes'te, şimdiye kadarki en yüksek sıcaklık yaşandı. Termometrelerin 42 dereceyi gösterdiği kentte, daha öne yükselen en yüksek sıcaklık 1949’da kaydedilen 39,3 derece idi. Fransa'nın tüm zamanların en yüksek sıcaklığı ise 46 dereceyle, 2019'da Montpellier'in kuzeydoğusundaki bir köyde kaydedildi.

Title
İSVİRÇRE'DE SICAKLIKLAR 36 DERECEYE ULAŞTI
Avrupa'nın en yüksek dağı Mont Blanc'daki buz, sıcakta yüksek sesle çatlarken, yakındaki İsviçre'de sıcaklık 36 dereceye ulaştığı için hükümet bir sıcak hava dalgası uyarısı yayınladı.

Belçika ve Almanya, önümüzdeki günlerde sıcak hava dalgasının kendilerini vurmasını bekliyor.
Title
İNGİLTERE'DE 42 DERECE SICAKLIK BEKLENİYOR
İngiltere'de bu zamana kadar kayıtlara geçmiş en sıcak günün yaşanması beklenirken halka mecbur olmadıkça dışarı çıkılmaması tavsiyesinde bulunuldu.

Ülkede son dönemde hızla artan sıcaklar nedeniyle İngiliz hükümetinden toplu taşıma ve enerji dağıtım şirketlerine kadar adeta tüm ülke seferber olmuş durumda. Resmi verilere göre, dün Suffolk kasabasında sıcaklık 38,1'e ulaştı.
İngiltere'de bu zamana kadar yaşanan en sıcak gün 38,7 derece ile 2019'da kaydedilirken bu rekorun, bugün bazı bölgelerde sıcaklığın 42 dereceye kadar çıkmasıyla kırılması bekleniyor.

İngiliz Meteoroloji Ofisinden yapılan açıklamada, ülkenin iç kesimleri, kuzey ve güneydoğu bölgeleri için sert hava şartları uyarısında bulunuldu.
Açıklamada, ülkede bugün içinde aşırı sıcaklıkların hayati risk yaratabileceği bölgeler arasında başkent Londra, Manchester ve Kent şehirleri sıralandı.

Avrupa'da aşırı sıcaklıkların kıyameti sürüyor: AB Komisyonu'ndan bölgenin yarısı için kuraklık uyarısı
Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan yeni bir raporda, Avrupa Briliği'nin (AB) neredeyse yarısının aşırı sıcaklıklar nedeniyle kuraklık riskinde olduğu konusunda uyarı yapıldı. Açıklama, Fransa, İspanya, ve Portekiz şiddetli orman yangınlarıyla mücadele ederken geldi. Yetkililer, bölgede yaşanan rekor sıcaklıkların devam edeceği ve Avrupa'nın pek çok bölgesinde" ısı kıyameti"ne neden olacağı konusunda uyardı. İngiltere'de ise hava sıcaklığının 42 santigrat dereceye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Fransa'da kuraklık alarmı: 86 bölgede su kullanımını kısıtladı
DÜNYA
Fransa'da kuraklık alarmı: 86 bölgede su kullanımını kısıtladı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.