Hayat Döner aslına dönüyor

Döner aslına dönüyor

Geleneksel lezzetimiz döner, birçok mekanda satılıyor. Beyoğlu Döner ise zor olanı seçip “Bin yıldır ağzımızda olan bu tadı” aslına uygun şekilde yaşatmayı deniyor. 35 yıllık döner ustası Kasım Aksu, “Döneri göz kararı değil yılların getirdiği çalışma ve deneyimle hazırlıyoruz. Nesilden nesle genlerimizde bulunan bir kültür bu. İçinde bütün Anadolu var” diyor.

İlker Nuri Öztürk Yeni Şafak
Kasım Aksu
Kasım Aksu

Yaygın lezzetler arasında özel bir yeri olan dönerin tarihi çok eskilere dayanıyor. Günümüzde birçok dönerci açılmasına rağmen aradaki lezzet farkı Beyoğlu Döner’de kendini gösteriyor. Bu mekanda tandırdan tabağınıza gelen lavaş ile döner dostu insanlara hitap eden bir sunum yapılıyor. 35 yıl önce Safranbolu’da çırak olarak başladığı dönercilik macerasını Beyoğlu Döner’de sürdüren Kasım Aksu, “İnsanlar bu döneri tattığında yüzleri gevşiyor. İşte bunu görmek bize yetiyor, bunu arıyoruz. Bin yıldır ağzımızda olan bir tat bu. Nesilden nesle genlerimizde bulunan bir kültür. İçinde bütün Anadolu var” diyor.

ORTAK DAMAK TADIMIZ

Kasım Usta hazırlık aşamalarını ise şu sözlerle anlatıyor: “Endüstriyel düşünmüyoruz. İlk amacımız insanların teveccühünü sağlamak. Doğu’nun, Karadeniz’in, Akdeniz’in etleri farklıdır. Türk insanının ortak damak tadını Balıkesir, Afyon, Kırşehir yöresinde bulduk. Etlerimizi özenle seçiyoruz, kendi yaptığımız yoğurtla mayalıyoruz. Annemin kendi yaptığı yoğurttan getirip ilk çalışmaları yaptım. Baharatlarımızı Gaziantep’ten getiriyoruz. Aromasını kaybetmeden tomurcuk ve tane olarak kullanıyoruz. Etimizi bir gün dinlendirip pişirmeye ve servise alıyoruz. Trabzon Hamsiköy Sütlacımız var. Sütümüz mandıradan geliyor. Manda kaymağı kullanıyoruz, iri taneli özel şekerimiz var. Döneri göz kararı değil yılların getirdiği çalışma ve deneyimle hazırlıyoruz. Usta deniyor bize ama bir kimyager gibi çalışıyoruz.”

Güven Özay

CESUR BİR HAMLE YAPTIK

Beyoğlu Döner’in ilk şubesi Akbatı Alışveriş Merkezi karşısında hizmet veriyor. Neredeyse her yerde dönerci olduğunu hatırlattığımız işletme sahibi Güven Özay, “Biz bu enflasyon dalgasından haberdardık. Farklı kalitede dönerler tattık. Terbiyesinden pişirmesine her aşamada özel hizmetleri, geleneksel kaliteyi tercih ediyoruz. Bir lezzet arayışındayız. Bazı damaklar bir yerden aldığı lezzeti unutmuyor. Gebze’den, Kadıköy’den buraya gelip iyi dönerin peşinde insanlar var. Cesur bir hamle yaptık, burayı varetmeye çalışıyoruz” diyor. Döner, çorba, pilav, salatadan oluşan yemeklere Gaziantepli ustaların elinden çıkan baklava, Trabzon Hamsiköy Sütlacı, özel yapım lavaş ve ayran eşlik ediyor. Menüde neden iskender olmadığını sorduğumuz Özay, “İskenderin eti de farklıdır. Biz tek bir kalemde hareket edip burada ustalaşmak istiyoruz” şeklinde cevap veriyor.

Çalışan ailelerin kurtarıcısı

Beyoğlu Döner ismi, mekanda kendini gösteriyor. Sandalyeler, masalar, duvardaki süsleme ve fotoğraflar Beyoğlu’nun mimarisini hatırlatırken asırlık tarihi dokuyu yansıtıyor. Görüntülere, Türk Sanat Müziği örnekleri ekleniyor. Günümüzde çalışan ailelerin çoğunlukta olduğuna değinen işletme sahibi Güven Özay, aile menüsü hazırladıklarını ve iş dönüşlerinde bu menülerin tercih edildiğini, bazense kiloyla döner alındığını söylüyor.
637ye yükseldi

637'ye yükseldi

​Barış Pınarı'nda etkisizleştirilen terörist sayısı açıklandı.
İncirlik ve Kürecik masaya gelebilir

İncirlik ve Kürecik masaya gelebilir

​Türkiye, ABD yaptırımlarına karşı hangi adımları atabilir?
PKKdançok işkence gördük

'PKK'dan
çok işkence gördük'

PKK/PYD zulmünden kaçan siviller kurtarılan Tel Abyad'da SMO'ya sığındı.
Türkiye tek yürek oldu

Türkiye tek yürek oldu

Areda Survey tarafından Barış Pınarı Harekatı'na özel anket yapıldı.
Akçakale ne düşünüyor?

Akçakale ne düşünüyor?

'Beş oğlumu vereyim bir asker vermeyelim!' Yeni Şafak sınırın sıfır noktasında...
Moraller yüksek

Moraller yüksek

​Tel Abyad ve Rasulayn'da ince temizlik faaliyetlerine geçildi.
2 milyon Suriyeli evine dönecek

2 milyon Suriyeli evine dönecek

​Kerem Kınık, Tel Abyad'a insani yardımların ulaştığını açıkladı.
PKK’nın hamisi Avrupa

PKK’nın hamisi Avrupa

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'yi kınayan Avrupa, PKK'nın hamisi oldu.
PKK Türkmen köylerine çöktü

PKK Türkmen köylerine çöktü

​Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Cuma, Yeni Şafak'a konuştu.
Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

​Tunus'un güneyinde küçük bir Berberi köyü.

PKK/YPG'ye<br>İsrail kalkanı

PKK/YPG'ye
İsrail kalkanı

​Proje devlet planını bozan Barış Pınarı'nı hazmedemediler.
Yaptırım boşa çaba

Yaptırım boşa çaba

Trump iç kamuoyunu rahatlatmaya çalışıyor.
Anadolu'da yatırıma<br>hız vereceğiz

Anadolu'da yatırıma
hız vereceğiz

​Çağrı Merkezi sektörütam gaz büyümeyi sürdürüyor.
Volkswagen<br>algıya oynadı

Volkswagen
algıya oynadı

​Alman basınından erteleme iddiası geldi.
Münbiç 'gelin bizi kurtarın' diyor

Münbiç 'gelin bizi kurtarın' diyor

​Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakü dönüşü gazetecilere konuştu.
Kritik görüşme

Kritik görüşme

​ABD Başkan Yardımcısı Pence perşembe günü Erdoğan ile görüşecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.