HayatGeleneksel sanatlarkadınlara emanet

Geleneksel sanatlar kadınlara emanet

Geleneksel Sanatlar Derneği’nin yürüttüğü envanter çalışmasıyla Türkiye’nin geleneksel sanat haritası çıkarılıyor. Projeye 2010 yılında İstanbul’un ustalarından başlayan dernek Marmara Bölgesi’ndeki alan çalışmasını tamamladı. İlk verilere göre kadın ustalar erkeklere fark atıyor. En fazla usta ise tezhip alanında.

Ayşe OlgunYeni Şafak
Nilüfer Kurfeyz, tezhip sanatına gönül vermiş sanat hayatında 40 yılı geride bırakmış müzehhibelerimizden sadece biri. Kurfeyz, “Tezhip sanatı bir kadın için en güzel sanatlardan biri. Masanın başında bir ömür geçirebilirim ”diyor.
Nilüfer Kurfeyz, tezhip sanatına gönül vermiş sanat hayatında 40 yılı geride bırakmış müzehhibelerimizden sadece biri. Kurfeyz, “Tezhip sanatı bir kadın için en güzel sanatlardan biri. Masanın başında bir ömür geçirebilirim ”diyor.

Geleneksel Sanatlar Derneği tarafından Türkiye’nin geleneksel sanat haritası çıkarıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle yürütülen çalışmada ilk alan çalışması Marmara Bölgesi’nde yapıldı. Ustalarının envanter çalışmasına 2010 yılında 'İstanbul Ustaları' ile başlayan dernek, projenin ilk ayağı olarak Marmara Bölgesi’ndeki ustaları tespit etti. Bölgedeki, geleneksel sanatlar ve zanaatlar alanlarında çalışma yapan ustaların, atölyelerin, güzel sanatlar fakültelerinin ve bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının iletişim bilgileri tek çatıda toplandı. Marmara Bölgesi ustalarına Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova dâhil oldu.

EN YAŞLI USTA 90 YAŞINDA

Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Ahmet Akcan, 21 kişilik ekip tarafından yürütülen envanter çalışması sonucunda çıkan şu bilgileri paylaştı: “Marmara’nın ustaları için yürütülen 7 aylık çalışmanın sonucunda 17 branşta bin 554 ustanın kaydı yapıldı.Bu ustaların 569’unu erkek, 985’ini ise kadınlar oluşturdu. En genç sanatçı 18, en yaşlı usta ise 90 yaşında olarak kayıtlara geçti.”

REKLAM

Ahmet Akcan

İSTANBUL ÖNDE

İller arasında İstanbul’un 816 ustayla önde olduğunu dile getiren Akcan, İstanbul’u 67 usta ile Bursa, 30 usta ile Çanakkale, 28 usta ile Balıkesir, 27 usta ile Kocaeli, 22 usta ile Sakarya, 17 usta ile Yalova, 14 usta ile Edirne, 8 usta ile Tekirdağ, 5 usta ile Bilecek, 1 usta ile Kırklareli’nin takip ettiğini söyledi.

Peki en çok hangi alanlarda ustalar öne çıkıyor? Akcan şöyle cevapladı: “Tezhip branşında 265, çini/seramik/ çömlekde 108, ebruda 181, hat branşında 126, minyatürde 105, ahşapta 32, camda 30, ciltte 13, kuyumculukta 30, katı’ branşında 29, işlemede 20, kumaş branşında 18, kalemişinde 14, keçede 13, halı kilim dokuma branşında 10, kaligrafi branşında 8 ve sepet, baston, gölge oyunu, tespih, çalgı yapımı, kispet, kaşık, bez bebek gibi branşlarda ise 33 ustanın ismi envantere alındı.”

REKLAM
  • İLK KİTAP YAYINLANDI
  • Elde edilen ilk veriler bir kitapta toplandı. Aynı zamanda kayıtlar, Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde yayın yapan www.turkiyeninustalari.org web sitesinde. Kitabın tanıtımı bugün CRR’de yapılacak. Programda ayrıca, 2006 yılından bu yana ömürlerini geleneksel sanatlara vakfetmiş isimlere verilen Gümüş Lale Ödülü, bu yıl ki sahibi Minyatür Sanatçısı Ülker Erke’ye takdim edilecek.

Hiç suçu yokmuş!
Gündem

Hiç suçu yokmuş!

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, teröristbaşı Gülen’le doğrudan bağlantıları tespit edilen eski Dicle Üniversitesi Rektörü Jale Saraç hakkında skandal bir karara imza attı. Mahkeme, Saraç ile örgütün üniversite imamı Aytekin Sır’ı tahliye etti.
Afrin mafyası
Gündem

Afrin mafyası

PKK’nın Afrin sorumlusu Abdo Hayr, kentteki süper lüks villasında, uyuşturucudan elde ettiği gelirle görkemli bir hayat sürüyor. Uyuşturucu tarlaları, zehir imalathaneleri ve kendisine bağlı yüzlerce teröristi bulunan Hayr’ın en büyük tutkusu ise klasik otomobiller. Hayr, infazları da cins atlarının da bulunduğu çiftliğinde yapıyor.
Cengiz Ünder yine attı
Spor

Cengiz Ünder yine attı

Şampiyonlar Ligi son 16 turu ilk maçında Roma deplasmanda Shakhtar ile karşılaştı. Milli gururumuz Cengiz Ünder, Roma'yı 1-0 öne geçiren golü attı
PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi
Gündem

PKK’nın korkulu rüyası ekibin hepsi gönüllü olunca kura çekildi

TSK'nın ÖSO ile birlikte Afrin'de PYD/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine yönelik yürüttüğü ’Zeytin Dalı Harekatı’na Muş Emniyet Müdürlüğünde görevli PÖH'ler de gönderildi. Harekata katılmak için Özel Harekat Polislerinin tamamı gönüllü olunca aralarında kura çekimi yapıldı.
Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın
Gündem

Sahneyi izleyen polisten dizi oyuncularına şok baskın

Adana Ceyhan'da internet üzerinden yayımlanan bir dizide uyuşturucuyu ile suçu ve suçluyu övdükleri ileri sürülen oyunculara polis şafak vakti operasyon yaptı. Diziyi izleyen polis dizi filmi içerisinde “Muzlu Süt mü Sigara mı” isimli sahnesinde alenen uyuşturucu madde kullanımına özendirme suçunun oluştuğunu belirledi.