|

Ölümünden sonra devlet nişanı aldı

Başbakan Erdoğan, Ahmet Ertegün ün adına eşi Mika Ertegün e Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı takdim etti. The Palaza Oteli nde düzenlenen törene yaklaşık 200 kadar Türk ve Amerikalı konuk katıldı.

Anka
00:00 - 27/09/2009 Pazar
Güncelleme: 11:55 - 27/09/2009 Pazar
Yeni Şafak
Ölümünden sonra devlet nişanı aldı
Ölümünden sonra devlet nişanı aldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merhum Ahmet Ertegün'ün adına eşi Mika Ertegün'e Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı takdim etti.

The Palaza Oteli nde düzenlenen törene yaklaşık 200 kadar Türk ve Amerikalı konuk katıldı. Erdoğan, Ertegün'ün Türk- Amerikan ilişkilerini geliştirmek için verdiği çabadan övgüyle bahsederek, Mehum Ahmet Ertegün, Türk ve ABD ilişkilerinin gelişmesine büyük katkılarda bulundu.

Kendisi, bilim üzerinden, sanat üzerinden, en çok da müzik üzerinden iki ülke arasına sarsılmaz köprüler inşa etmişti. Vefatından hemen önce, ülkemizin en büyük nişanı olan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Nişanı'nın kendisine verilmesi kararlaştırılmıştı. Ancak, bu nişanın rahmetli Ertegün'e şahsen takdim edilmesi maalesef mümkün olamadı” dedi.

Erdoğan törende sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD'ye gerçekleştirdiğimiz bu resmi ziyaret esnasında, gecikmiş olan bu töreni yapmayı kararlaştırdık ve bugün de bu amaçla bir arada bulunuyoruz. Ahmet Ertegün'ün, başta genç nesiller olmak üzere herkese örnek teşkil edecek başarı öyküsünü sanırım bilmeyen yoktur. 1934 yılında babası Mehmet Münir Ertegün'ün Washington'a Büyükelçi olarak atanmasıyla Amerika'ya gelmişti ve henüz yirmi dört yaşındayken Atlantic Records'un, dünya çapında bir şirket olmasını sağlamıştı. Onca yeteneği üne kavuşturan Ertegün'ün, müzik dünyasına yaptığı bu katkıların uzun yıllar minnetle ve takdirle hatırlanacağına eminim. Ahmet Ertegün, kurduğu her işin üstesinden başarıyla gelmiş, coşkulu, girişimci ve reformcu bir insandı. Kosmos takımının ortak kurucusu olarak Amerikalılara futbolu tanıtıp sevdirenlerin de başında gelmiştir.”

Erdoğan, Türk asıllı Amerikan vatandaşı olan Ertegün'ün, Türkiye'yle güçlü bağlarını hep canlı tuttuğuna işaret ederek, şöyle dedi:

“Yaşamını sürdürdüğü ABD ile ana vatanı Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek için adeta fahri bir Elçi olarak çalışmıştır. Amerikan Türk Cemiyetinin kurucularından ve Cemiyetin Onursal Başkanı olan Ertegün, Princeton ve Georgetown Üniversitelerinde de Türkiye İncelemeleri Kürsüsü kurulmasını sağlamıştır. Ertegün, Amerikan kamuoyunda Türkiye'nin her yönüyle tanıtılmasına ve imajının güçlendirilmesine önemli katkılarda bulunmuştur. Bu çerçevede, pek çok Amerikalı devlet adamını, sanatçıyı, tanınmış iş adamını ve yatırımcıyı Türkiye'yle tanıştırmış, Türkiye'den Amerika'ya gelen heyetleri ise, çok yakından tanıdığı, gücü, etkisi ve yetkisi olan Amerikalılarla biraraya getirmiştir. Bu çerçevede ben de Amerika'ya gerçekleştirmiş olduğum ziyaretler esnasında Sayın Ertegün ve kıymetli eşleri Mica Hanımefendi'nin göstermiş olduğu misafirperverliği her zaman şükranla hatırladığımı ifade etmek isterim. Ertegün, Amerika'daki Türk toplumunun büyük saygı duyduğu ve örnek aldığı bir kişi olmuş, ABD'ye yeni gelen genç Türkleri de hep desteklemiştir. Amerika, Türkiye ve Türk toplumu onun hatırasını her zaman saygıyla hatırlayacaktır. Bugün burada Ahmet Ertegün'ün muhterem eşleri Mica Ertegün Hanımefendi'ye takdim edeceğim Devlet Nişanı Sayın Ertegün'e milletimizin şükran duygularının bir ifadesidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bu en büyük nişanını, sevgili Ahmet Ertegün anısına eşi Mica hanımefendiye tevdi etmekten büyük memnuniyet duyduğumu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Ahmet Ertegün'ü de bir kez daha minnetle anıyor, ruhu şad olsun diyorum."

Daha sonra konuşan Ahmet Ertegün'ün eşi Mika Ertegün'de, Başbakan Erdoğan'a teşekkür ederek, kendisine takdim edilen rahmetli eşine verilecen Devlet Nişan'a sahip olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

15 yıl önce