Hayat Sirkeli suyla duş almayın, günde 6-8 kez ellerinizi yıkayın

Sirkeli suyla duş almayın, günde 6-8 kez ellerinizi yıkayın!

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, bazı vatandaşların koronavirüsten koruduğu düşüncesiyle sirkeli ve kaynar suyla duş aldığını ancak bunun vücuda zararlı olduğunu belirtti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Çalıkoğlu, “Bu uygulama vücudumuz için çok yanlış. İleri derecede kızarıklık, kuruluk ve tahriş yapabilir. İkinci olarak kaynar suyla da duş almamalı ikinci derece yanıklara yol açabilir. Ayrıca, normal koşullarda el yıkama sıklığımız günde 6-8 kez olmalı. Bu dönemde günde 15-20’ye çıkmış durumda. Her el yıkama eli kurutuyor. Nemlendirme olmazsa kuruyan el önce kızarır, sonra da çatlar. El çatlağı da her türlü enfeksiyona açık olur” dedi.

Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, bazı vatandaşların koronavirüsten koruduğu düşüncesiyle sirkeli ve kaynar suyla duş aldığını ancak bunun vücuda zararlı olduğunu belirtti. Çalıkoğlu, “Bu uygulama vücudumuz için çok yanlış. İleri derecede kızarıklık, kuruluk ve tahriş yapabilir. İkinci olarak kaynar suyla da duş almamalı ikinci derece yanıklara yol açabilir. Ayrıca, normal koşullarda el yıkama sıklığımız günde 6-8 kez olmalı. Bu dönemde günde 15-20’ye çıkmış durumda. Her el yıkama eli kurutuyor. Nemlendirme olmazsa kuruyan el önce kızarır, sonra da çatlar. El çatlağı da her türlü enfeksiyona açık olur” dedi.

Şampuanı otomatik döken duş başlığı geliştirdiler
OYNAT 00:30
Şampuanı otomatik döken duş başlığı geliştirdiler
Geliştirdikleri teknoloji ile kendilerinden sıkça söz ettirmeyi başaran Japonlar, ilginç yeni bir teknoloji ile daha insanların karşısına çıktı. Geliştirdikleri duş başlığına şampuan özelliği ekleyen Japonlar, yine görenleri şaşkına çevirdi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.