|

Muhammed Fatih Safitürk şehit oldu! Muhammed Fatih Safitürk kimdir?

PKK’nın Mardin’in Derik ilçesinde bulunan kaymakamlık binasına yaptığı hain saldırı sonucu yaralı olarak hastaneye kaldırılan Muhammed Fatih Safitürk şehit oldu. Peki Fatih Safitürk kimdir?

Yeni Şafak
09:27 - 11/11/2016 Cuma
Güncelleme: 09:32 - 11/11/2016 Cuma
Diğer

Muhammed Fatih Safitürk şehit oldu. Terör örgütü PKK, dün Mardin'in Derik ilçesinde bulunan Kaymakamlık binasına saldırı gerçekleştirdi ve saldırıda Kaymakam Muhammed Safitürk yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Gelen son dakika haberlerine göre ise bu sabah Muhammed Fatih Safitürk şehit oldu. Peki Safitürk kimdir?
PKK'lı teröristler, Mardin'in Derik Belediyesi'ne kayyum atanan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ü hedef aldı. Derik ilçesinde terör örgütü PKK'nın kaymakamlık binasına el yapımı patlayıcıyla düzenlediği saldırıda Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk şehit oldu.Teröristler, eylül ayında Derik Belediyesi'ne kayyum atanan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk'ün makam odasına önceden çanta içinde bıraktıkları el yapımı patlayıcıyı, dün saat 12.15'te uzaktan kumandayla infilak ettirdi. Bir grup PKK'lı terörist, Hükümet Konağı'na el yapımı patlayıcıyla saldırı düzenledikten sonra, binanın önünde güvenlik önlemi alan polislere uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Polisin de karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çatışma, teröristlerin ara sokaklara kaçmasıyla sona erdi. Saldırıda Kaymakam Safitürk dahil 4 kişi yaralanmıştı. Saldırıda yaralanan Safitürk bu sabah şehit düştü.
2015'te göreve gelen Safitürk'ün geride bıraktığımız aylar boyunca bölgede terör örgütü PKK'yla yoğun şekilde mücadele etmişti. PKK'lı teröristlere karşı aldığı önlemlerle dikkati çeken Safitürk, geçtiğimiz haftalarda Derik Belediye Başkanlığı'na kayyum olarak atanmıştı.Hendekçilerle savaştıHDP'nin seçimlerin ardından PKK'nın talimatıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki belediyeleri aracılığıyla başlattığı hendek terörü, Derik'te de hissedildi. Hendek terörü ve sözde 'özerklik' söylemlerine karşı kararlı bir mücadele ortaya koyan Kaymakam Safitürk, hendekleri kapatmak için önemli kararları hayata geçirmişti.PKK'ya karşı asfalt önlemiPKK'lı teröristlerin çukur kazıp, barikat kurduğu Derik dahil 7 ilçe merkezindeki parke taşlı cadde ve sokaklar, patlayıcı tuzaklanmasını önlemek için 'asfalt' projesi geliştirildi. Karayolları Genel Müdürlüğü ile Derik Kaymakamlığı kısa sürede kritik noktalar asfaltlayarak, bomba tuzaklamalarının önüne geçti.

Kalan tuzaklar temizlendiPKK'lı teröristlerin ilçedeki kritik geçiş güzergahlarına tuzaklamış olduğu patlayıcılar da kısa süre içinde tamamen temizlendi. Emniyet ile Kaymakamlık bu noktada işbirliği ile PKK'lıların hain saldırılarının önüne geçti.Kayyum olarak atandıDBP'li Derik Belediyesi'ne geçtiğimiz haftalarda kayyum olarak atanan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk, göreve gelir gelmez 'terörle mücadele' vurgusunda bulundu.
Kayyum Başkan Safitürk, ilçe merkezinin 4 ayrı noktasında çocukların ve gençlerin spor yapabileceği, eğlenebileceği, büyüklerin de rahat nefes alabileceği 4 tesis için proje hazırladıklarını ve inşaat çalışmalarına başlandığını anlattı.
#Mardin
#Derik
#Fatih Safitürk
8 yıl önce