|

Nail Olpak kimdir?

Nail Olpak, 1961 yılında dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra yüksek lisansını enerji alanında yaptı. İş hayatına 1983 yılında Umar A.Ş.’de mühendis olarak atıldı. 1989 yılında Cankurtaran Holding şirketlerinden Esem Elektrik Sayaçları A.Ş.’de Proje Müdürü olarak işe başladı. Aynı grupta 17 yıl görev yaptı. Nail Olpak, Nisan 2012 tarihinde yapılan MÜSİAD‘ın 21. Genel Kurulu’nun ardından genel Başkanı olarak seçildi. Peki Nail Olpak kimdir nereli, hangi görevlerde bulundu? İşte Nail Olpak’ı hayatı ve biyografisi.

15:47 - 31/05/2023 Çarşamba
Güncelleme: 12:41 - 1/06/2023 Perşembe
Yeni Şafak
Nail Olpak hayatı, biyografisi
Nail Olpak hayatı, biyografisi

Nail Olpak’ın kim olduğun vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında. Peki, Nail Olpak kimdir, hangi görevlerde yer aldı?


Nail Olpak kimdir?

Nail Olpak, 1961 yılında Burdur‘da İbecik köyünde doğmuştur. Babası Halil Olpak’dır. İlkokul’u Muğla-Dalaman’da okudu. Ortaokul’u yatılı olarak Aydın-Nazilli’de bitirdikten sonra, Ardından Aydın Lisesi’nde yatılı okudu, 1977 yılında mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra yüksek lisansını enerji alanında yaptı.


İş hayatına 1983 yılında Umar A.Ş.’de mühendis olarak atıldı. Ardından Beko Dikiş Makinaları üretiminde Fabrika Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 1989 yılında Cankurtaran Holding şirketlerinden Esem Elektrik Sayaçları A.Ş.’de Proje Müdürü olarak işe başladı. Aynı grupta 17 yıl görev yaptı.

Bu dönemde dünyanın sayılı firmalarından Siemens, Molveno, Ave, Adidas, Arena, Fila, Tefal, Rowenta, vb kuruluşlar ile ortaklık, lisanslı üretimler, yurtiçi ve dışında ticari faaliyetler yaparak çok iyi bir kariyer edindi.


2005 yılında kendi arzusu ile Cankurtaran Holding Başkan Yardımcısı görevinden ayrıldı ve İki arkadaşıyla birlikte NORA Elektrik Malzemeleri şirketini kurdu. NORA Elektrik Malzemeleri A.Ş.’nin ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi olan Nail Olpak, Mimarlar Mühendisler Grubu, Huzur Hastanesi Vakfı ve Kandilli Kulübü Yönetim Kurulu üyeliğ iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Nisan 2012 tarihinde yapılan MÜSİAD‘ın 21. Genel Kurulu’nun ardından yeni Genel Başkanı olarak Nail Olpak seçildi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, 1985 yılında evlendi. 2 oğlu vardır.


#Nail Olpak
#Nail Olpak hayatı
#Nail Olpak biyografisi
#müsiad
1 yıl önce