|

Dünya'nın Ay dışında iki uydusu daha olduğu tespit edildi

Astronomlar Dünya’nın Ay dışında iki uydusu daha olduğunu açıkladı. İki devasa toz bulutu halinde Dünya’nın ve Ay’ın kütle çekiminde dönen oluşumlar net bir şekilde tespit edildi.

Yeni Şafak
16:47 - 30/10/2018 Salı
Güncelleme: 16:52 - 30/10/2018 Salı
Diğer
Tespit edilen toz bulutlarının yörüngesel hareketlerinin sabit olmadığı belirtildi
Tespit edilen toz bulutlarının yörüngesel hareketlerinin sabit olmadığı belirtildi

Astronomlar, dünyanın ve ayın kütle çekiminde hareket eden iki devasa toz kütlesi keşfettiler. Aslında bu yapıların ilk defa söz edilmiyor, ancak ilk defa kanlı canlı tespit edildiler.

Kraliyet Astronomi Topluluğu'nun Aylık Notları isimli dergide yayımlanan araştırmaya göre Macar bilim insanları, iki toz bulutunu ilk kez gözlemlemeyi başardılar. Bu toz bulutları, Ay ve Dünya'nın çekim kuvvetleriyle dengelenmiş bir yörügeye sahipler.


Webtekno’nun haberine göre söz konusu toz bulutlarının yörüngesel hareketleri ise sabit değil, Ay Dünya çevresine döndükçe onun peşinden hareket ediyorlar. Bu toz bulutlarından ilk bahseden kişi, 1961 yılında Kazimierz Kordylewski adlı Polonyalı bilim insanıydı. Kordylewski, bulutlar çok zayıf olduğu için gözlemlerini ispatlayamamıştı.

MNRAS'da yayımlanan makaleye göre ise, yazarlardan Macar Judit Sliz-Balogh ve ekibi bir gözlemevini kullanarak bulutu görüntülemişler. L5'i uzun pozlama ile çeken ekip, tozlardan yansıyan ışığı kaydetmeyi başarmış.

Bu gözlemler, başka araştırmacılar tarafından yapılan gözlemlere de uygun. Ayrıca Kordylewski'nin tanımlarına da uyuyor.


Yine de bu bulgular sonucu kesinleştirmiyor, zira oradan geçmekte olan bir toz bulutuna denk gelmiş olabilirler. Bu bulutları gözlemlemek için yapılan diğer girişimler de başarısız olmuş. Astronmların üstünde durduğu ihtmal, bulutların sürekli olarak yayıldıkları yönünde. Bu nedenle sadece belirli sürelerde gözlemlenebildikleri söyleniyor.

Yine de bu keşifler, dünyanın etrafında bilmediğimiz hala çok şey olduğunu gösteriyor.

#Dünya
#Ay
#Uydu
6 yıl önce