Teknoloji Facebookta dezenformasyon yapan kaynaklar 6 kat daha fazla tıklanıyor

Facebook'ta dezenformasyon yapan kaynaklar 6 kat daha fazla tıklanıyor

Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi Facebook'taki bilgi kirliliği her geçen gün artıyor. Bununla birlikte yeni yapılan araştırma, kullanıcıların sahte haber ve içerik üreten kaynaklara tıklama oranının 6 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Abone Ol Google News
Yunus Emre Şahin Yeni Şafak
Facebookta dezenformasyon yapan kaynaklar 6 kat daha fazla tıklanıyor
Facebook

New York Üniversitesi ve Grenoble Alpes Üniversitesi araştırmacılarının ortak yürüttüğü çalışmayla, Ağustos 2020 ile Ocak 2021 arasındaki süreçte Facebook'ta yayın yapan toplamda 2 bin 551 sayfanın etkileşimi incelendi.

Çıkan sonuç, platformda dezenformasyon kaynaklarının 6 kat daha fazla tıklandığını gösteriyor. Yani aslına bakılırsa yanıltıcı içerikler hemen her platformda ilgi gördüğü gibi Facebook'ta da karşılık buluyor.

Facebook, konuyla alakalı yaptığı açıklamada görüntülenen haberlerin araştırma ile örtüşmediğini ifade ediyor. Tam metin ise şöyle:

    Araştırma, içerikle etkileşime girenlerin sayısını ölçüyor. Fakat bu yanlış haberi görüntüleyen gerçek kişi sayısını yansıtmıyor.

Facebook koronavirüsün insan yapımı olduğuna yönelik paylaşımlara getirdiği yasağı kaldırdı
TEKNOLOJİ
Facebook koronavirüsün insan yapımı olduğuna yönelik paylaşımlara getirdiği yasağı kaldırdı

Artık Facebook uyaracak: Yeni gibi paylaşma
TEKNOLOJİ
Artık Facebook uyaracak: Yeni gibi paylaşma

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.