Teknoloji Rüzgar gibi geçti Seneye görüşürüz Teknofest

Rüzgar gibi geçti: Seneye görüşürüz Teknofest

Bu yıl dördüncüsü yapılan Teknofest dün ödül töreni ve gösterilerle sona erdi. Festival alanına gelen vatandaşlar uçak, helikopter ve İHA’ları yakından incelerken Türk Yıldızları’nın gökyüzünde çizdiği ay yıldızı hayranlıkla izledi. Ailecek festivale gelen Ahmet Burma “Çok güzel çok eğlenceli. Umarım her sene düzenlenir. Çocukların teknolojiye ayak uydurması inanılmaz bir şey” ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Rüzgar gibi geçti: Seneye görüşürüz Teknofest, Teknofest seneye nerede olacak?
Türkiye’nin milli teknoloji hamlesinin en önemli etkinliklerinden biri olan TEKNOFEST dün ödüllerin verilmesi ve gösterilerle sona erdi.

Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen ve bu sene 4. kez yapılan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST dün sona erdi. Birçok etkinliğin yapıldığı festivalin son gününde festival alanında yoğun kalabalık vardı. Festival alanına gelen ziyaretçiler sergilenen uçak, helikopter, İHA gibi araçları yakından inceleme fırsatı buldu. Türk Yıldızları’nın gösterisi de nefes kesti. Muhteşem bir performansa imza atarak, gökyüzünde ay yıldız çizdiler. TEKNOFEST kapsamında yapılan yarışmaların birincilerine ödülleri verildi.

Selçuk Bayraktar duyurdu: TEKNOFEST'in bir sonraki adresi Samsun
OYNAT 00:58
Selçuk Bayraktar duyurdu: TEKNOFEST'in bir sonraki adresi Samsun
TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinin kapanış konuşmasını gerçekleştirdi. Bayraktar, yaptığı açıklamada “TEKNOFEST 2022 Karadeniz”i Samsun'da düzenleyeceklerini duyurdu.

Bayraktar konuşmasında, 'Geçtiğimiz sene TEKNOFEST 2020'yi Gaziantep'te gerçekleştirdik. TEKNOFEST 2022'yi ise Milli Mücadele meşalesinin yandığı, bir ulusun kahramanlık destanının başlangıcı olan Samsun'da düzenleyeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. TEKNOFEST 2022 Karadeniz'de Samsun'da buluşmak üzere' dedi.

ÇOK GÜZEL, ÇOK EĞLENCELİ

  • Festivali gezmeye gelen vatandaşlar da gördükleri karşısında çok heyecanlandıklarını ve üretilen şeyleri çok beğendiklerini söyledi. Ailecek festivale gelen Ahmet Burma “Çok güzel çok eğlenceli. Umarım her sene düzenlenir. Çocukların teknolojiye ayak uydurması inanılmaz bir şey. İleriye dönük onlar için çok faydalı bir şey olacak” diye konuştu. Havacılık ve uzay mühendisliğinde okuduklarını ve arkadaşıyla festivale geldiklerini söyleyen Ahseni Koçyiğit, de “Benim en çok uçağın mekaniği ilgimi çekti. İnşallah daha fazla böyle festivaller görebiliriz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere seslendi: Bu ülkenin en büyük hazinesi sizlersiniz
OYNAT 01:06
Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlere seslendi: Bu ülkenin en büyük hazinesi sizlersiniz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından bir video yayınladı. Teknofest'te gençlere seslendiği anların videosunu paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Sevgili gençler… 40 yıllık siyasi hayatı çetin mücadelelerle dolu bir büyüğünüz olarak sizlere şu gerçekleri hatırlatmak istiyorum...' ifadesiyle konuşmasına başladı.

Robot atmaca havalandı

  • Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi öğrencisi Kemalettin Demirbaş (27) ile yeğenleri Habip (22) ve Rumeysa Demirbaş’ın (21) havalimanları ve tarım arazileri çevresindeki kuş sürülerini uzaklaştırmak için tasarladığı ve TÜBİTAK yarışmasında geçen yıl Türkiye ikinciliği, bu yıl da birincilik elde eden atmaca görünümündeki robot kuş, TEKNOFEST’te sergilendi.

Selçuk Bayraktar: Allah bizi ve bu organizasyonu milletin gönlüne yerleştirdi
OYNAT 00:36
Selçuk Bayraktar: Allah bizi ve bu organizasyonu milletin gönlüne yerleştirdi
TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinin kapanışında görevli personeller ile bir araya geldi. Festival boyunca gerçekleştirilen organizasyonlardan duyduğu mutluluğu dile getiren Bayraktar, 'Ne kadar yaparsanız yapın, Allah yardım etmezse muhakkak başınıza bir iş gelir. O yüzden burada yapacağımız en önemli şey şükür. Allah bizi, bu organizasyonu milletin gönlüne yerleştirdi. Bir tane aksaklık çıkartmadan, tertemiz bir şekilde, kimsenin burnu kanamadan yapmamızı sağladı. Burada bize düşen en başta Yüce Rabbimize şükretmek.' dedi.

Model Uydu Yarışması sınırları aşacak

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Model Uydu Yarışması’nın, yurt dışından katılımlarla alanında bölgesel lider olması hedefleniyor. Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, “Komşu ülkelerden gelip yarışmaya katılan üniversite öğrencileri, takımları olmasını istiyoruz. Final etabında yurt dışından takımlar görmek ve üniversitelerimizle yarışmalarını sağlayarak bunu daha uluslararası bir yarışma haline dönüştürmeyi istiyoruz” dedi.

Selçuk Bayraktar
Selçuk Bayraktar

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST'te
OYNAT 00:53
Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST'te
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'e katılmak üzere Atatürk Havalimanı'na geldi.

Aziz Sancar'dan TEKNOFEST'te gençlere mesaj: Gelecek Nobel'ler buradan çıkabilir
OYNAT 01:40
Aziz Sancar'dan TEKNOFEST'te gençlere mesaj: Gelecek Nobel'ler buradan çıkabilir
Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar, TEKNOFEST'e Türkiye'de ve Türk dünyasında bilimi ve teknolojiyi teşvik etmek için geldiğini ve gördüğü manzaranın kendisini gururlandırdığını belirterek, 'Memleket sevgisini unutmayın. Memleket sevgisi olmadan bir şey yapılmaz.' ifadelerini kullandı.

Gençlere tavsiyelerde de bulunan Sancar, 'Çok çalışın. İşler iyi gitmediğinde inatçı olun. Fatih Sultan Mehmet'in dediği gibi 'Ya ben onu alırım ya o beni alır' o düşünceyle iş yapın. Gelecek Nobel'ler buradan çıkabilir. Tekrar söylüyorum, Nobel için araştırma ve teknoloji yapmayın. İnsanlığa ve ülkemize yararlı bir şeyler yapmak için çalışın. Bilim yapın, teknoloji yapın.' dedi.

2022’de Samsun’da

  • TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, önümüzdeki yılki festivali Samsun’da düzenleyeceklerini belirtti. TEKNOFEST’i bir yıl İstanbul’da, bir yıl Anadolu’da düzenleme kararı aldıklarını hatırlatan Bayraktar, festivalin geçen yıl Gaziantep’te büyük bir coşkuyla yapıldığını anımsattı. Bayraktar, gelecek yıl düzenlenecek festivale ilişkin şunları söyledi: “TEKNOFEST 2022’yi, milli mücadele meşalesinin yandığı, bir ulusun kahramanlık destanının başlangıcı olan Samsun’da düzenleyeceğiz. TEKNOFEST Karadeniz 2022’de Samsun merkezli olarak Karadeniz’in yeşil ve mavinin her tonuna sahip muhteşem güzelliklere haiz şehirlerimizde gerçekleştirilecek."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.