Teknoloji "TEKNOFEST 2022 Karadeniz" Samsunda yapılacak

"TEKNOFEST 2022 Karadeniz" Samsun’da yapılacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'in 2022'de Samsun'da yapılacağını açıkladı. Karaaslan, Samsun'un güçlü altyapısı ve üstyapısıyla, konaklama kapasitesiyle, ulusal ve uluslararası organizasyonların gerçekleştirilmesine olanak sağlayan tesisleriyle, 2 devlet üniversitesiyle, gençlere sunduğu imkanlarla TEKNOFEST'e en iyi şekilde ev sahipliği yapacağını belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA

Karaaslan, yaptığı yazılı açıklamada, 21-26 Eylül'de İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2021'in kapanış gününde organizasyonun gelecek yıl Samsun'da düzenleneceğinin açıklandığını bildirdi.

TEKNOFEST'in 2022'de Karadeniz Bölgesi'nde Samsun merkezli gerçekleştirilecek olmasının çok önem taşıdığını vurgulayan Karaaslan, şunları kaydetti:

  • "TEKNOFEST, ikinci defa İstanbul dışında düzenlenecek. Bu anlamlı ve büyük organizasyonun İstanbul dışında gerçekleştirileceği ikinci şehrin Samsun olması ayrıca anlamlıdır. TEKNOFEST, her şeyden önce Samsun'un sağlam temelleri olan bilimsel altyapısının gelişmesine ve gençlik şehri kimliğinin güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Samsun, güçlü altyapısı ve üstyapısıyla, konaklama kapasitesiyle, ulusal ve uluslararası organizasyonların gerçekleştirilmesine olanak sağlayan tesisleriyle, 2 devlet üniversitesiyle, gençlere sunduğu imkanlarla TEKNOFEST'e en iyi şekilde ev sahipliği yapacaktır."

Vatandaşlar son gününde TEKNOFEST'e akın etti: Festival alanı hıncahınç doldu
FOTOĞRAF 8
Title
TEKNOFEST bugün son buluyor. Birçok etkinliğin yapıldığı festivalin son gününde festival alanında yoğun kalabalık vardı.
Title
Festival alanına gelen ziyaretçiler sergilenen uçak, helikopter, insansız hava aracı gibi araçları yakından inceleme fırsatı buldu. Düzenlenen helikopter ve uçak gösterilerini ilgiyle izledi.
Title
Ailecek festivale gelen Ahmet Burma Çok güzel çok eğlenceli. Umarım her sene düzenlenir. Çocukların teknolojiye ayak uydurması inanılmaz bir şey. İleriye dönük onlar için çok faydalı bir şey olacak. Bu sene ilk gelişimiz. Oğlumun her şey ilgisini çekti. Şimdi buraya girmek için yarım saattir sıra bekliyoruz. Bugün çok kalabalık diye konuştu.
Title
Havacılık ve uzay mühendisliğinde okuduklarını ve arkadaşıyla festivale geldiklerini söyleyen Ahseni Koçyiğit, Benim en çok uçağın mekaniği ilgimi çekti. Bölümümü de çok seviyorum, ilgi doluyum. İnşallah daha fazla böyle festivaller görebiliriz dedi.
Title
Bir başka ziyaretçi ise en çok helikopter yarışmasının ilgisini çektiğini dile getirerek, Herkesi bekliyoruz bugün son gün. Eğlenceli ve eğitim açısından çok güzel şeyler var şeklinde konuştu.
Title
13 yaşındaki Eylül Karakaya da en çok uçak gösterilerini beğendiğini söyledi.
Title
Title
Vatandaşlar son gününde TEKNOFEST'e akın etti: Festival alanı hıncahınç doldu
Havacılık Uzay ve Teknoloji festivali TEKNOFEST'in son gününde vatandaşlar festivale yoğun ilgi gösterdi. Ailece festivale gelen Ahmet Burma "Çok güzel çok eğlenceli. Umarım her sene düzenlenir. Çocukların teknolojiye ayak uydurması inanılmaz bir şey. İleriye dönük onlar için çok faydalı bir şey olacak" diye konuştu.

Karaaslan, TEKNOFEST'in Samsun'da gerçekleştirilmesi noktasında uzun zamandır görüşmeler yaptıklarını, bugün bunun sonucunu aldıklarını belirterek, "Gençlik şehri Samsun'umuz 2022 yılında dünyanın bir numaralı havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'e ev sahipliği yapacak. Bugüne kadar ulusal ve uluslararası organizasyonlara başarıyla ev sahipliği yapan şehrimiz, gelecek yıl bu büyük festivali de kendine yakışır şekilde gerçekleştirecektir. Ülkemize, milletimize, şehrimize ve tüm gençlerimize hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

"TEKNOFEST, 19 yılda yerli ve milli teknolojilerde ortaya konulan gayretlerin neticesidir"

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) yürütücülüğünde, Türkiye'de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda önemli çalışmalar yapan birçok kuruluşun paydaşlığıyla TEKNOFEST'in bu yıl 4. kez kapılarını açtığını anımsatan Karaaslan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"TEKNOFEST, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkemizde son 19 yılda yerli ve milli teknolojilerde ortaya konulan gayretlerin ve atılımların bir neticesidir. Ar-Ge ve yenilikçilik ekosistemimizi geliştirmek için Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve önderliğinde büyük çaba harcıyor, ülkemizin teknoloji kabiliyetlerini en üst seviyeye taşımak için gayretle çalışıyoruz. Türkiye'yi gururlandıran teknolojilere imza atan ve gençlerimize ilham olan Bayraktar ailesine bu vesileyle teşekkürlerimi iletiyorum. Gençlerimizin bu vizyona katkı sunacak çalışmalar içinde olmalarını görmek, geleceğe dair umutlarımızı daha da büyütüyor."

TEKNOFEST'te nefes kesen gösteri
FOTOĞRAF 15
Title
İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST'in son gününde Solo Türk nefes kesen bir gösteri uçuşu gerçekleştirdi.
Title
İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) son gününde de ziyaretçi akınına uğradı.
Title
TEKNOFEST’in son gününde de Solo Türk gösterisi nefes kesti.
Title
Festival kapsamında, yapılan uçuşların yanı sıra hava unsurlarıyla Keşif ve Kurtarma Operasyonu da gerçekleştirildi.
Title
Festival kapsamında Türk Yıldızları gökyüzüne Türk Bayrağı çizdi.
Title
Title
Title
Festival kapsamında Türk Yıldızları gökyüzüne Türk Bayrağı çizdi.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
TEKNOFEST'te nefes kesen gösteri
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul) Atatürk Havalimanı'nda devam ediyor. Festival kapsamında Türk Yıldızları gökyüzüne Türk Bayrağı çizdi.

Karaaslan, TEKNOFEST'te her sene roketten insansız hava araçlarına, elektrikli araçlardan yapay zeka teknolojilerine, iletişim teknolojilerinden uçan araba tasarımına, biyoteknolojiden çevre ve enerjiye kadar birçok alanda gençlerin takım ruhu ile rekabetlerine şahitlik ettiklerini belirterek, "Ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi'nin eseri olan TEKNOFEST sayesinde çocuklarımız ve gençlerimiz araştırma yapmanın, üretmenin, icat ortaya koymanın heyecanını yaşıyor. Kendilerine 2053 ve 2071 vizyonları emanet edilen gençlerimizin her alanda donanımlı ve nitelikli yetişmenin gayreti içinde olduğunu görmek hepimizi sevindiriyor. İnanıyoruz ki gençlerimiz ülkemizin milli teknoloji hikayesini başarıyla yazmayı sürdürecektir." görüşünü paylaştı.

"Türkiye'nin kalbi Samsun'da atacak"

Samsun’un yarışlarda elde ettiği başarılara da değinen Karaaslan, şunları bildirdi:

"Orta irtifa roket kategorisinde Türkiye birincisi olan Tanyeli Roket Takımı başta olmak üzere Samsunlu gençlerimizin başarıları göz dolduruyor. 2018'de ilk defa düzenlenen TEKNOFEST, her yıl milyonları bulan ziyaretçi sayısıyla büyümeye devam ediyor ve 88 ülkeden yüzlerce öğrenci ve girişimcinin katıldığı küresel bir organizasyon haline dönüştü. Seneye 5'incisi gerçekleştirilecek TEKNOFEST ile bilim ve teknolojiye dair her şey şehrimizde olacak, Türkiye'nin kalbi Samsun’da atacak."

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST'te duyurdu: Can Azerbaycan'dan başlayarak dost ve müttefik ülkelerde de düzenleyeceğiz
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST'te duyurdu: Can Azerbaycan'dan başlayarak dost ve müttefik ülkelerde de düzenleyeceğiz

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.