Teknoloji WhatsAppa bu kez de 267 milyon dolar para cezası kesildi

WhatsApp'a bu kez de 267 milyon dolar para cezası kesildi

WhatsApp, Avrupa Birliği gizlilik yasasını ihlal ettiği için 267 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Veri Koruma Komisyonu, WhatsApp üzerinden elde edilen verilerin tam olarak hangi amaçla kullanıldığının bilinmediğini ve bunun da AB veri gizliliği kurallarını ihlal ettiğini ifade ediyor.

Abone Ol Google News
Yunus Emre Şahin Yeni Şafak
WhatsAppa bu kez de 267 milyon dolar para cezası kesildi
WhatsApp

Dünyanın en fazla tercih edilen iletişim uygulaması WhatsApp, kişisel verilerin korunması hakkında çok fazla açıklama yapsa da bir türlü istenen adımları atmıyor. Dolayısıyla farklı ülkelerde sık sık para cezasına çarptırılıyor.

Whatsapp'a bu kez de Avrupa Birliği'nin veri gizliliği kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 267 milyon dolar ceza kesildi. Veri Koruma Komisyonu, şirketin verileri tam anlamıyla nasıl kullandığını açıklamadığını da belirtti.

Verilerin hangi amaçla kullanıldığı belli değil.

Komisyon, WhatsAppgizlilikdüzenlemelerinin AB gizlilik politikalarına uygun olması gerektiğinin altını özellikle çiziyor.

Kişisel verilerin tam olarak hangi amaçla kullanıldığının belirtilmemesi bu 267 milyon dolarlık para cezasının asıl sebebi.
Kişisel verilerin tam olarak hangi amaçla kullanıldığının belirtilmemesi bu 267 milyon dolarlık para cezasının asıl sebebi.

Konuyla alakalı olarak WhatsAppsözcüsünün yaptığı açıklama ise şu şekilde:

    WhatsApp güvenli ve özel iletişim taahhüt ediyor. AB'ye sağladığımız bilgilerin şeffaf ve kapsamlı olması için çalıştık.

Bu rakam, her ne kadar WhatsApp için çok büyük bir meblağ olmasa da komisyonun şu ana kadar kestiği en büyük para cezası. Ayrıca gerekli itirazların yapılacağı da belirtilenler arasında.

İlk ceza değil

WhatsApp'a kesilen bu para cezası aslında ilk değil. İletişim uygulaması, verilerin kullanılması nedeniyle geçtiğimiz dönemlerde de birçok farklı ülkede para cezasına çarptırıldı.

WhatsApp zaferi: Sözleşme Türkiye’de uygulanmayacak
TEKNOLOJİ
WhatsApp zaferi: Sözleşme Türkiye’de uygulanmayacak

Avrupa Birliği bu kez WhatsApp'a ceza hazırlığında
TEKNOLOJİ
Avrupa Birliği bu kez WhatsApp'a ceza hazırlığında

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.