Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Yazarlar Ters bir dergi Patlıcan

Ters bir dergi: Patlıcan

Hayati Develi
Hayati Develi Gazete Yazarı

Bundan sonra şiir erbabının "delikanlı mizah dergisi" Patlıcan''ı ıskalamamalarını tavsiye ederim.

Ne mübarek sebzedir patlıcan. Bakmayın siz onun pazarcı tezgâhlarında kazık gibi duruşuna; mutfağa girdi mi görün onu. Ne hünerler, ne kıvraklıklar gösterir: Musakka olur, imambayıldı olur, karnıyarık olur, patlıcan kebabı olur, gömme, oturtma, kızartma ve illâ da dolma olur; türlüden başlayarak sayısız birleşimin ve karışımın içine girer.

En sonunda dergi de olmuş Patlıcan. Pazar yerinin ciddi, mutfakların maharetli sebzesi, bir mizah dergisine isim olmuş.

Patlıcan "ters" bir dergi. E, mizah dergisi olabilmek için biraz ters olmak gerekir diyebilirsiniz. Patlıcancılar işe derginin formatını ters tutmakla başlamışlar. Dergi soldan sağa değil, sağdan sola doğru okunuyor. Dergiler aylık veya iki aylık olur ya, Patlıcan kırkbeş günde bir çıkıyor. Anladıdığım kadarıyla Ankara''da hazırlanıp Osmanıye''de basılıyor.

Bundan sonra şiir erbabının "delikanlı mizah dergisi" Patlıcan''ı ıskalamamalarını tavsiye ederim. Bilhassa Mulla Kâzım imzasıyla yazılan eleştiriler şuaramızın yüreğini hoplatacak cinsten. İkinci sayıdaki "Camuşlu Şiir Akşamları" başlıklı yazı da "şiir günleri" düzenleyenlerin ve o günlerde arz-ı endam edenlerin incelikli bir eleştirisi.

Yaşadığımız süreçleri eleştiren yazılar da var. Mehmet Aycı''nın "Teklîf" şiirinden birkaç beyit sunalım :

"Kurtlu güvercinin tiki oynar durur çiki çiki

Tavşan zaten altmış iki, ayı yirmisekiz olsun.

Belli değil muti asi çıkmıyor kimsenin sesi

Yırtık defter demokrasi föyü yirmisekiz olsun.

Vur al diye savaş çıktı ahali hep yavaş çıktı

Asena karavaş çıktı ruyu yirmisekiz olsun.

Nasıldı ayağı kazın nasıl ise öyle yazın

Zencinin bir, bir beyazın reyi yirmisekiz olsun."

Dergi beleş gönderilmiyormuş (bize öyle geldi ama), ilgilenenler için yazışma adresi (PK 273 06443 Yenişehir Ankara) Tel. 0532 520 88 36.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.