Dünya Almanyada Türk ailenin evinin kundaklandığı olayın üzerinden 29 yıl geçti

Almanya'da Türk ailenin evinin kundaklandığı olayın üzerinden 29 yıl geçti

Yıllar önce Almanya'nın Solingen kentinde yaşayan Genç ailesinin evine ırkçılar tarafından yapılan kundaklı saldırıda Türk aileden beş vatandaş yaşamını yitirmişti. Yaşanan acı olayın üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen ailenin acısı halen taze.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Almanyada Türk ailenin evinin kundaklandığı olayın üzerinden 29 yıl geçti
Almanya'da Türk ailenin evinin kundaklandığı olayın üzerinden 29 yıl geçti

29 Mayıs 1993'te Almanya'nın Solingen kenti, ırkçı saldırıya sahne oldu. Genç Ailesi'nden 5 aile bireyi, ırkçıların evlerini kundaklaması sonucu çıkan yangında hayatını kaybetti. Genç Ailesi'nin acısı, geçen 29 yıla rağmen dinmedi.

Ev için verdiği yıkım izni nedeniyle pişman

4 ırkçı saldırganın kundakladığı evde iki kızını, iki torununu ve yeğenini kaybeden Mevlüde Genç, yanan evlerini müze olarak korumak yerine yıkılmasına izin verdiği için pişman olduğunu söyledi.

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Başbakanlığının, başarılı dernekleri ödüllendirmek için her yıl ismine madalya bastırdığı Mevlüde Genç, "Acı benim acım, ölene kadar devam edecek. Ancak iyi olalım, birbirimize sevgi, saygı gösterelim, birbirimizi incitmeyelim.

"İyiliğin açmadığı kapı olmaz"

Yerli yabancı demeyelim, biz bu ülkenin parçasıyız. Ben buraya geleli 50 sene oldu, buranın ekmeğini yiyoruz. Birbirimize kardeş gözüyle bakalım, her zaman için iyi olalım. Biz bu ülkeye birer bavulla geldik, ev, ocak sahibi olduk yine dönemedik. Dönemediğimize göre birbirimize sevgi, saygı, hoşgörü gösterelim. İyiliğin açmadığı kapı olmaz, kötülükle zaman geçmez. Burada 3-4 milyon benim evlatlarım, kardeşlerim var." diye konuştu.

"Orası benim için çok özel bir yer"

Her hafta yanan evlerini ziyaret ettiğini aktaran Genç, "Çocuklarım orada emanetlerini verdikleri için orası benim için çok özel bir yer. Allah hepimize sabır versin aile olarak. Bu zor süreçte yanımda olan ve acılarımızı paylaşan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Mevlüde Genç, en büyük pişmanlığının yanan evlerinin yıkımına izin vermek olduğunu belirterek, "O zamanlar arkamda desteğim olmadı. Şimdiki aklım olsa ben oradaki bir taşı bile kaldırtmazdım ama acımız büyüktü. Oraya gidip görmeyelim diye yıktırdık ama çok pişmanım yıktırdığım için.

"Yeni doğan nesil bilmiyor neyin ne olduğunu"

Orası müze olarak kalsaydı çok daha iyi olurdu bizler ve insanlar için ama zaman geçti, yapacağımız bir şey yok. Okullarda birer saat zaman ayırsınlar ve bu olayları anlatsınlar gençlerimize. Yeni doğan nesil bilmiyor neyin ne olduğunu. Okullarda bu olayların dersini verirlerse çocuklarımız birbirlerine daha yakın davranır." ifadelerini kullandı.

"Aklımdan bir saniye bile çıkmıyor"

Aradan 29 yıl geçmesine rağmen acılarının dinmediğini anlatan Genç, şöyle devam etti:

"Hani kaset koyarsınız bitince başa sarar, onun gibi benim kalbimde de bir kaset var, bitiyor tekrar başa sarıyor. Aklımdan bir saniye bile çıkmıyor ama ne diyeyim, kader. Kaderin önüne bir şey geçmiyor. Kurban olduğum Allah kimselere bu acıyı vermesin, bütün vatandaşlarımıza da uzun ömür versin.

Ben yandım, benim insanlarım da yanmasın. Birbirimize destek olalım, kucak açalım, acılarımızı paylaşalım. Acı günümüzde de tatlı günümüzde de birbirimizin yanında olalım."

O geceyi anlattı

Irkçı saldırıda iki kızını, iki ablasını ve yeğenini kaybeden, 58 yaşındaki Kamil Genç de o gece yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Ertesi gün taksiye çıkacağım için o gece erken yattım. Bir ses duyduk ve eşim dedi ki 'Kamil kalk yanıyoruz.' Sigortaları kapatmak aklıma geldi, aşağıdan sigortaları kapatıp yukarı çıkana kadar ateş salona girmişti. Kızlarım ve kardeşlerimin yanına bir daha geçme şansım olmadı o alev içerisinde. Bir de ahşap olduğundan dolayı içerisi artık tamamen yanmaya başlamıştı, yarım veya bir dakika içinde her tarafı ateş sarmıştı.

Bizler dışarı çıkmıştık, itfaiye geldi. Rahmetli kızlarım arka binanın üçüncü katında uyurken vefat etti. İkisi benim kızımdı Hülya ve Saime, iki de kız kardeşim Hatice ve Gürsün. Gürsün üçüncü kattan aşağı atladığı an vefat etti, diğerlerini görmedim. Bir de misafir olarak teyzemin kızı vardı o da vefat etti."

"Türk devletimiz devamlı bizimle temastalar"

"O günleri hayal ediyorsun, hatta dün gece rüyama girdi olaylar. İnsanı ister istemez etkiliyor. Allah kimsenin başına vermesin, çok zor, anlatılacak gibi değil." diyen Kamil Genç, "Türk devletimiz devamlı bizimle temastalar, telefonlaşıyoruz. Annemi babamı arayıp ihtiyaçlarımızı soruyorlar. Alman devleti olsun, Türk devleti olsun bizi boş bırakmıyor." ifadelerini kullandı.

Solingen'de 29 Mayıs Pazar günü düzenlenecek 29. anma törenine herkesi davet eden Genç, "Ne kadar çok olursak herkese birlik olduğumuzu daha iyi göstermiş oluruz. Saat 16.00'da yanan evin önünde dua okunacak, 18.00'de belediyenin anıtına geçilip orada anma töreni yapılacak.

Bu ırkçılık, dilerim sonlanır ama devletin içinde de Nazi partileri olduğu müddetçe tahmin etmiyorum ki sonlansın. Ama biz ne kadar birlik olursak o kadar kuvvetli oluruz diyorum." şeklinde konuştu.

Solingen faciası

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Solingen kentinde 29 Mayıs 1993'de Genç Ailesi'nin Untere Werner Caddesi'ndeki evleri kundaklanmış, saldırıda Gürsün İnce (28), Hatice Genç (19), Gülüstan Öztürk (12), Hülya Genç (9) ve Saime Genç (5) hayatını kaybetmişti.

Yakalanan failler Markus Gartmann, Felix Köhnen, Christian Reher ve Christian Buchholz, hapis cezalarını çektikten sonra serbest bırakıldı. Kimlikleri gizli tutulan failler, yaşamlarını Almanya'da sürdürüyor.

Solingen faciası ve Avrupalı Türklerin güvenliği
DÜŞÜNCE GÜNLÜĞÜ
Solingen faciası ve Avrupalı Türklerin güvenliği

Solingen faciasında hayatını kaybedenler 28. yılında kabirleri başında anıldı
OYNAT 00:53
Solingen faciasında hayatını kaybedenler 28. yılında kabirleri başında anıldı
Almanya'nın Solingen kentinde 1993 yılındaki ırkçı saldırıda ölen Genç ailesinin 5 üyesi, Amasya'nın Taşova ilçesinde kabirleri başında anıldı.

Solingen'de 29 Mayıs 1993'te yaşanan neo-Nazi ırkçı kundaklama sonucunda aynı aileden 4'ü çocuk yaşta olmak üzere, 5 kişi hayatını kaybetmişti.

Almanya'da bir Türk'ün yaşadığı daireye kundaklama girişiminde bulunuldu
DÜNYA
Almanya'da bir Türk'ün yaşadığı daireye kundaklama girişiminde bulunuldu

Solingen faciasında kamu ayağı ortaya çıkarılmalı
GÜNDEM
Solingen faciasında kamu ayağı ortaya çıkarılmalı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.