Dünya AlmanyadahedefMüslümanlar

Almanya'da İslamofobi yükseliyor: Bir yılda 950 saldırı

Almanya’da hedef Müslümanlar

Almanya’da 2017 yılında Müslümanlara karşı en az 950 saldırı yapıldı. 60’ı camilere karşı düzenlenen saldırılarda 33 kişi yaralandı. Faillerin neredeyse tamamının aşırı sağcılardan oluştuğu kaydedildi. Ülkede Müslümanların maruz kaldığı saldırılar artış kaydederken Alman hükümeti ise izlemekle yetiniyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Almanya'da İslamofobi yükseliyor: Bir yılda 950 saldırı
Almanya'da İslamofobi yükseliyor: Bir yılda 950 saldırı

İslam düşmanlığının yükselişe geçtiği Almanya’da, geçen yıl İslam karşıtı en az 950 saldırı yapıldığı bildirildi. İçişleri Bakanlığının bir soru önergesine verdiği cevapta, İslam karşıtı saldırılarda, genelde cami ve camilere ait merkezlerin hedef alındığı vurgulandı.

SUÇLULAR CEZALANDIRILMIYOR

En az 60’ı camilere karşı yağılan saldırılarda 33 kişinin yaralandığı belirtilirken faillerin neredeyse tamamının aşırı sağcılardan oluştuğu kaydedildi. Saldırıların, camilere domuz kanı atılması, tehdit mektupları gönderme, başörtülü kadınlara saldırma, evlere veya camilere Nazi sembolleri çizme ve internette nefret içerikli yazıların paylaşılması şeklinde çeşitlilik gösterdiği ve maddi zararın hesaba katılmadığı belirtildi. Alman hükümeti, Müslümanların maruz kaldığı saldırılar artış kaydederken izlemekle yetiniyor. Suçluların cezalandırılmaması ve caydırıcı önlemlerin alınmaması Müslümanların kaygılarını artırıyor. Almanya’daki İslam karşıtı saldırıların ilk kez geçen yıl kayıt altına alınması nedeniyle bir önceki yıla ilişkin herhangi bir kıyaslama yapılamadığının da altı çizildi.

BUZDAĞININ GÖRÜNEN KISMI

Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) Başkanı Aiman Mazyek de yaptığı açıklamada, rakamların kesinlik taşımadığını çünkü bazı saldırıların kayıt altına alınmadığını söyledi. Mazyek Almanya’daki Müslümanların günlük yaşamlarında artık sokağa çıkarken çekinceler yaşadığını ifade etti.

SOKAKTAN MECLİSE TAŞINDILAR

Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, yaptığı açıklamada, İslam düşmanlığının ülkede kalıcı hale gelmesinden endişe duyduğunu belirtti. Jelpke, Almanya için Alternatif Partisi hakkında, ‘’İslam düşmanları artık sokaktan meclise geldiler. Meclis koltuklarında Müslümanların Almanya’daki yaşamlarına karşı ortamı zehirlemeye çalışıyorlar.’’ yorumunu yaptı.

REKLAM

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.