Dünya BM Genel Sekreteri Guterres Gerginlikten geri adım atın

BM Genel Sekreteri Guterres: Gerginlikten geri adım atın

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye'nin kuzeybatısında özellikle son 24 saatte tırmanışa geçen gerginlik nedeniyle ciddi korku duyduğunu belirterek, "Suriye'de süren çatışmalar boyunca bu en endişe verici anlardan biri. Acil bir eylem olmazsa, saat başı daha fazla tırmanma riski var." dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
BM Genel Sekreteri Guterres: Gerginlikten geri adım atın
Antonio Guterres

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres BM binasında, İdlib'deki çatışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bölgede özellikle son 24 saatte tırmanışa geçen gerginlik nedeniyle ciddi korku duyduğunu dile getiren Guterres, "Suriye'de süren çatışmalar boyunca bu en endişe verici anlardan biri. Acil bir eylem olmazsa, saat başı daha fazla tırmanma riski var." ifadesini kullandı.

Guterres, çatışmalarda en büyük bedeli sivillerin ödediğine dikkati çekerek şöyle devam etti:

  • "Son 3 ay içinde yaklaşık 1 milyon kişi evlerinden kaçtı. Okullara ve tıbbi tesislere hava saldırıları devam etti. Yerlerinden edilmiş ailelerin sığınak aradığı kamplar ve diğer yerler, bombardımana uğradı. Çatışma alanları genişleyip ilerledikçe daha yoğun nüfuslu bölgelere ulaşıldı."

Kahraman Mehmetçik rejim güçlerine ait helikopteri böyle vurdu
OYNAT 00:00
Kahraman Mehmetçik rejim güçlerine ait helikopteri böyle vurdu
Kahraman Mehmetçik İdlib'de, kendilerini ateş altına alan rejim helikopterini tam isabetle vurdu. Ortaya çıkan görüntülerde bölgede görev yapan askerler, başarılı atış sonrasında silah arkadaşlarını tebrik ediyor ve 'sığınaklara girin' uyarısı yapılıyor.

"Gerginlikten geri adım atın"

Durum tamamen kontrolden çıkmadan acil olarak ateşkes ilan edilmesi gerektiğine işaret eden Guterres, "İlgili kişilerle olan tüm temaslarımda, tek basit bir mesajım oldu; gerginlikten geri adım atın." dedi.

Guterres, Suriye'de 10. yılına girecek çatışmaların yıkım ve sefaletten başka bir şey getirmediğini vurguladı, tek çözümün diplomasiye şans verilerek BM yoluyla siyasi sürece devam edilmesi olduğunu kaydetti.

Erdoğan, Trump ile telefonda görüştü: İdlib'de yeni adımlar atılacak
GÜNDEM
Erdoğan, Trump ile telefonda görüştü: İdlib'de yeni adımlar atılacak

Fransa'dan Rusya ve Esed rejimine kınama
DÜNYA
Fransa'dan Rusya ve Esed rejimine kınama

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.