DünyaBM Suriyelilerebozuk gıda dağıttı

BM Suriyelilere bozuk gıda dağıttı

BM Dünya Gıda Programı (WFP), Suriye’de Al Amal kampında tarihi geçmiş gıda dağıttı. Bozuk konserveleri yiyen Suriyelilerin çoğu zehirlendi. Kamp sakinleri, uzun zaman yardım gelmediğini, gelenlerin de bozuk olduğunu belirtti.

Yasemin AsanYasemi AsanYeni Şafak
Batılı ülkeler, Suriyelilerin yaşadığı drama sessiz kalırken, yaptıkları gıda yardımları ile kendilerini avutuyor.
Batılı ülkeler, Suriyelilerin yaşadığı drama sessiz kalırken, yaptıkları gıda yardımları ile kendilerini avutuyor.

Suriye’de 6 yıldan beri devam eden iç savaş sebebiyle milyonlarca Suriyeli ya ülkelerini terketti ya da ülke içinde güvenli yerlerde hayat mücadelesi veriyor. Batılı ülkeler, Suriyelilerin yaşadığı drama sessiz kalırken, yaptıkları gıda yardımları ile kendilerini avutuyor. Yardım yaptıklarında da bozuk ya da tarihi geçmiş gıda malzemesi dağıtıyor. Suriye’de bulunan Al Amal kampında Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Dünya Gıda Programı (WFP), tarihi geçmiş konserve dağıttı. Kampta kalan yetişkin ve çocuklar, bozuk konserveleri yedikten sonra zehirlendi. Onlarca Suriyeli, zehirlenme vakaları sonrası tedavi altına alındı. Yaşanan olay karşısında Dünya Gıda Programı yetkilileri hiçbir açıklama yapmadı.

Zehirlenme vakaları sonrası BM Dünya Gıda Programı (WFP) yetkilileri herhangi bir açıklama yapmazken; uzun aradan sonra dağıtılan yardımlar hayal kırıklığına sebep oldu.

AL AMAL KAMPINA UZUN SÜREDİR YARDIM GELMİYORDU

Kampta kalan Suriyeliler zehirlenme olayından sonra, Dünya Gıda Programı’na tepki gösterdi. Uzun süredir yardım gelmediğini, son gelen yardımların da konserve şeklinde olduğunu kaydeden bazı Suriyeliler, zehirlenme vakaları sonrası, yapılan yardımların insanlar için uygun olmadığını, çünkü konservelerin bozuk olduğu yönünde görüş bildirdi. Zehirlenme olayı, İsrail ve Esed rejiminin çatışmasızlık bölgesi ilan ettiği bölgede yer alan Arrafeed köyündeki Al Amal kampında yaşandı. Yardımlara bağlı yaşayan Suriyelilere, o bölgede sadece Suriye Kızılayı ve Dünya Gıda Programı yardım yapabiliyor. 

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
Mehmet Demirkol: Quaremsa Vida'nın elini sıkmadı
Spor

Mehmet Demirkol: Quaremsa Vida'nın elini sıkmadı

Yorumcu Mehmet Demirkol, Bayern Münih maçında kırmızı kart gören Vida'nın aldığı paranın takım içerisinde huzursuzluğa neden olduğunu söyledi.
'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'
Gündem

'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'

Bursa’da kalbinin altından bıçak yarasıyla hastaneye gelen kişiyi hayatta tutabilmek için çalışan Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice ameliyathaneye gidene kadar sedyenin üzerinde kalp masajı yaptı. Doktorun insan hayatı için gösterdiği bu çaba ise saniye saniye kameralara yansıdı.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...
Cengiz Ünder'e Real Madrid kancası
Spor

Cengiz Ünder'e Real Madrid kancası

Roma formasıyla son 4 maçta 5 gol atma başarısı gösteren Cengiz Ünder için flaş bir transfer iddiası geldi. Dünyaca ünlü Sports Illustrated Dergisi'nde yazan Grant Wahl, Roma'nın mali yönden sıkıntılı bir süreçte olduğunu ifade ederken yıldızını parlatmaya başlayan Cengiz'in satılma olasılığından bahsetti.