Dünya Cumhurbaşkanı Erdoğanın konuşması BMye damga vurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması BM'ye damga vurdu

BM Genel Kurulu 71. Dönem Genel Görüşmeleri dün, 170 liderin katılımıyla başladı. Obama'nın Başkan olarak son konuşmasını yaptığı ve İsrail için ilk kez 'İşgalci' kelimesini kullandığı BM görüşmelerine damgasını vuran konuşma ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hitabı oldu. Daha önce de BMGK'daki 5 daimi üyenin dünyadan daha büyük olmadığını ifade eden Erdoğan, bu sistemin değiştirilmesi gerektiğini, dünya liderlerinin yüzüne söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğanın konuşması BMye damga vurdu
BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri, Genel Sekreter Ban Ki-mun'un hitabıyla başladı. 26 Eylül'e kadar sürecek görüşmelerin açılış gününde BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, yıl sonunda görev süresi sona ereceği için onuncu ve son kez BM Genel Kurulu'na hitap etti.

Ban 3 konuyu vurguladı

Ban, konuşmasında temel olarak şunlara vurgu yaptı: Dünyada güvenlik sorunlarının giderek büyüdüğü ve kompleks hale geldiği, aşırılıkçı şiddetin arttığını, kötü yönetimlerin toplumları ayrıştırdığı.

Obama'nın son konuşması

ABD Başkanı Barack Obama ise BM'de yaptığı konuşmada ilk kez İsrail'in Filistin'deki haksız ihlallerine yönelik "İsrail'in bu işgali ve yerleşimleri derhal durdurması gerektiğini" söyledi.

Obama, ABD Başkanı olarak son kez New York'taki BM Genel Kurulu Genel Görüşmelerine katılarak konuşma yaptı.

"Zalim bir popülarizm..."

Ancak bu durumun beraberinde sorunlar getirdiğini kaydeden Obama, agresif milliyetçilik, zalim bir popülarizm, aşırıcılık gibi sorunların bulunduğunu, bunların göz ardı edilemeyeceğini bildirdi. Obama, demokrasiye inananların seslerini daha güçlü çıkarmaları gerektiğini, demokrasilerin de hataları bulunduğunu söyledi ve ABD'den örnek verdi.

Obama'nın 'günah çıkardı' şeklinde yorumlanan ses getiren sözleri ise şöyle:

Örtünmek isteyen kadınlara karşı çıkan liberal demokrasiler görüyoruz. Hazreti Muhammed'i tasvir eden karikatürleri, Batılı gazeteleri protesto eden gösteriler görüyoruz." diyen Obama, Avrupa ve ABD'de göçmenlere karşı bir tavır bulunduğunu da hatırlattı.


Bu tür bir zihniyetin, Suriye'deki trajik iç savaşı ve Ortaçağ kötülüklerini barındıran DAEŞ'i körüklemek için uğraştığını kaydeden Obama, aşırıcılık ve mezhepçiliğin kolayca düzeltilemeyeceğini ifade etti ve "Eğer dürüstsek hiçbir dış gücün farklı dini ya da etnik toplulukları uzun süre bir arada yaşamaya zorlayamacağını anlayabiliriz." dedi.

DAEŞ gibi örgütleri yok etmek için birleşmek gerektiğine vurgu yapan Obama, Suriye'deki krizin çözümü için askeri bir yol bulunmadığını, diplomasi yolunun izlenmesi gerektiğini yineledi.

Aşırıcılığın önlenmesi gerektiğini söyleyen Obama, temel sorunlar çözülene kadar aşırıcılığın sınırların ötesine ihraç edilmeyi sürdüreceğine vurgu yaptı ve "Dünya, bir duvar inşa edip kendi toplumlarımızı aşırıcılıktan korumak için çok küçük." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması damga vurdu

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin kurulduğu dönemle bugünkü şartların aynı olmadığını ifade eden Erdoğan, "Beş ülkenin iki dudağının arasına dünyayı mahkum edemezsiniz. Ama şu anda dünya bu beş ülkenin iki dudağının arasına mahkum edilmiştir." ifadesini kullandı.

BM'de Fıtar Kalkanı'nı anlatan Cumhurbaşkanı, Fırat Kalkanı Harekatı'ndaki amacın bölgede fiili bir güvenli bölge oluşturmak olduğunun altını çizdi. Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Azez'den Fırat'a kadar bir terör koridoru olmaktan çıktı ve böylece burası bir barış koridoru haline gelmiş bulunuyor"

Eğer 'acaba ben sesimi çıkartırsam ne olur?' diye düşünürseniz, biz yanmışız. O zaman biz bu siyaseti yapamayız"
Tüm dünyanın temsil edilmediği bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin adaleti tesis edemeyeceğine vurgu yapan Erdoğan, "Bunun bir defa gözden geçirilmesi gerekir ve düşünebiliyor musunuz; üç tane ülke Avrupa'dan, bir ülke Asya'dan, bir ülke Amerika, beş ülke. Peki, dünyanın diğer ülkeleri ne olacak? Bunları bir kenara koyuyoruz. Biz diyoruz ki 20 ülke mi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde olacak, bunların hepsi daimi olsun. Dönerli olarak, iki yılda bir bunlar değişebilir, değiştirilsin ve hepsi de dünyayı temsil etmek üzere, tüm dünya ülkeleri burada yerini alsın. Adalet ancak böyle tesis edilebilir." diye konuştu.

"Acaba sesimi çıkarsam mı diye düşünürseniz..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Güvenlik Konseyi'ni, temsil niteliği güçlendirilmiş, daha demokratik, adil, şeffaf ve etkin kılacak kapsamlı bir reform üzerinde mümkün olan en geniş uzlaşmayı işte bu genel kurul sağlamak durumundadır. Eğer 'acaba ben sesimi çıkartırsam ne olur?' diye düşünürseniz, biz yanmışız. O zaman biz bu siyaseti yapamayız." değerlendirmesinde bulundu.

Siyasetçinin omurgalı olması ve inandığı doğruları seslendirmesi, bunun da arkasında durması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, böyle yapıldığında dünyanın aradığı adaleti bulabileceğini, demokrasinin de ancak bu şekilde sağlanabileceğini aktardı.

Irkçılık ve yabancı düşmanlığının öteki yüzü olan İslam karşıtlığının, yurt dışında milyonlarca vatandaşı olan Türkiye için önemli bir konu olduğunu ifade eden Erdoğan, 10 yıl önce dönemin İspanya Başbakanı ile beraberce öncülük ettikleri "Medeniyetler İttifakı Projesi"nin çağı tehdit eden tehlikeli akımlara karşı kalıcı çözümler bulunmasını amaçladığını vurguladı.

  • 6 ülke salonu terk etti
  • Brezilya'nın ilk kadın Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff 'in yerine görevi üstlenen yardımcısı Michel Temer, Birleşmiş Milletler'deki (BM) konuşması sırasında 6 Latin Amerika ülkesinin temsilcileri tarafından protesto edildi.
  • BM 71. Genel Kurulunda Brezilya Cumhurbaşkanı Temer'in konuşmaya başladığı sırada, Bolivya, Ekvador, Kosta Rika, Venezuela, Nikaragua ve Küba temsilcileri salonu terk etti.
  • Temer, BM Genel Kurulunda, Rousseff'in görevden alınmasının hukuki bir süreç olduğunu söyledi.
  • Bu arada Temer, BM salonu dışında da bazı göstericiler tarafından “Temer istifa" dövizleriyle protesto edildi.
  • Bulgar avukat ve girişimci bir babanın kızı olarak 1947 yılında Brezilya'da doğan Rousseff, ülkenin ilk kadın Cumhurbaşkanıydı. 12 Mayıs 2016'ta yolsuzluk iddiasıyla geçici bir süre için görevinden uzaklaştırılan Rousseff, 31 Ağustos'ta senatodaki oylamada görevinden azledilmişti.
  • Birçok Latin Amerika ülkesi Rousseff'in görevinden azledilmesini darbe olarak nitelendiriyor.

Rus Bakan BM'ye yürüyerek gitti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Başkanı Barack Obama'nın konvoyunun geçtiği sırada oluşan trafik sıkışıklığından dolayı Birleşmiş Milletler Genel Kurul Toplantısı'na yürüyerek gitti.


Fotoğraflarla Erdoğan'ın tarihi BM konuşması
FOTOĞRAF 11
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda.
Title
Erdoğan'ın BM'deki konuşmasını eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Bayraktar da takip etti.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda.
Title
Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu'nda.
Fotoğraflarla Erdoğan'ın tarihi BM konuşması
ABD'de düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 71. Genel Kurulu'nda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM'nin reforme edilmesini belirterek, “Uluslararası barış ve güvenliğin temininden sorumlu ana organ olan Güvenlik Konseyi reforme edilmedikçe, bu çabaların tam manasıyla amacına ulaşamayacağı açıktır. İşte bu sebeple, 'Dünya 5'ten büyüktür' gerçeğini her fırsatta uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz” dedi.

'BM ülkeleri FETÖ tehdidi altında'
OYNAT 03:20
'BM ülkeleri FETÖ tehdidi altında'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na (BM) seslendi. Günümüzde terör örgütlerin çok çeşitli yöntemlere başvurduğuna dikkat çekerek '15 Temmuz'da hain bir darbe girişimine maruz kaldık. Darbe girişimi milletimizin geleceğine sahip çıkmasıyla bertaraf edilmiştir. Bugün karşınızda bulunuyorsam 15 Temmuz gecesi milletimizin asil duruşu sayesindedir. Darbe girişimi aynı zamanda dünya demokrasisine karşı da yapıldı. BM Genel Kurulu'nda temsil edilen ülkeler FETÖ'nün tehdidi altında' diye konuştu.


Katar Emiri: Suriye'deki barbarlığı durdurmalıyız

Katar Emiri Temim bin Hamad El-Sani, BM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Suriye'deki durumun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. El-Sani, "Suriye rejiminin sloganı, 'Beşşar Esed geleceğimizde olmazsa, bu ülkeyi yakarız' oldu. BM'nin üstüne düşen Suriye'de süren barbarca katliamları durdurmaktır" dedi. El-Sani, Suriye'de sivillerin katliamına engel olmayan ve bu duruma seyirci kalan uluslararası toplumu eleştirdi. Libya'daki siyasi istikrarsızlığın da bir an önce sonlandırılması gerektiğine vurgu yapan Katar Emiri, "Libya'nın siyasi istikrarına kavuşmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Hollande: Suriye hepimiz için bir leke

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, BM 71. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Hollande, "Suriye'deki durum uluslararası toplum için bir lekedir" diye konuştu.

Suriye'de insanların açlıktan öldüğünü, insani yardımları taşıyan konvoylara saldırılar düzenlendiğini, kimyasal silahların kullanıldığını ve her gün çocukların öldüğünü ifade eden Hollande, uluslararası toplumun bununla ilgili sorumluluğu olduğunu vurguladı.
Amacımız fiili güvenli bölge
Hollande: Suriye'deki durum uluslararası toplum için bir 'leke'
Obama günah çıkardı

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.