Dünya Hafter güçleri sivillere saldırdı 4 ölü

Hafter güçleri sivillere saldırdı: 4 ölü

Libya’da Hafter güçleri, başkent Trablus’ta yerleşim bölgelerine saldırdı. Saldırıda 4 sivil hayatını kaybetti, 20 sivil yaralandı.

Haber Merkezi IHA

Libya’da Halife Hafter güçleri, başkent Trablus’ta yerleşim bölgelerine füze saldırısı düzenledi. Libya Sağlık Bakanlığında Kriz ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Fevzi Onis, Hafter güçlerinin saldırısı sonucu 4 sivilin hayatını kaybettiğini, 20 sivilin yaralandığını açıkladı. Onis, yarlılardan 4’ünün durumunun ağır olduğu ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamada, Libya’da Halife Hafter güçlerinin başkent Trablus’a ilerlemesiyle başlayan çatışmalarda 4 Nisan’dan bu yana 174 kişinin hayatını kaybettiği, 756 kişinin yaralandığı belirtildi.

ABD'nin kanlı Ortadoğu planını 12 yıl önce anlatmış
OYNAT 02:12
ABD'nin kanlı Ortadoğu planını 12 yıl önce anlatmış
NATO eski komutanı Wesley Clark, 11 Eylül saldırılarının ardından ard arda iç karışılıklara boğuşan ülkelerin nasıl bir karmaşanın içerisine sürekleneceğini 12 yıl önce katıldığı bir televizyon programında anlattığı görüntüler yeniden gündem oldu. Son dönemde Suriye, Libya ve özellikle Sudan'da yapılan gösteriler yıllar önce ülkeleri yok etmek için yapılan bir planın sonucu olduğunu gözler önüne serdi.


Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) ise Trablus’un çevresindeki çatışmalar nedeniyle 18 binden fazla kişinin göç etmek zorunda kaldığını ve 6 bin kişinin de yardım aldığını söyledi.
Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Trablus’u ele geçirmek için saldırı başlatan Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter arasında Trablus çevresinde çatışmalar 4 Nisan’da başlamıştı.

Libya'da bilanço ağırlaşıyor: 174 ölü, 756 yaralı
DÜNYA
Libya'da bilanço ağırlaşıyor: 174 ölü, 756 yaralı

Trablus'ta güvenlik önemleri en üst seviyede
DÜNYA
Trablus'ta güvenlik önemleri en üst seviyede

Libya'da General Hafter'e bağlı savaş uçağı düşürüldü
DÜNYA
Libya'da General Hafter'e bağlı savaş uçağı düşürüldü

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.