Dünya İngilterede Nu paniği Yeniden maske takma zorunluluğu getirildi

İngiltere'de 'Nu' paniği: Yeniden maske takma zorunluluğu getirildi

İngiltere'de ortaya çıkan Nu (Omicron) varyantının ardından hükümet, yeniden kapalı alanlarda maske takma zorunluğunu getirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İngilterede Nu paniği: Yeniden maske takma zorunluluğu getirildi
Arşiv

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede iki Omicron vakasının görülmesi üzerine, basın toplantısı düzenledi.

Varyantın dünyaya yayıldığını ve yayılma hızının da yüksek olduğunu kaydeden Johnson, Omicron'un "aşıların kısmen de olsa etkinliğini azaltabilecek kapsamlı bir mutasyon" olduğunu söyledi.

Johnson, "bilim insanlarına ne ile uğraştıklarını öğrenmeleri için zaman kazandıracak bazı önlemler" almak zorunda olduklarını kaydetti.

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU YENİDEN DEVREDE

Aşı durumlarına bakılmaksızın ülkeye giren herkesin varışlarından iki gün sonra PCR testi yaptırmaları gerekeceğini duyuran İngiliz başbakan, toplu ulaşım araçları ve marketler gibi kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunun da geri getirildiğini kaydetti.

"Geçici ve ihtiyati" önlemlerin 3 hafta sonra yeniden değerlendirileceğini bildiren Johnson, ayrıca şimdi 40 ve üstü yaşlarındakilere açık olan hatırlatıcı doz randevuların diğer yetişkinlere açılması için Aşı ve Bağışıklık Ortak Komitesi'ne başvurulduğunu belirtti.

Johnson, Noel'de geçen seneki gibi kısıtlamaların uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin soru üzerine "Bu Noel'in geçen Noel'den çok daha iyi olacağına kesinlikle eminim." dedi.

OMICRON VARYANTI NEDİR?

Güney Afrika'da tespit edilen yeni varyant, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Omicron olarak adlandırılmıştı. Omicron'un, Delta türünden daha bulaşıcı ve mevcut aşılara da karşı dirençli olduğu değerlendiriliyor.

Yeni varyantın tespit edilmesinin ardından aralarında İngiltere ve Türkiye'nin de olduğu çok sayıda ülke, bazı Afrika ülkelerinden uçuşları durdurmuştu.

Türkiye'nin 27 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı: Türkiye'de Nu varyantına rastlanmadı
KORONAVİRÜS
Türkiye'nin 27 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı: Türkiye'de Nu varyantına rastlanmadı

Koronavirüs bilançosu ağırlaşıyor: ABD rekor tazeledi İngiltere'de yeni varyant alarmı
KORONAVİRÜS
Koronavirüs bilançosu ağırlaşıyor: ABD rekor tazeledi İngiltere'de yeni varyant alarmı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.