Dünya İnsanlık dramı Afganistanda aileler açlık nedeniyle çocuklarını bin ila 3 bin dolara satışa çıkarıyor

İnsanlık dramı: Afganistan’da aileler açlık nedeniyle çocuklarını bin ila 3 bin dolara satışa çıkarıyor

Afganistan'da artan sefalet ve fakirlik nedeniyle günlük gıda ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan aileler, bin ila 3 bin dolar arası değişen ücretler karşılığı çocuklarını satıyor. 4 yaşındaki kız çocuğu Ziba bin 100 dolara, 6 yaşındaki kız çocuğu Zinet ise 2 bin 200 dolara satışa çıkarıldı. Açlık nedeniyle torunlarını satan 56 yaşındaki Ruhşana Samimi "Açız ve bu döneminde kimse bize yardım etmedi. Hatta kendi akrabalarımız bile yardım etmedi. Keşke yardım edilseydi de ben de torunlarımı satmak zorunda kalmasaydım" dedi. Satışa çıkarılan Zinet ise "Satışa çıkarıldığımdan beri çok korkuyorum. Ancak diğer aile fertlerimin geçimini sağlamak için mecbur baba ve annemin isteğini kabul ediyorum" diye konuştu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İnsanlık dramı: Afganistan’da aileler açlık nedeniyle çocuklarını bin ila 3 bin dolara satışa çıkarıyor
Açlık ve fakirlik nedeniyle onlarca aile, çocuklarını satışa çıkarıyor.

Afganistan'da yaz aylarında Taliban ile hükümet güçleri arasında yaşanan şiddetli çatışmalar sonucu Taliban'ın ülke yönetimini devralması ve akabinde uluslararası yardımların akışının durması ülkede yaşanan açlık ve sefaleti derinleştirirken, yaşam mücadelesi veren fakir aileler çocuklarını satıp ihtiyaçlarını karşılamak istiyor.

  • Afganistan'daki saha araştırmasına göre, kimi aileler bin ila 3 bin dolar arası değişen fiyatlara satışa çıkardığı çocuklarını yakınlarına satmak isterken, kimi aileler alıcının kim olduğuna bakmaksızın evlatlarını para karşılığı veriyor.

BM verilerine göre Afganistan'da, gelecek kış aylarında nüfusun yarısından fazlasına denk gelen 22,8 milyon kişi ciddi anlamda gıda sıkıntısı yaşayacak.

Son dönemde ülke genelinde artan açlık ve fakirlik nedeniyle onlarca aile, çocuklarını satışa çıkardığını duyurdu.

AA

Torunlarını satıyor

Gor vilayetinin merkez ilçesi Firuzkoh'un dışındaki Dere-yi Kazi bölgesinde bir barakada ailesiyle yaşam mücadelesi veren Samimi ailesi de çocuklarını satışa çıkaran ailelerden biri.

56 yaşındaki Ruhşana Samimi yaşadıkları geçim sıkıntısını ve torunlarını satmak istemelerinin nedenlerini anlattı.

Samimi, 2 oğlu, 1 gelini ve 4'ü kız 6 torunu ile birlikte duvarları sıvasız, su ve elektriği olmayan bir evde kiracı olarak yaşıyor.

Eşini 20 yıl önce hastalık nedeniyle kaybettiğini belirten Samimi, o zamandan beri fakirlik içinde bin bir zorlukla yaşadıklarını ve çocuklarını yetiştirdiğini belirtti.

Samimi, evin geçimini sağlayan büyük oğlu 30 yaşındaki Sıbgatullah'ın hastalanarak hastaneye kaldırılması ve küçük oğlu 20 yaşındaki Mir Veys'in ise hastanede ağabeyine refakat etmesi nedeniyle geçim sıkıntılarının arttığını ifade etti.

AA

"Açız ve kimse bize yardım etmedi"

İki kız torununu satıp elde ettiği gelirle oğlunun sağlık giderlerini ve mutfak ihtiyaçlarını temin etmek istediklerini kaydeden Samimi, kızların daha çabuk satılacağını düşündükleri onlara öncelik verdiğini anlattı.

Samimi, torunlarından 6 yaşındaki Zinet ve 4 yaşındaki Ziba'yı, "geçim umudu" olarak satışa çıkardıklarını savundu.

Yaşadıkları bölgede insanlar arasında satışı duyurduklarını aktaran Samimi, "Bir hafta önce iki torunumu satışa çıkardım ancak henüz satın alan olmadı. Büyük torunum için 2200 dolar ve küçüğü için ise 1100 dolar fiyat belirledim ama hala satın alan olmadı." dedi.

  • Samimi, "Açız ve bu döneminde kimse bize yardım etmedi. Hatta kendi akrabalarımız bile yardım etmedi. Keşke yardım edilseydi de ben de torunlarımı satmak zorunda kalmasaydım. Önümüz kış. Mecbur torunlarımı satıp kışın diğer torunlarıma yiyecek ve giyecek almam lazım. Şu an oturduğumuz bu harabe evin kirasını dahi ödeyecek paramız yok." diye konuştu.

Samimi'nin diğer torunları Leyluma (3), Süheyla (8), Refihullah (10) ve Nimetullah (11) yıpranmış eski kıyafetler içerisinde yaşam mücadelesi veriyor.

AA

"Satışa çıkarıldığımdan beri çok korkuyorum"

Satışa sunulan Zinet, "Satışa çıkarıldığımdan beri çok korkuyorum. Ancak diğer aile fertlerimin geçimini sağlamak için mecbur baba ve annemin isteğini kabul ediyorum." dedi.

Zinet'in ağabeyi Nimetullah ise "Kız kardeşlerimin satılması benim içimi acıtıyor. Yardım kuruluşlarından destek istiyoruz, kardeşlerim satılmasın." diye konuştu.

Çocukların annesi ise röportaj isteğini geri çevirdi.

"İnsanlık faciası yaşanabilir"

Gor vilayeti Göçmenler Müdürü Mevlevi Abdul Hay Mübaşir ise son aylarda yaşanan çatışmalar nedeniyle vilayette yaklaşık 1000 ailenin evlerinden olduğunu aktardı.

  • Mübaşir, "Bu ailelerin acilen yardıma ihtiyacı bulunuyor. Eğer bu insanlara yardım edilmezse insanlık faciası yaşanabilir." ifadelerini kullandı.

Pakistan’a geçmek isteyen binlerce Afgan sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturdu
OYNAT 00:52
Pakistan’a geçmek isteyen binlerce Afgan sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturdu
Afganistan'dan Pakistan'a geçmek isteyen binlerce Afgan, Kandahar vilayetindeki Spin Boldak sınır kapısında uzun kuyruklar oluşturdu.

Kabil'de yaşayan Türk kadın girişimci: Afganistan'dan umutluyum geri dönmeyi düşünmüyorum
OYNAT 00:58
Kabil'de yaşayan Türk kadın girişimci: Afganistan'dan umutluyum geri dönmeyi düşünmüyorum
Afganistan'ın başkenti Kabil'de yaşayan Türk kadın girişimci, burayı sevdiğini ve ülkenin geleceğinden umutlu olduğunu belirterek Türkiye'ye dönme planı olmadığını söyledi.

Komşularıyla, müşterileriyle ve arkadaşlarıyla samimi ilişki geliştirdiğini aktaran Fatma, 'Halk olarak Türklere çok düşkünler. Arkadaşlarım var, dükkanda çalışanlarım var. Hepsiyle diyaloğumuz çok güzel.' dedi.

Fatma, Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele alma süreci için ise 'İşlerimiz orta derecede güzel gidiyordu. Hükümet değişikliğinden dolayı dükkanı bir hafta kapattık. Şu an işlerimiz yarı yarıya düştü. Ama ben iyi olacağına eminim.' ifadelerini kullandı.


Milletimiz bizi 'Lebbeyk' diyerek karşıladı
OYNAT 07:33
Milletimiz bizi 'Lebbeyk' diyerek karşıladı
Afganistan Vardak Valisi Mevlevi Rahimullah Mahmut Yenisafak.com'dan Bülent Tokgöz'e açıklamalarda bulundu. 'Benim için tecrübe ve akide birdir. Başarının sırrı ihlasta saklıdır' diyen Mahmut, “Sadece lafla veya sloganlarla başarı gelmez; amelle gelir, ancak amel için ihlas şarttır. Bizim için amelden ziyade ihlas daha önemlidir. Amel olsa bile ihlas yoksa kaybetmeye mahkumdur. Bizim yani İslami Emirlik'in ve cihadımızın tarzı amelle birlikte ihlası öncelemektir ve bu da başarıya götüren etkendir” ifadelerini kullandı.
Afganistan'da kız öğrenciler Taliban'a destek yürüyüşü düzenledi
OYNAT 00:59
Afganistan'da kız öğrenciler Taliban'a destek yürüyüşü düzenledi
Afganistan'ın başkenti Kabil'de kız öğrenciler Taliban'a destek için toplantı düzenledi. Program, Kuran tilaveti ile başladı ve sloganlar eşliğinde yürüyüşle devam etti. Destek yürüyüşüne Taliban da katılarak öğrencilere destek verdi.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.