Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Japonyada koronavirüs yardım fonu ile kalamar heykeli inşa edildi

Japonya’da koronavirüs yardım fonu ile 'kalamar heykeli' inşa edildi

Japonya’da sahil kasabası Noto’da Covid-19 yardım fonunda sağlanan paralar ile devasa bir kalamar heykeli yapıldığı ortaya çıktı.

Haber Merkezi İHA
Japonya’da koronavirüs yardım fonu ile kalamar heykeli inşa edildi
Japonya'da koronavirüs yardım ödeneğiyle kalamar heykeli yaptılar.

Japonya’nın Ishikawa eyaletine bağlı Hosu Bölgesi’nde bulunan sahil kasabası Noto’da Covid-19 yardım fonunda sağlanan paralar ile devasa bir kalamar heykeli yapıldığı ortaya çıktı. Ulusal çapta salgınla mücadele için verilen hibeler ile 800 milyon yen (7,3 milyon dolar) yardım alan sahil kasabası, yardım parasının 25 milyon yenlik (228 bin 500 doları) kısmı ile dev bir kalamar heykeli yaptırdı. 13 metre uzunluğundaki heykelin, yardım paraları ile yaptırılması ise halkın tepkisini çekti.

Sağlanan yardım fonlarının doğrudan Covid-19 yardımları için harcanması gerekmese de, salgının devam ettiği göz önüne alınca birçok kişi heykele bu kadar para harcanmasını eleştirdi.

Bölge sakini Chunichi Shimbun yaptığı açıklamada, paranın tıp personeli ve uzun süreli bakım tesisleri gibi "acil destek" için kullanılabileceğini ifade etti.

Notolu yetkililer ise, heykelin turistleri salgından sonra kasabaya geri çekme amaçlı uzun vadeli bir planın parçası olduğunu ifade ederek, heykelin turistik bir cazibe merkezi olacağını ve Noto’nun ünlü uçan kalamarının tanıtımına yardımcı olacak uzun vadeli bir stratejinin parçası olduğunu belirtti.

Tokyo Olimpiyatları'na ilişkin yeni açıklama: Önlemler alınarak düzenlenecek
DÜNYA
Tokyo Olimpiyatları'na ilişkin yeni açıklama: Önlemler alınarak düzenlenecek

Japonya Havayolları 2,66 milyar dolar kayıp bekliyor
EKONOMİ
Japonya Havayolları 2,66 milyar dolar kayıp bekliyor

Japonya’da Kovid-19 salgınında "çifte mutasyon" alarmı
KORONAVİRÜS
Japonya’da Kovid-19 salgınında "çifte mutasyon" alarmı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.