Dünya Libyada yıpratma savaşı sürüyor

Libya'da yıpratma savaşı sürüyor

Libya'nın başkentini ele geçirmek için operasyon başlatan Halife Hafter, aradan geçen iki ayda amacına ulaşamadı. Başkenti savunan UMH güçleri de aynı şekilde, Hafter birliklerini başkent çevresindeki mevkilerinden uzaklaştıramadı. Güçleri eşit görünen iki taraf için de zamana karşı bir "yıpratma savaşı" sürüyor.

Haber Merkezi AA
İki aydır süren çatışmalar tarafların güçlerinin eşit olduğunu ortaya koyuyor.
İki aydır süren çatışmalar tarafların güçlerinin eşit olduğunu ortaya koyuyor.

Libya'nın başkentini ele geçirmek için yaklaşık iki ay önce operasyon başlatan ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri General Halife Hafter, iki ayı aşkın süreye rağmen Trablus'u kazanmakta başarısız olurken uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birliklerin de Hafter güçlerini başkent çevresinden uzaklaştıramamış olması tarafların aylarca sürebilecek bir "yıpratma savaşı" döngüsüne girdiğini gösteriyor.

  • Hafter, bundan iki ay önce 4 Nisan'da başkent Trablus'u ele geçirmek için sürpriz bir kararla saldırı emri verdi. Hafter, müttefiklerine vadettiği "hızlı ve kesin zaferi" aradan geçen iki aya rağmen henüz sağlayamazken, başkenti savunan UMH birlikleri, Hafter güçlerini başkent çevresinde durdurmayı başardı ancak Trablus çevresindeki mevzilerinden de dışarı atamadı.

Geçen iki ay içinde bazı noktalar taraflar arasında sık sık el değiştirdi. Bayram haftasının bitmesiyle, birliklerini güçlendirmeye çalışan taraflar şimdi karşılıklı bir yıpratma savaşı yürütüyor.

Hafter güçleri 25 Mayıs'ta "Havalimanı Yolu" cephesinden büyük bir saldırı başlattı. Bunu, şaşırtma taktiğiyle Ayn Zara ve Selahaddin bölgesine yapılan saldırılar izledi. Bu saldırılarla başkentin merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunan Selahaddin'e kadar ilerleyen Hafter güçleri, yerel basındaki haberlere göre çok sayıda mühimmat ve en az 20 savaşçısını da kaybetti.

Buna karşılık UMH güçleri ise eski havalimanı bölgesinde ilerleme kaydederek Hafter'in saldırısına karşılık vermeye çalıştı.

Libya Kaddafi'nin ardından ayakta durmaya çalışıyor
OYNAT 07:51
Libya Kaddafi'nin ardından ayakta durmaya çalışıyor
Libya'da Kaddafi'nin 42 yıllık liderliğine son veren 17 Şubat devriminin üzerinden tam 8 yıl geçti. Bugün Libya, bölünmenin ve iç savaşın eşiğine sürüklenmişken kimisi Kaddafi'yi arıyor, kimisi 'İyi ki de öldürüldü' diyor. Afrika'nın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkede, 17 Şubat 2011'de başlayan ayaklanmaların ardından Kaddafi dönemi, NATO'nun askeri müdahalesi ile sona erdi. Ancak istikrarsızlık ve belirsizliklerle geçen sekiz yılda, Libya'daki aktörlerin ve Avrupa ülkelerinin iktidar ve doğal kaynaklar için savaşı devam ediyor.

Güçler eşit ancak çatışma yeniden alevlenebilir

Ramazan Bayramının getirdiği geçici sükunetin sona ermesinin ardından cumartesi günü taraflar arasındaki çatışmalar eski havalimanı, Ramla, Et-Tavişa ve havalimanı yolu bölgelerinde yoğunlaştı.

  • Hafter güçleri, Trablus'un 30 kilometre güneybatısındaki Savani bölgesine doğru ilerlediğini duyurdu.

Bununla birlikte sahadaki gelişmelere bakıldığında, Hafter birliklerinin ilerleyen günlerde kesin üstünlük sağlamayı umdukları yeni bir saldırı hazırlığı içinde olduğu dikkati çekiyor. Ancak iki aydır süren çatışmalar tarafların güçlerinin eşit olduğunu ortaya koyuyor.

REKLAM

Zaman Hafter'in aleyhine

Hafter'in Trablus'u ele geçiremediği, UMH'nin ise Hafter'i kesin biçimde kovamadığı bu yıpratma harbinde, zaman Hafter'in aleyhine işliyor.

  • Operasyon uzadıkça Hafter'in iç ve dış müttefiklerinden aldığı destek azalırken, içerideki düşmanlarının baskısı da artıyor.

Hafter'in güvence olarak değerlendirdiği "ABD Başkanı Donald Trump'ın Halife Hafter'i Washington'da kabul edeceği" yönündeki haberlere Beyaz Saray'dan yalanlama geldi.

Hafter'in Trablus operasyonunun zımni destekçilerinden Fransa da başkentte UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Serrac'ı ağırlamasının ardından Hafter'e yönelik diplomatik tavrını değiştirdi. Aynı şekilde Suudi Arabistan da ev sahipliğini yaptığı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesine Libya'nın meşru temsilcisi olarak Serrac'ı davet etti.

Hafter'in milisleri arasında huzursuzluk

Öte yandan Hafter'e bağlı milis gruplar, Libya'nın farklı bölge, kültür, aidiyet ve geçmişlerinden gelen unsurlardan oluşuyor. Medhali Selefilerinden, Hafter'in oğullarının yönettiği silahlı oluşumlara, Sudan ve Çad'dan gelen paralı askerlerden, yerel kabile milislerine kadar geniş bir yelpazeyi bir arada tutmaya çalışıyor.

  • Hafter'in yönetimi çatısı altında gevşek bir emir komuta hiyerarşisiyle homojen olmayan şekilde savaşan bu milis oluşumlar ideolojik, kabilesel, kültürel çekişmeler ve çıkarlarının çatışması durumunda zaman zaman namlularını birbirlerine çevirebiliyor. Ufukta herhangi bir ışık görünmeden operasyonun uzaması bu gruplar arasında bir iç çatışma riskini de artırıyor.

Daha önce de bu tür iç çekişmeler nedeniyle milis gruplar içinde kopmalara alışık olan Hafter, Usame Cüveyli kontrolündeki Zintan Birlikleri, Petrol Tesisleri Muhafızları İbrahim Cedran ve Tebu Birlikleri'ni kaybetmişti.

Nitekim Hafter'e bağlı milis gruplar arasında "mühimmatın dağıtılması ve hangi ekibin hangi cepheye gideceği" yönünde iç tartışmalar yaşandığı şeklindeki iddialar yerel basında sıkça yer alıyor.

Hafter, güneyde herkesin hedef tahtasında

Aynı şekilde, Hafter'in Trablus operasyonuna başlamadan çok kısa önce ele geçirdiği ülkenin güneyindeki Fizan bölgesinde de durum pek farklı değil.

REKLAM
  • UMH'ye bağlı Güneyi Koruma Kuvvetleri Komutanı Ali Kenna liderliğindeki birliklerin yanı sıra Tebu kabilesine bağlı güçler de Hafter birliklerini düzenledikleri saldırılarla yıprattı.

Libya'nın güneyindeki Sahara Çölü'nde gizlenen DEAŞ unsurları da kaos ortamından faydalanarak aynı şekilde Hafter birliklerine vur-kaç saldırıları düzenledi.

Hafter'in "Petrol Hilali"ni kaybetme korkusu

Benzer şekilde, Hafter'e bağlı özel kuvvetler komutanı Venis Buhamade, birliklerinin Trablus'un 450 kilometre doğusundaki Sirte'den 320 kilometre uzaklıktaki Ecdebiye'ye uzanan bölgeyi korumakla görevlendirildiğini açıkladı.

  • "Petrol Hilali" şeklinde isimlendirilen bölgeye ilişkin bu yeni hamle, Hafter'in tüm kuvvetlerini Trablus'a yönlendirmesi halinde diğer bölgelerinin savunmasız kalmasından korktuğunu ortaya koyuyor.

Bingazi ile Sirte arasındaki pek çok kenti kapsayan Petrol Hilali Bölgesi, zengin petrol rezervlerinin yanı sıra Sidra, Ra's Lanuf ve Brega petrol limanlarına ev sahipliği yapıyor. Bölge, ülkenin toplam petrol rezervinin yüzde 60'ından fazlasını barındırıyor.

Hafter'in dört tarafı düşmanla çevirili

Farklı cephelere dağılmış yaklaşık 25 ile 30 bin arasındaki silahlı gücünün hepsinin aynı anda ateş altında kalması, Hafter'i Trablus'a yönelik operasyonunda zayıf düşürecektir.

  • Hafter'in gözden çıkaracağı en zayıf halka olarak ise son dönemde ele geçirdiği güney bölgesi öne çıkıyor.

Güney bölgesinde Tebu ve Tuareg kabileleri ile UMH'ye bağlı güçlerin saldırılarının yanı sıra DEAŞ'ın vur-kaç şeklindeki saldırıları, bu bölgeyi elinde tutabilmesi için Hafter'in ödemesi gereken maliyeti artırıyor.

Libya'nın yakın geçmişinde yaşanan 2014-2016 yıllarındaki Trablus çatışmaları ve yine Hafter'in baş aktör olduğu 2014-2017 yıllarındaki Bingazi savaşı, bugün başkent çevresinde yaşanan çatışmaların özellikle UMH'nin güç dengesini sağlamasıyla birlikte aylarca sürebileceğini gösteriyor.

Libya kasabı
DÜNYA
Libya kasabı

Yabancı savaş uçakları Libya'ya girdi
DÜNYA
Yabancı savaş uçakları Libya'ya girdi

Libya yeni bir iç savaşa sürükleniyor
DÜNYA
Libya yeni bir iç savaşa sürükleniyor
İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?
Gündem

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?

Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma gününde bu hafta da vatandaşlar camileri dolduracak. Cuma namazına gidecek olanlar İstanbul'da cuma saatini arıyor. Camileri dolduracak cemaat İstanbul'da cuma namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde İstanbul'da cuma namazı vakti ve ezan saatlerini bulabilirsiniz.
En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları
Gündem

En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları

En güzel cuma mesajlarını sizler için derledik. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Sizler için hazırladığımız SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz cuma mesajlarını haberimizde bulabilirsiniz.
Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar
Gündem

Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar

İstanbul'daki seçimler için geri sayım sürerken CHP-HDP ve İyi Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun ABD'nin en önemli 'etki' kuruluşlarından biri olan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü (WINEP) bağlantısı soru işaretlerine neden oldu. WINEP ile organik bağı olan isimlerin daha önce Türkiye'ye çok büyük zararlar veren adımların mimarı olması 'CHP adayını uluslararası arenada kimler destekliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Hatırlanacağı üzere Necmettin Erbakan, REFAH-YOL hükümetini iktidardan düşürenin WINEP ve Alan Makovsky olduğunu açıklayarak, 28 Şubat döneminin asıl mimarlarının da bu yapı olduğunu açıklamıştı. Erbakan'ı iktidardan eden Henri Barkey, Alan Makovsky gibi isimlerin yanı sıra Soner Çağaptay, Yurter Özcan, Faruk Loğoğlu gibi 'Arı Hareketi'nin önemli simaları bugün gelinen noktada İmamoğlu'nun arkasında yer alıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.