Dünya Taliban bu bitkinin ekimini yasakladı Uluslararası toplumdan destek istiyor

Taliban bu bitkinin ekimini yasakladı: Uluslararası toplumdan destek istiyor

Afganistan'da Taliban yönetimi, haşhaşa alternatif ürün ekimi için uluslararası toplumdan yardım istiyor. Sarhoşluk verici maddelerden olduğu için satışı ve üretimi yasak olan haşhaş yerine neler üretebileceği düşünülüyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Taliban bu bitkinin ekimini yasakladı: Uluslararası toplumdan destek istiyor
Taliban bu bitkinin ekimini yasakladı: Uluslararası toplumdan destek istiyor

Taliban lideri Molla Hibetullah Ahundzade, Ramazan Bayramı'yla ilgili yayınladığı mesajında, ülkede haşhaşın ekiminin tamamen yasaklandığını belirterek, bu yasağa herkesin uymasını istedi.

Sarhoşluk verici maddelerin yüz binlerce insanın hayatını tehdit ettiğini ifade eden Ahundzade, Taliban yönetiminin, haşhaş ekimine alternatif ürün bulunması için elinden gelen çabayı göstereceğine dikkati çekti. Ahundzade, Afgan çiftçilerin haşhaş ekimine alternatif için uluslararası toplumdan yardım istediklerini belirtti.

Bölge ve dünya için bir tehdit olan bu büyük meseleyi kimsenin yüzeysel olarak algılamaması gerektiğini kaydeden Ahundzade, haşhaş ekiminin yasaklanmasının öneminin anlaşılması ve Taliban'la bu konuda pratik iş birliği yapılması gerektiğini vurguladı.

Ahundzade, "Dini ve modern eğitimi teşvik etmek, okullar ve kolejler açmak ve eğitimin ilerlemesi için çalıştıklarına" işaret ederken, orta öğrenim çağındaki kız öğrencilerin eğitimlerinin askıya alınması hususuna değinmedi.

Eski siyasiler ve muhaliflere çağrı

Taliban'ın Afganistan'ı ele geçirmesinin ardından yurt dışına giden siyasi liderler ve muhaliflere ülkeye dönmeleri için çağrıda bulunan Ahundzade, ülkelerine dönerek güven içinde yaşayabileceklerinin altını çizdi.

Komşu ve diğer ilgili ülkeleri Afgan göçmenlerle uluslararası ilkelere dayalı iyi ilişkiler kurmaya davet eden Ahundzade, göçmenlere kötü muamele yapılmasının insan haklarına aykırı olduğunu kaydetti.

Ahundzade, göçmenlere kötü muamelenin kimseye fayda sağlamayacağını, aksine iki ülke halkları arasında sürekli şiddet ve nefrete neden olacağını ifade etti.

Afganistan'daki açlık alarm verici seviyede: Kızlarını satıyor, kuru unla besleniyorlar
FOTOĞRAF 16
Title
Taliban'ın yönetime gelmesi, ABD öncülüğündeki NATO birliklerinin ülkeden ayrılmasıyla kesilen uluslararası yardımlar, ülkedeki açlık ve sefaletin boyutlarını derinleştirdi.<br><br>
Title
Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, ülkenin yarısı gıda temininde zorluk yaşarken halkın yüzde 97'sinin yoksul olarak tanımlandığı ülkede, bir lokma ekmek alabilmek için kızlarını satmak zorunda kalan ailelerin sayısı artıyor.
Title
Herat vilayet merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Şehr-i Sebz bölgesinde, son 3-4 yıldır ağırlaşan kuraklık ve Taliban ile önceki hükümet arasındaki çatışmalar nedeniyle Badgis, Farah, Gor gibi çevre vilayetlerden göç etmek zorunda kalan binlerce kişi yaşıyor.
Title
Burada yaşam mücadelesi veren ve mutfağında birkaç kilo undan başka yiyecek hiçbir şeyleri olmayan Mir Hamza Musazey ve ailesi, günlerdir sadece kuru un yiyerek yaşama tutunma mücadelesi veriyor.
Title
Evde birkaç yorgan dışında bir şey yok<br><br>Mir Hamza Musazey, 2 eşi, 5'i kız 6 çocuğuyla kilden yaptığı; tuvaleti, banyosu, mutfağı, elektriği, suyu ve sobası olmayan 2 göz oda evde yaşıyor.<br><br>Çocuklar evin yakınlarında UNICEF'in kurduğu çadır okullarda, okuma yazma öğreniyor.<br><br>Pencereleri naylonla kapatılmış, çatısı yağmurda su damlatan evde 9 kişi yaşayan aile, akşamları donmamak için kalın yorganlar altında yatmak zorunda kalıyor.
Title
Daha önce tarlalarda işçi olarak çalıştığını söyleyen Mir Hamza Musazey, hasta olduğunu ve bu nedenle çalışamadığını ifade ederken anneler elleriyle yün temizleyip ip yapıyorlar. Yünden elde edilen ipin 1 kilogramı 50 afganiye (yaklaşık 0,5 dolar) denk geliyor. 1 kilogram ipi elde etmek ise 2-3 günlerini alıyor.
Title
Fakirlik nedeniyle 2 kızını sattı<br><br>İlk eşinden 5 kızı bulunan Musazey, erkek çocuk sahibi olmak için ikinci defa evlendiğini ve bu eşinden de 1 kız 1 erkek 2 çocuk sahibi olduğunu söyledi.<br><br>Geçen yıl 1500 dolara 5 yaşındaki kızını Kandaharlı bir kişiye sattığını aktaran Musazey, bu kişinin kızını oğlu ile evlendirmek için satın aldığını, Pakistan'a götürdüğünü ve şu an orada yaşadıklarını söyledi.<br><br>Yaşadıkları bölgede kendileri gibi yüzlerce insanın fakirlik nedeniyle kızlarını satmak istediğini anlatan Musazey, kızlarını dahi arayamadıklarını kaydetti.
Title
Eşinin, her gün gözyaşı döktüğünü ve Pakistan'a gidip kızını görmek istediğini aktaran Musazey, \"Yılda bir defa anca kızımla konuşabilirim. Telefona para yükleyecek ve kızımı arayacak maddi imkanım yok. Çocuğumla konuşmak istiyorum ancak buna imkanım yok.\" ifadelerini kullandı.<br><br>3 ay önce 3 yaşındaki bir kızını daha 50 bin afganiye (500 dolar) yine Kandaharlı bir aileye sattığını ve kızın 6 yaşına geldiği zaman evden götürüleceğini söyleyen Musazey, \"Şu an bir parça un alacak paramız dahi yok. 2 kızımı sattım. 4 kızım daha var onları da satmaya mecburum. Satacak kimse de bulamıyorum. Açız, işimiz yok, hiç bir şeyimiz yok.\" dedi.
Title
Günlerdir kuru unla besleniyorlar<br><br>Aile en son ne zaman doğru dürüst bir yemek yediğini hatırlamıyor. Annelerin yün ve ip işlerinden haftada kazandıkları 100-200 afgani (yaklaşık 1-2 dolar) ile az miktarda un, patates ve çay alınabiliyor.<br><br>Anne Alembibi Musazey, son günlerde yaptıkları işleri satamadıklarını belirterek günlerdir sadece kuru un yediklerini söyledi.<br><br>Anne ve baba Musazey, \"Bugün ne yediniz?\" sorusuna, \"Hiçbir şey\" yanıtını verirken baba Musazey, 1 kilo unun 2-3 gün kendilerini doyurduğunu söyledi.
Title
Anne Musazey, içinde bulundukları durumu şu ifadelerle anlattı:<br><br>\"Bir kızımı Pakistan'a sattım. Kontör parası bulamadığım için kızımla da konuşamıyorum. Kızımın yaşayıp yaşamadığını dahi bilmiyorum. Gün boyu bir takke örüyorum ancak onu da satamıyorum. Yiyecek içecek hiçbir şeyimiz yok. Elimden ne gelirse yapacağım bu durumda. Kızlarımı mecburen sattığım için hep ağlıyorum. Ne yapayım açlıktan ölmektense bu yolu seçtim.\"
Title
Kız çocukları küçük yaşta satılıyor<br><br>Açlık ve sefaletin pençesinde hayatta kalma mücadelesi veren Afgan ailelerde, erkek çocuklar genelde şehirde ayakkabı boyacılığı, çöplerden plastik ve kağıt toplama gibi işlerde çalışarak evlerine az da olsa para getirebiliyor. Ancak bazı aileler, kız çocukları eve maddi katkı sağlayamadığı için \"elden çıkarmak\" istiyor. Bu nedenle, küçük kızların evlendirilme amacıyla satılması ülke genelinde sıkça görülen bir durum.<br><br>
Title
Satın alan kişiler kızların 11-12 yaşına gelinceye kadar ailesiyle kalmasına izin verebiliyor. Kızlar, bu yaşa eriştiklerinde de alan kişiler ile ya da onların çocukları ile evlendirilmek zorunda bırakılıyor.
Title
Afganistan ekonomisi tarihi çöküş yaşıyor<br><br>Taliban’ın 15 Ağustos 2021'de yönetimine gelmesinin ardından bu ülkeye yönelik yardımlar kesildi.<br><br>Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve ABD Merkez Bankası Afganistan’ın uluslararası fonlara erişimini kesmişti.
Title
Özellikle geçen yaz aylarında artan çatışmalar ve istikrarsızlık nedeniyle zor günler geçiren Afganistan’da, söz konusu yardımların kesilmesi ile ülke ekonomisi içinden çıkılamaz bir hal aldı.<br><br>Afganistan’da işsizlik, fakirlik ve açlık alarm verici seviyelere ulaştı.
Title
BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Afganistan'da akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalan kişi sayısının en az 18,8 milyon olduğunu ve bu sayının kış aylarında 22,8 milyona yükselmesinin beklendiğini duyurmuştu.
Title
Yoksulluğun arttığı Afganistan'da Heratlı aile günlerdir kuru unla besleniyor
Afganistan'daki açlık alarm verici seviyede: Kızlarını satıyor, kuru unla besleniyorlar
Taliban'ın yönetime gelmesinin ardından yoksulluk ve sefaletin büyük artış gösterdiği Afganistan'da, Heratlı aile günlerdir sadece kuru un yemek zorunda kalıyor. Birleşmiş Milletler raporlarına göre, ülkenin yarısı gıda temininde zorluk yaşarken halkın yüzde 97'sinin yoksul olarak tanımlandığı ülkede, bir lokma ekmek alabilmek için kızlarını satmak zorunda kalan ailelerin sayısı artıyor.

Beceriksizlik itirafı: Afganistan'daki acziyetini kabul etti
DÜNYA
Beceriksizlik itirafı: Afganistan'daki acziyetini kabul etti

Yüzüstü bıraktı: ABD, Afganistan’da kendisine hizmet edenleri kaderine terk etti
DÜNYA
Yüzüstü bıraktı: ABD, Afganistan’da kendisine hizmet edenleri kaderine terk etti

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.