Dünya Tam bir tiyatro vicdan istismarı

ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye’deki çeşitli hedeflere bomba yağdırdı.

Tam bir tiyatro vicdan istismarı

Esed’in kimyasal katliamı sonrası ABD, İngiltere ve Fransa, dün gece boyu Şam, Hama, Humus, Dera ve Süveyra’yı bombaladı. Ancak Esed’e hiçbir zarar verilmedi. İnsani hassasiyet üzerinden şov yapıldı. Saldırı, İngiltere-Rusya kapışmasının Suriye’ye taşınması oldu. Operasyonun bir başka hedefinin Türkiye-Rusya-İran ittifakını çatlatmak olduğu görüşü öne çıktı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye’deki çeşitli hedeflere bomba yağdırdı.
ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye’deki çeşitli hedeflere bomba yağdırdı.

Yıllardır yüzbinlerce masumun öldürülmesine seyirci kalan ABD, Duma’daki kimyasal vahşeti bahane ederek Suriye’deki başat aktörlere gözdağı niteliğinde bir operasyona kalkıştı. Donald Trump’ın günlerdir çelişkili sözlerle duyurduğu harekât için düğmeye basan Washington, Londra ve Paris, müşterek bir saldırıya imza atarak Şam rejimine ait çeşitli hedefleri bombaladı. Ankara’da Erdoğan, Putin ve Ruhani’yi buluşturan zirvenin hemen sonrasında meydana gelen kimyasal provokasyon, Suriye ve Irak’ı kana bulayan egemen güçlerin yeniden sahaya dönmesiyle sonuçlanmış oldu. ABD ile Fransa Doğu Akdeniz ve Kızıldeniz’deki savaş gemileri ile denizaltılarından, İngiltere ise Güney Kıbrıs’taki Akrotiri Üssü’nden kaldırdığı uçaklardan atılan seyir füzeleri Suriye’de en az 16 noktayı hedef aldı. Fransız Mirage ve ABD’ye ait B-1B tipi bombardıman uçakları da saldırıya destek verdi. Şam, Hama, Humus, Dera ve Süveyda bölgelerinin hedef alındığı saldırıda Türkiye’deki İncirlik Üssü hiçbir şekilde kullanılmadı. ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, bombardıman öncesi Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı arayıp bilgilendirdi. Pentagon Rusya’yı da sürekli bilgilendirdi.

SABAHA KARŞI BAŞLADI

Dünyaya ABD Başkanı Trump’ın duyurduğu saldırılar önceki gece Türkiye saatiyle 04.00’da başladı. Şam’daki Cumhuriyet Muhafızları, Dumeyr Havaalanı, Şam Uluslararası Havalimanı çevresi, Cemeyre Bilimsel Araştırmalar Merkezi, Berze Araştırma Merkezi, Kasyun Dağı’ndaki hava savunma sistemleri, Kisve ve Kalamun bölgelerindeki askeri noktalar hedeflendi. ABD, İngiliz ve Fransız güçleri ayrıca rejimin kontrolünde bulunan Hama ilinde havaalanı, Humus ilinin Kuseyr bölgesinde Hizbullah güçleri, Dera’da 89. Tugay olarak bilinen İran güçleri ve bazı askeri noktalar, Suveyda ilinde Halhala Havaalanı ve Dera ilinin İzra bölgesindeki hedeflere de füze gönderdi. Rakka, Deyrizor, Haseke, Halep, Lazkiye ve Tartus gibi bölgeleri kapsamayan 14 Nisan saldırısında vurulan noktalar ABD ve müttefikleri tarafından paylaşıldı. ABD’nin Şam ve Kuneytra bölgelerinde belirlenen hedefleri vurduğu saldırı dalgasında İngiltere ve Fransa ise Humus ve Dera’yı bombaladı.

RUSYA: 103 FÜZEDEN 71’İ DÜŞÜRÜLDÜ

Suriye’nin rejim kontrolündeki bölgelerinde yaşayanlara uzun süre siren sesleri dinleten hava operasyonunda Tomahawk seyir füzeleri kullanıldı. Fransa ise gemilerden atılan Scalp füzeleriyle bombaladı. Esed ve Rusya, saldırılara S-200, S-300, S-400 gibi hava savunma sistemleriyle cevap verdi. Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, operasyonda kullanılan 103 güdümlü füzeden 71’inin Suriye hava savunma sistemleri tarafından engellendiğini duyurdu. Moskova’nın iddiasına göre, havada imha edilemeyen ve hedefini bulan 32 füze, bir süredir kullanımdışı olduğu belirtilen Cemeyre ile Berze Araştırma Merkezi binalarını imha etti. Şam’daki Cemeyre ve Berze dışında diğer bölgelerde ciddi bir tahribat izine rastlanmamış olması, Rusya’nın iddiasını güçlendirdi.

ABD: 105 ATIŞ DA HEDEFİNİ BULDU

ABD ise 105 füze atıldığını ve hedeflerin tam isabetle vurulduğunu öne sürdü. Pentagon, Suriye hava savunma sistemlerinden 40 füze fırlatıldığını ancak bunların kendi füzelerini durduramadığını öne sürdü.

  • ABD: Hedefler boşaltılmış olabilir!
  • Saldırıya ilişkin basın toplantısı düzenleyen ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth McKenzie, ilginç bir itirafta bulundu. Esed’in vurulan yerleri önceden boşaltıp boşaltmadığına ilişkin soru üzerine McKenzie, “Hedeflerde birçok kişi önceden tahliye edilmiş olabilir. Ancak biz de zaten bölgede çok fazla insan öldürmeyelim diye sabah 4’te saldırı yapmayı seçtik.” şeklinde konuştu.

240 milyon dolarlık gösteri

100’ün üzerinde Tomahawk ve Scalp seyir füzelerinin kullanıldığı saldırılar ABD, Fransa ve İngiltere’ye yaklaşık 240 milyon dolara mâl oldu. Tek gecede harcanan bu mühimmatın birçoğu Rus hava savunma sistemlerince imha edildi. Operasyonların kimyasal tesisleri hedeflediği iddia edilse de bölgede sadece 2 merkezin yıkılması ve daha pek çok tesisin mevcudiyetini sürdürmesi kafalardaki soru işaretlerini çoğaltmaya yetti.

Kim ne kullandı? Pentagon silah denedi

* ABD saldırıda kullanılan silah mühimmatlara ilişkin basınla bilgi paylaştı.

UÇAKLAR: B-1B (ABD), Rafales ve Mirage (Fransa), Tornado ve Tayphoon (İngiltere)

FÜZELER: Tomahawk, JASSM (ABD radardan gizlenme özelliği bulunan JASSM füzelerini bir saldırıda ilk kez kullandı), Storm Shadow (İngiltere), SCALP (Fransa)

GEMİLER: Kızıl Deniz, Basra Körfezi ve Akdeniz’de konuşlu 3 ABD gemi-destroyeri. 1 Fransız fırkateyni.

DENİZALTI: Akdeniz’de konuşlu “USS John Warner” denizaltı.

Rasulaynda cephanelik ele geçirildi

Rasulayn'da cephanelik ele geçirildi

​PKK/YPG'ye ait büyük miktarda silah ve mühimmat bulundu.
Mazlum Kobanininiadesi istensin!

Mazlum Kobani'nin
iadesi istensin!

ABD ile aramızdaki 'suçlu iadesi anlaşması' uygulansın.
Teröristler keskin nişancılarla saldırdı

Teröristler keskin nişancılarla saldırdı

​Mutabakata rağmen YPG/PKK saldırı düzenledi.
Afrika ile ilişkilerimiz altın çağını yaşıyor

Afrika ile ilişkilerimiz altın çağını yaşıyor

​Cumhurbaşkanı, Afrika Ülkeleri Dini Liderler Zirvesinde konuştu.
Babasının <br>çektiği kredi ile ilk kez yüzünü gördü

Babasının
çektiği kredi ile ilk kez yüzünü gördü

​21 yaşındaki kızın nakil sonrası yaşadığı mutluluk.
Son 36 saatte<br>14 saldırı

Son 36 saatte
14 saldırı

​MSB, YPG/PKK'lı teröristlerin mutabakata uymadığını açıkladı.
2,5 saatlik yol <br>40 dakikaya inecek

2,5 saatlik yol
40 dakikaya inecek

2 ilçeyi birbirine bağlayacak yol yıl sonu açılıyor.
İspanya polisinden<br>tepki çeken şiddet

İspanya polisinden
tepki çeken şiddet

Barselona sokaklarını ateşe veren eylemciler, polis şiddetiyle karşı karşıya kaldı.
Hasretinden geceleri yatamıyorum

Hasretinden geceleri yatamıyorum

Anneler 47 gündür HDP önünde evlat nöbetinde.
Buz tutmuş<br>kasaba:  Oymyakon

Buz tutmuş
kasaba: Oymyakon

Hava sıcaklığı rekoru eksi 65 derece ile kırıldı.

41 DEAŞ'lı daha teslim alındı

41 DEAŞ'lı daha teslim alındı

YPG'nin serbest bıraktığı teröristler yakalandı.
Günlük <br>350 TL yevmiye

Günlük
350 TL yevmiye

​Sadece yükseklik korkusu olmayan erkekler çalışabiliyor.
Test pilotlarının ölümcül hata mesajı

Test pilotlarının ölümcül hata mesajı

Boeing'in 737 Max arızasını 2016'dan beri bildiği ortaya çıktı.
MİT 'Meksika imamını' paketledi

MİT 'Meksika imamını' paketledi

Osman Karaca yakalanarak Türkiye'ye getirildi.
Alman devi personeli tehdit etti

Alman devi personeli tehdit etti

Lufthansa'dan zam isteyen personele skandal.
Seferler iptal edildi

Seferler iptal edildi

​İstanbul yoğun sise teslim oldu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.