Ekonomi 6 milyon kişinin borcu böyle silinecek

6 milyon kişinin borcu böyle silinecek

6 milyon kişinin 2 bin liraya kadar olan icra borçlarının silinmesi 9 milyon icra dosyasının tasfiye edilmesi anlamına geliyor. İcralık dosya, varlık yönetimi şirketlerinden birine ait ise TMSF tarafından devralınacak.

Abone Ol Google News
Ekonomi Servisi Yeni Şafak
6 milyon kişinin borcu böyle silinecek
İcra dosyası

Dar gelirli vatandaşların icra ve haciz sorunlarının çözüme kavuşturulması amacıyla, 2 bin liraya kadar olan borçları kapsayan yaklaşık 6 milyon kişinin 9 milyonu bulan icra dosyası tasfiye edilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu sayede yaklaşık 30 milyar lira tutarındaki icra borçlarının yakında tasfiye edileceğini açıkladı. Düzenlemenin ayrıntıları da netleşti.

KÜÇÜK BORÇLARI KAPSIYOR

  • Dosyaların önemli bir kısmı; elektrik, su, doğal gaz ve telefon gibi abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan küçük borçlara tekabül ediyor. Bu şekilde, küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir düzeyine sahip vatandaşların icra konusu olmuş borçlarının tasfiyesi amaçlanıyor.

ŞİRKETLERE GİDER OLARAK YAZILACAK

Düzenlemeden borç miktarı 2 bin liraya kadar olan elektrik, su, doğal gaz gibi faturalardan borçlu durumdaki gerçek kişiler, yani vatandaşlar yararlanacak. Bakanlık açıklamasında “İcra dosyalarının tasfiyesi için, bu alacakların kurum bilançolarından çıkarılması ve giderleştirilmesi suretiyle alacaklıların alacaklarından feragat etmelerini sağlama yöntemi önerilmektedir” denildi. Bu kapsamda, söz konusu alacaklar muhasebe kayıtlarından çıkarılabilecek ve giderleştirilebilecek alacaklar kategorisine alınacak. Bu karar sonrası şirket veya kurumlar, alacaklarından feragat ettikleri ve icra takipleri varsa bunlardan vazgeçtikleri takdirde bu alacaklar gider kaydedilmek suretiyle yok edilebilecek.

YAKLAŞIK 30 MİLYAR LİRA

  • Bu şekilde halen takip çıkış tutarı bin liraya kadar olan icra dosyasının büyük çoğunluğu tasfiye edilebilecek ve bu suretle vatandaşın, 10 milyara tekabül eden borcu silinecek takip çıkış tutarı 2 bin lira olarak kabul edilirse borçlular, 20 milyar TL’ye yakın icra borç yükünden kurtulabilecek. Yani tasfiye edilen borç 30 milyar lirayı bulacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati

MUHALEFET ROL KAPMA TELAŞINDA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sosyal medya paylaşımlarına tepki gösterdi. Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: “Şimdi de 'borçlarınızı ödemeyin' diyorsunuz. Bu açıklamalarınızı ne hikmetse daha bir gün evvel dar gelirli vatandaşlarımız için yakında iki farklı destek paketi açıklayacağımızı belirtmemizden hemen sonra aceleyle yapıyorsunuz. Milletimiz, muhalefet lideri olarak sizden orijinal, gerçekçi ve kendi projelerinizi ortaya koymanızı beklerken sizin spekülatif açıklamalardan ve rol kapmaya dönük basit manevralardan öteye geçmeniz, sorumluluklarınızın bilincine varmanız gerekmez mi? "

VARLIK YÖNETİMİ ŞİRKETLERİ ANLAŞTI

  • İcralık dosya, Varlık Yönetimi şirketlerinden birine ait ise bin veya 2 bin 500 liraya kadar olan kısmı TMSF’ye ait Birikim Varlık Yönetim Şirketi tarafından devralınacak ve bu şirketin alacağından feragat etmesi usulü uygulanacak. Açıklamada, varlık yönetim şirketleri ile mutabık kalındığı belirtildi.

BİR AYDIR ÜZERİNDE ÇALIŞILIYORDU

Adalet Bakanlığı kaynaklarına göre, dar gelirli vatandaşların icra ve haciz sorunlarının çözüme kavuşturulması amacıyla ilk olarak Adalet, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları çalışmalara başladı. Yapılan teknik çalışmalar sonrası ilgili bakanlar 17 Ağustos'ta Adalet Bakanlığı’nda bir araya geldi. Bir ay süren çalışmaların ardından, son Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde de yeni düzenlemenin detayları netleştirildi.

​İcralık borçlar için devlet desteği: Altı milyon kişinin borcu karşılanacak
FOTOĞRAF 10
Title
​Uzun zamandır üzerinde çalışılan dar gelirlilere yönelik destek paketinde sona gelindi. Kabinede de değerlendirilen icra ve haciz sorunlarını çözecek paketin ayrıntıları belli oldu.
Title
Paketle 6 milyona yakın vatandaşın icra takibine düşen 30 milyar lira civarındaki borcu tasfiye edilecek.
Title
NTVden Ahmet Ergenin haberine göre; paket iki ayaklı olacak.
Title
Buna göre, 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya kadar olan borcu icradan düşecek.
Title
Bu amaçla ailelerin borçlu olduğu şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek.Böylece bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak.
Title
İCRALIK BORÇLAR İÇİN DEVLET DESTEĞİPaketin ikinci ayağını ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar oluşturacak.Bir milyona yakın vatandaşın varlık yönetim şirketlerine devredilmiş 2 bin 500 liraya kadar olan icra takibindeki borçlarını devlet üstlenecek.
Title
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati düzenlemeyi NTV’ye anlattı. Bakan Nebati, vatandaşlara destek sağlanacak borçların önemli bir kısmının temel ihtiyaçlara tekabül eden elektrik, su, doğalgaz, telefon aboneliklerinden kaynaklandığını belirtti.
Title
Bakan Nebati, “Kamu maliyesine önemli bir yük getirmeden bu borçların tasfiyesini amaçlıyoruz. Bu borçlarda varlık yönetim şirketleri ve işletme hesabına göre defter tutan şirket veya kurumlar alacaklı tarafı oluşturuyor. Borçlular ise gerçek kişi. Vatandaşlar 30 milyar liraya yakın icra borç yükünden kurtulacak. Bu sayede küresel ekonomik kriz ve salgının en fazla etkilediği alt gelir düzeyindeki vatandaşların icralık borçlarının tasfiyesi gerçekleşecek.” dedi.
Title
Düzenleme Meclis’ten yasa çıkarılarak yürürlüğe girecek.
Title
​İcralık borçlar için devlet desteği: Altı milyon kişinin borcu karşılanacak
Hükümet, dar gelirli vatandaşların icra ve haciz sorununu çözmek için iki paket hazırladı. Çalışmayla, altı milyona yakın vatandaşın 30 milyar tutarındaki borcu tasfiye edilecek. Elektrik, su, doğal gaz, telefon gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçların bir kısmını devlet üstlenecek.

İcralık borcu olanlar dikkat: Devlet borçları ödeyecek mi?
ÖZGÜN
İcralık borcu olanlar dikkat: Devlet borçları ödeyecek mi?


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.