Ekonomi Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde Ekonomide dibi gördük

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde: Ekonomide dibi gördük

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, salgının ekonomiye etkisinde en kötünün geride kaldığını söyledi. Lagarde, “Ekonomik krizin dip noktasını muhtemelen geçtik” dedi. Mevcut krizin 2008-2009 krizinden daha kötü olduğunu belirten Lagarde, tasarrufların yatırım ve harcamaya dönüşmesinin zaman alacağını iddia etti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Christine Lagarde
Christine Lagarde

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sebep olduğu ekonomik krizde dip noktasının Avro Bölgesi’nde muhtemelen geçildiğini söyledi. Avrupa İş Liderleri Konvensiyonu tarafından dijital ortamda düzenlenen Kuzey Yıldızı Zirvesi’nde konuşan Lagarde, ekonomide toparlanmanın “karmaşık” bir mesele olacağını belirtti. Lagarde, “Bu toparlanma eksik olacak ve belki dönüşümsel olacak” dedi.

TİCARETTE DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Lagarde, salgının sebep olduğu ekonomik krizde dip noktasının Avro Bölgesi’nde muhtemelen geçildiğini dile getirerek, salgında ikinci dalga olasılığı sebebiyle bunu ihtiyatlı söylediğini vurguladı. Küresel ticaretin önemli ölçüde azalacağına işaret eden Lagarde, ekonomik krizde savunmasız kalan insanlara son derece özenli olunması çağrısı yaptı. Christine Lagarde, Kovid-19’un sebep olduğu ekonomik krizi 2008-2009 finansal krizden daha kötü olarak nitelendirerek, tasarruflarının yatırımlara ve harcamalara dönüşmesinin zaman alacağını kaydetti.

AB KURTARMA FONUNDA ANLAŞAMAZ

Merkez bankalarının ekonomik krize “muazzam” bir şekilde tepki verdiklerini belirten Lagarde, krize orantılı cevap için ECB’nin bütün enstrümanlarını kullanma konusunda hiçbir tereddütlerinin olmadığını yineledi. ECB Başkanı Lagarde, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin koronavirüsün neden olduğu krizi hafifletmek için AB tarafından oluşturulacak kurtarma fonuna yönelik nihai bir anlaşmaya 17 Temmuz’da varamayacaklarını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Petrol yeniden yükselişte: 41 doları aştı
EKONOMİ
Petrol yeniden yükselişte: 41 doları aştı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.