Ekonomi Don tehlikesine karşı sigorta uyarısı

Don tehlikesine karşı sigorta uyarısı

Trabzon Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Gülbay "Çiftçilerimizin, önceki günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle bitkisel ürünlerde, özellikle fındıkta meydana gelen erken uyanmadan dolayı ileride oluşabilecek zararlardan en az etkilenmek için tarım sigortası yaptırmaları gerekiyor" şeklinde açıklamada bulundu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Don tehlikesine karşı sigorta uyarısı
Fındık üreticileri, hava sıcaklıklarındaki değişkenliğin ticari değeri yüksek fındıkta yol açabileceği hasara karşı zarara uğramamak için mutlaka tarım sigortası yaptırmaları gerektiği bildirildi.

Dünya fındık üretiminde ilk sırada yer alan Türkiye'de, zirai donun ürünü ve dolayısıyla üreticileri olumsuz etkilemesi üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2006 yılından bu yana fındık çiftçilerinin ürününe, sigorta kapsamında destek verilmeye başlandı.

Trabzon Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Gülbay yaptığı açıklamada, çiftçilerin, önceki günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar nedeniyle bitkisel ürünlerde özellikle fındıkta meydana gelen erken uyanmadan dolayı ileride oluşabilecek zararlardan en az etkilenmek için tarım sigortası yaptırmaları gerektiğini belirtti.

Bu amaçla çiftçilerin ürünlerini, hayvanlarını, seralarını devlet desteği güvencesiyle sigorta yaptırdıkları takdirde sigorta primlerinin sadece yarısını ödeyeceklerini ifade eden Gülbay, tarım sigortasının diğer yarısının devlet tarafından karşılanacağını söyledi.

Gülbay, bitkisel ürün sigortası kapsamında bitkisel ürünler için çiçeklenme ve ürün döneminde meydana gelen dolu, yangın, heyelan, sel, deprem, fırtına, hortum teminatlarının paket halinde çiftçilere sunulduğunu ifade ederek, "Çiftçilerimiz, istediği paketi seçerek ürünlerini güvence altına alabilecektir" ifadesini kullandı.

Tarım sigortası yaptırmayan üreticilerin, 2090 sayılı kanun kapsamında doğal afetlerden zarar gören çiftçilere yapılacak devlet yardımlarından istifade edemeyeceklerine dikkati çekerek, "Bu nedenle yapılması gereken İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurularak Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıt olup ya da mevcut kayıtlarını güncelleyip ardından yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla sigorta yaptırılmasıdır" ifadesine yer verdi.

Tarım sigortası yaptırmak için en son başvuru tarihlerinin kivi için 22 Şubat Pazartesi, fındık için ise 5 Mart Cumartesi olarak belirlendiği bildirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.