Ekonomi İkinci el araca yönelik dikkat çeken detay Her araca bir karne

İkinci el araca yönelik dikkat çeken detay: Her araca bir karne!

Konut alım satımında tapuda uygulanan sistemin benzeri ikinci el araç için de gündemde. Bakanlığın yönetmeliğe eklediği yeni sistemin hayata geçirilmesi halinde bir aracın üretimden hurdaya ayrıldığı süreye kadar olan tüm serüveni kayıt altına alınıyor. Taşıt Bilgi Sistemi ile her aracın bir karnesi olacakken ikinci el araç ticaretindeki kayıt dışılık sona erecek, güvenli alım satımın önü açılacak, yetkisi olmadan bu işin ticaretini yapanlar ise engellenmiş olacak.

Abone Ol Google News
Kenan Biter Yeni Şafak
İkinci el araçta yeni sistem: Her araca bir karne
Taşıt Bilgi Sistemi ile her aracın bir karnesi olacak, alım satımda kayıt dışılık sona erecek.

15 Ağustos 2020 tarihinde Ticaret Bakanlığı tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklik sonrası dikkat çeken bir detay yer aldı.

Söz konusu yönetmeliğin 4/b fıkrasında 'Bilgi Sistemi' tanımlaması da yapıldı. Sistem bir aracın üretim bandından hurdaya ayrıldığı zamana kadar olan tüm sürecin kayıt altına alınmasını kapsıyor.

İKİNCİ EL ARAÇ TİCARETİ KAYIT ALTINA ALINACAK

Bakanlığın yönetmeliğe eklediği sistemin hayata geçirilmesi halinde ise; ikinci el araç ticareti ile araç üzerinde gerçekleştirilen tüm ekspertiz süreçleri kayıt altına alınmış olacak. Öte yandan bakanlığın yönetmelikte ifade ettiği sistem ile bir aracın geçmişine ait tüm bilgiler de merkezi olarak dijital ortamda anlık ulaşılabilir halde tutulabilecek.

4.5 milyon aracın sigortası yok!
EKONOMİ
4.5 milyon aracın sigortası yok!

VERGİSEL KAYIP VE KAÇAKLARIN DA ÖNÜNE GEÇİLECEK

Yeni sistem ile ikinci el araç ticaretinde şahısların ticari olarak satışlarını bireysel olarak yapmalarından doğan tüm vergisel kayıp ve kaçakların da önüne geçilmiş olunacak. Taşıt Bilgi Sistemi güvenlik güçlerinin de işini kolaylaştıracak. Sistem sayesinde aranma kaydı olan kişilerin de araç alım satım işlemleri engellenebilecek, olası alım satım işlemlerinde ise yakalanmalarına imkan sağlanacak.

Öte yandan yönetmelikte yer alan yeni sistemin uygulaması halinde araç ticaretinden kaynaklı oluşan vergisel bilgiler anlık olarak Maliye Bakanlığı ile paylaşılacak ve vergi takibi daha da kolaylaşacak.

Sıfır araba alacaklar dikkat: Satış fiyatında ciddi etki yapıyor
EKONOMİ
Sıfır araba alacaklar dikkat: Satış fiyatında ciddi etki yapıyor

GÜVENLİ ALIM SATIMIN ÖNÜ AÇILACAK

Sistemin en önemli katkılarından biri ise vatandaşın daha güvenli araç alım satım yapmasının önünü açması olacak. Vatandaş aldığı aracın geçmişine yönelik tüm bilgileri sistem üzerinden kontrol edebilecek ve aldığı araç hakkında daha şeffaf bilgiye sahip olabilecek.

YETKİSİZ SATICININ ÖNÜ KAPANACAK

Uygulama ile araçların ömürleri hakkında istatistiki bilgiler de üretilebilir hale gelecek. Yetki ve yeterlilik belgesi zorunluluğu ile ikinci el araç ticareti yapan kişilerin takibi de mümkün olacakken yetki ve yeterlilik belgesi olmayan kişilerin ikinci el araç ticareti yapmasının önü de kapatılmış olunacak.

MASFED'ten ikinci el araç alacaklara çağrı: Şimdi tam zamanı
EKONOMİ
MASFED'ten ikinci el araç alacaklara çağrı: Şimdi tam zamanı

BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİ

Yönetmelikte tanımlanan bilgi sistemine yönelik Ticaret Bakanlığı yetkililerine teşekkür eden İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, sistemin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, dernek olarak ellerinden gelen her türlü desteği de vermeye hazır olduklarını belirtti. Ertemel, sistemin devreye alınmasıyla birlikte sektörün daha kurumsal bir yapıya kavuşacağını ve kayıt dışılığın önüne geçilmesi için daha sistematik bir işleyişin uygulanmış olacağını da vurguluyor.

HER ARACIN BİR KARNESİ OLACAK

Yönetmelikte belirtilen uygulama ile araçların üretimden çıktıktan sonra Taşıt Bilgi Sistemi'ne kaydolacağını ve her aracın bir karnesi olacağını da dile getiren Ertemel, ''Bu araç ne zaman servise girmiş ne tamirat görmüş satılana kadar her evresi aracın karnesine işleyecek.'' diyor.

Sıfır otoda kampanya yarışı: 25 bin TL'ye kadar fiyat indiren var
FOTOĞRAF 31
Title
2020 yılının bitimine sayılı günler kala otomobil firmaları da ellerindeki bazı modeller için kampanya yarışına başladı.
Title
Kimi markalar belli bir döneme kadar vade için faizleri sıfırlarken kimi markalar ise 25 bin TLye kadar varan indirimlerle müşterilerini araç sahibi yapma fırsatı sundu.
Title
İşte marka marka 2020 yılının son otomobil kampanyaları..
Title
Renault, yılın son ayında bir araç sahibi olmak isteyenleri, avantajlı fiyat fırsatlarıyla buluşturuyor.
Title
Renault açıklamasına göre, aralık ayı boyunca Türkiye’nin dört bir yanındaki Renault bayilerine gelenler, sınırlı sayıdaki Yeni Clio modelleri için 20 bin TL’ye varan indirim fırsatlarından yararlanabilecek. 15 bin TL peşinat tutarı yatıranlar ise teslimatı aralık ayında yapılacak tüm Yeni Clio versiyonlarında fiyat sabitleme imkanı yakalayacak.
Title
Lansmanından bu yana büyük beğeni toplayan Yeni Clio, 152 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
Title
Renault’nun C-SUV segmentindeki temsilcisi Kadjar’da ise 25 bin TL’ye varan indirim fırsatı var.
Title
Sınırlı sayıdaki Megane Sedan Joy 1.3 TCe 140 bg versiyonu da Aralık ayı boyunca perakende satın alımda geçerli 190 bin 900 TL’den başlayan avantajlı fiyatlarla müşteriler ile buluşacak.
Title
Dacia, aralık ayında yetkili satıcılarına gelenleri cazip fiyat avantajları ile karşılayacak.
Title
Dacia açıklamasına göre, aralık ayına özel kampanya kapsamında minimum 10 bin TL peşinat yatıranlar, tüm Duster versiyonları için fiyat sabitleme imkanı elde edecek.
Title
Dacia açıklamasına göre, aralık ayına özel kampanya kapsamında minimum 10 bin TL peşinat yatıranlar, tüm Duster versiyonları için fiyat sabitleme imkanı elde edecek.
Title
Sınırlı sayıdaki tüm Dokker versiyonlarında ise 15 bin TL’ye varan indirim fırsatları sunuluyor. Dacia Duster 165 bin 900 TL, Dokker 114 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla sahiplerini bekliyor.
Title
Yılın son ayında sınırlı sayıdaki Sandero Ambiance 1.0 Sce 75 bg versiyonu, perakende satın alımda geçerli 126 bin 400 TL’den başlayan avantajlı fiyatlarla satışa sunulacak.
Title
Sınırlı sayıda Sandero Stepway Turbo 90 bg Easy-R versiyonu ise aralık ayı boyunca 154 bin 900 TL’den başlayan avantajlı fiyatlarla sahipleriyle buluşacak.
Title
Skoda Fabia 100.000 TL, 18 ay, %0,99 kredi kampanyası
Title
Skoda Scala 100.000 TL, 18 ay, %0,99 kredi kampanyası
Title
Skoda Kamiq 100.000 TL, 18 ay, %0,99 kredi kampanyası
Title
Skoda Karoq 100.000 TL, 18 ay, %0,99 kredi kampanyası.​
Title
Seat Ateca 100 bin lira kredi, 12 ay vade, yüzde 0 faiz.​
Title
Opel Grand Land X 75 bin lira kredi, 12 ay vade, yüzde 0 faiz.​
Title
Nissan Qashqai 120 bin lira kredi, 12 ay vade, yüzde 0.99 faiz oranı
Title
Nissan Micra 60 bin lira kredi, 12 ay vade, yüzde 0.99 faiz oranı.​
Title
Mitsubishi Outlander 70 bin lira kredi 12 ay vade yüzde 0.99 faiz oranı.​
Title
Honda Civic Sedan 60 bin lira kredi, 2 ay vade, yüzde 0.49 faiz oranı.​
Title
Ford Fiesta, Ecosport, Focus Trend X Benzinli, Focus Titanium, S-Max ve Galaxy model otomobillerin satın alımlarında geçerli 60.000 TL, 24 ay, yüzde 0,991 faiz avantajı.​
Title
Citroen 120 bin lira krediye 30 ay vadede yüzde 0.99 faiz avantajı.​
Title
BMW 3 serisi 300 bin liraya kadar 12 ay vadede 0 faiz
Title
BMW 2 Gran Coupe 250 bin liraya kadar 12 ay vadede 0 faiz.​
Title
Audi Q2 100 bin liraya kadar 12 ay vadede 0 faiz
Title
Audi A3 Sedan 100 bin liraya kadar 12 ay vadede 0 faiz.​
Title
Sıfır otoda kampanya yarışı: 25 bin TL'ye kadar fiyat indiren var
2020 yılının bitmesine sayılı günler kala otomobil firmaları da ellerinde kimi modeller için kampanya yarışına girdi. Renault, Dacia, Skoda, Seat, Opel, Nissan, Mitsubishi, Honda, Ford, Cıroen, BMW ve Audi bazı modellerde 25 bin TL'ye kadar indirim fırsatı ve faizsiz vade seçeneği sundu. İşte 2020 Aralık ayı sıfır otomobil kampanyaları..

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.