Ekonomi Kademe Dünya Gıda Gününde israfa karşı Sıfır Atıka davet etti

Kademe Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı 'Sıfır Atık'a davet etti

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya en aza indirilmesini, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan “Sıfır Atık” projesine davet ediyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Kademe Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı Sıfır Atıka davet etti
Kompost makineleri sayesinde atık gıdalar ve yiyecekler israf olmuyor.

Ülkemizde israfa karşı 2019 yılında harekete geçen Kademe A.Ş. yerli ve milli kaynaklarla israfı azaltmaya yönelik çalışmalarını hızla sürdürüyor.

  • Kademe A.Ş., Yön Temizlik firmasıyla birlikte başlattığı çalışmada üretilen teknoloji ile gıda atıklarını toprağı besleyici, zenginleştirici ve su tutucu özelliği olan komposta dönüştürerek ekonomiye kazandırıyor.

Çevre kirliliği ve israf büyük oranda önlendi.
Çevre kirliliği ve israf büyük oranda önlendi.

Kademe’ye talep arttı hedef büyüdü: 42 ülkeye yapılan ihracatta yıl sonu hedefi 60 ülke
EKONOMİ
Kademe’ye talep arttı hedef büyüdü: 42 ülkeye yapılan ihracatta yıl sonu hedefi 60 ülke

“Gıda israfını önlemek sürdürülebilir bir yaşamın vazgeçilmez parçası”

Her yıl 16 Ekim’de kutlanan Dünya Gıda Günü vesilesiyle “Sıfır Atık” projesine davet eden Kademe A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Fatih Albayrak, kompost makineleri sayesinde atık gıdaların ve yiyeceklerin israf olmadığına dikkat çekti.

  • Çok sayıda kurum ve kuruluşların kompost makinesi kullanarak “Sıfır Atık” belgesi aldığına işaret eden Albayrak, şöyle konuştu:
  • “Her yıl tonlarca gıda otellerde, toplu yemek alanlarında, restoranlarda çöpe gidiyor. Biz de doğadaki biyobozunur atıkların ekonomiye dönüşümü için çalışmalarımızı başlatmıştık. İlk günkü gibi hızla bu alana odaklanarak daha fazla neler yapabilirizi planlıyoruz. Başta belediyeler ve oteller olmak üzere pek çok hedef kitleye kompostun önemini, Sıfır Atık Projesini yorulmadan anlatmaya devam ediyoruz. Yerli imkanlarla ürettiğimiz bu makineler sayesinde özellikle belediyeler verimli katı atık yönetim sistemi geliştiriyor ve yaklaşık 4 hafta sonunda gıda atıkları organik toprak besleyici ürüne dönüşüyor, gübre gibi de kullanılabiliyor” dedi.

Kademe A.Ş., Yön Temizlik firmasıyla birlikte başlattığı çalışmada üretilen teknoloji ile gıda atıkları toprağı besliyor.
Kademe A.Ş., Yön Temizlik firmasıyla birlikte başlattığı çalışmada üretilen teknoloji ile gıda atıkları toprağı besliyor.

Kademe A.Ş'nin yerli ve milli olarak ürettiği süpürme araçları Beyoğlu'nda mesaiye başlıyor
OYNAT 01:36
Kademe A.Ş'nin yerli ve milli olarak ürettiği süpürme araçları Beyoğlu'nda mesaiye başlıyor
Yerli ve milli kaynaklarla araç üstü ekipman üreten Kademe A.Ş., belediyelere yüzde 50'den fazla tasarruf ettiren ürün gamına bir yenisini daha ekledi. Kademe A.Ş., Beyoğlu Belediyesi için ürettiği yerli ve milli yeni aracını İstiklal Caddesi Tünel Meydanı'nda teslim etti.

Belediyenin ihtiyaçlarına göre ürün geliştiren Albayrak Grubu markalarından Kademe A.Ş., AGA 2000 1,5 Metreküp Kompakt Vakumlu Yol Süpürme Aracının bir büyük modeli olarak geliştirdiği 9 adet AGA 5000 Kompakt Yol Süpürme Aracı'nı Beyoğlu Belediyesine teslim etti.

İstiklal Caddesi Tünel Meydanı'nda gerçekleşen teslim törenine İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Albayrak ve Kademe A.Ş. Genel Müdürü Kenan Çelik katıldı.

“Evde üretilen atıkların yüzde 92’sini dönüştürmek mümkün”

Bu hassasiyetle ve dönüşümle

çevre kirliliğinin ve israfın büyük oranda önlendi

ğine dikkat çeken Albayrak, şöyle konuştu:
  • “Kompost makinesi kullanımı ile evde üretilen atıkların yüzde 92’sini, pazar yeri atıklarının yüzde 98’inin geri kazanılabiliyor. Bu cihaz, belediyeler, oteller, catering ve tarım firmaları başta olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık Projesi kapsamında geri dönüşümde kullanıyor. Doğada ortalama 40 gün civarında gerçekleşen biyolojik atıkların dönüşüm sürecini Kademe’nin ürünleri, 15 güne düşürüyor. Bu sayede atıklar, ekonomik değere dönüşüyor. Belediyelerin en önemli gider kalemleri arasında çevre düzenlemesi, çöp toplama ve biyolojik atıklar neticesinde oluşan haşere ile mücadele yer alıyor. Bu cihaz sayesinde en büyük gider kalemlerinde maliyet azalıyor ve belediyeler çöpten servet üretiyor.”

Kademe A.Ş. yerli ve milli kaynaklarla israfı azaltmaya yönelik çalışmalarını hızla sürdürüyor.
Kademe A.Ş. yerli ve milli kaynaklarla israfı azaltmaya yönelik çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Kademe A.Ş. Kompost Makinası ve Sıfır Atık Projesi Yöneticisi Erkan Kozak da ise şu bilgileri verdi:

“Kademe Kompost Makinası, gıda atıklarının kendi haline bırakılınca 6 ay süren komposta dönüşme sürecini, mikroorganizma takviyesiyle daha hızlı çalışmasını sağlayarak, 15 gün gibi kısa sürede gerçekleştirmesini sağladık. Farklı kapasitede ihtiyaçlara cevap veren kompost makinalarımız var. Yöntem 400, 200 ve 100 seri makinalarımız endüstriyel tip olup aylık 3 ton ile 12 ton gıda atığını komposta çevirmektedir. Kompost makinalarımız yemek öncesi-sonrası ve pazar yerlerinin atıklarını toplayan belediyeler, tarım şirketleri ile yemekhanesi olan tüm kurum ve iş yerlerinin ihtiyacını karşılayan makinelerdir.”

Kademe’nin 2021 hedefi 60 ülkeye ihracat
EKONOMİ
Kademe’nin 2021 hedefi 60 ülkeye ihracat

Türk mühendislerin başarısı: KADEME’nin temizlik araçları da TEKNOFEST’te
TEKNOLOJİ
Türk mühendislerin başarısı: KADEME’nin temizlik araçları da TEKNOFEST’te

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.